Dobra strana mini-hidroelektrana

Ostavite komentar


  1. Šta sada ovakvi tekstovi treba da nas ubede da je dobro što su nam uništili reke, da bi se neko bogatio preko fondova EU, od kojih izvlače pare za zloglasne MHE?

  2. E moj Josiću,nemaš ti poima ni o čemu,tebe samo pare interesuju.Od tih MHE ima koristi ali samo tamo gde se postavljaju nakon ispunjenja svih kriterijuma za zaštitu čovekove okoline.Na žalost,uslovi su uvek svi ispunjeni bez ikakvih stručnih i naučnih analiza,MHE se podižu tamo gde to nekima odgovara,a najčešte tamo gde se priroda degradiranu pravom smislu reči.Da ponovim moj stav, da za MHE ali tamo gde su ispunje SVI naučni,stručni i zakonski preduslovi,a ne tamo gde je neko platio i to debelo da bi dobio saglasnost.E takvih mesta skoro da nema pa je 95% likacija i dozvola za MHE kriminal,svih.

    1. По мом мишљењу, национално удружење МХЕ је пример искомплексираних и потплаћених хидраша. Зато што као своје највеће достигнуће у струци прихватају само градњу хидроелектрана, у овом случају малих. Конструктивци се хвале небодерима, саобраћајци коридорима а хидраши МХЕ? Епа драге моје колеге, као инжењери хидротехнике имате много озбиљнији задатак а то је да радите у складу са природом, у складу са водом. Тај озбиљан задатак који ви у оквиру водопривредних система не радите како треба. Са мном ће се сложити реке Власина, Јошаница, Дубочица и друге. Брука сте за струку.

      1. Da li je iko svestan da se ljudi smeju ovakvim tekstovima!!!I da ovakvi tekstovi sa druge strane izazivaju bes,jer vredjaju zdravu inteligenciju!!!

        1. Investitori zaboravljaju da kazu koja je najveca „prednost“ MHE, a to je profit i njihovi puni dzepovi i sve to na racun nekog drugog. Stetocine do sada nevidjene! Gdegod se pojave MHE, tu je odmah i SMRT za sav biljni i zivotinjski svet, za sela koja ostaju bez vode (a ona znaci zivot), pojavljuju se klizista, urusavaju se seoski putevi (zbog bahatog i nesavesnog izvodjenja radova investitora na terenu). MHE su propast za sve sem za pohlepne investitore!!!

      2. Јосићу, све си слагао, МХЕ су гробови наших дивних планинских речица. Убијате све што је поред њих. Зато се торњај што даље, семе ти се затрло!

  3. Зашто овакви тестови немају ознаку ПР уместо лични став?

  4. Evo dobrog primer za one koji bi da saznaju sta znaci termin: ‘zamena teza’.
    Male HE, (za razliku od Djerdapa?) ‘smanjuju emisiju gasova 4000 automobila’.
    A to sto presusuju planinske reke i potoke, i upropastava najlepse planinske krajeve, koliko to emisija smanjuje?!?!

  5. Mini hidroelektrane su spas za Srbiju zbog ekološkog načina funkcionisanja. Trebaju li nam bezvezne rečice? Najgore je koristiti ugalj, on najviše zagađuje. Imam dobru stvar da preporučim: secimo šume ! Drvo ne zagađuje kao ugalj, u šume nismo ulagali jer rastu same. A daju energiju. Verujuem da većina čitalaca zna za onaj brzi postupak obnavljanja topolote: Upišaj se i ugrejaćeš se. Bar za kratko. Eto tako ja razumem ovaj članak.

  6. Nema dobrih strana mini-hidroelektrana koje mogu nadmasiti njihove lose strane i na taj nacin opravdati njihovu izgradnju. Emisija stetnih gasova koju emituju automobili moze se smanjiti na drugi nacin, a ne putem zamaskiravanja rugla koje nastaje izgradnjom mini-hidroelektrana.

  7. alo e evropi se pravilo na rekama a ne na kopaonoičkim malim potočićima toje velika razlika i kada puste vodu u cev potoče presuši štoje vekovima išlo sramota i bruka predsedniče zaštose neoglasite o ovom problemu

  8. Nazovi „korist“ od mini hidrocentrala je uporediva sa gubicima u elektricnoj mrezi ali je profit pojedinaca ohoho. Koga briga jelte za unistenu prirodu i okolinu.

    1. Poštovani,

      Zašto je tekst Dragana Josića objavljen na takav način da ljudi, koji ga čitaju, lako mogu da pomisle da je ovo stav ove novinske kuće? Zašto na početku teksta nije naglašeno da se radi o izjavi Dragana Josića, predsednika Udruženja malih hidroelektrana Srbije? Pošto se povremeno bavim novinarstvom, znam ponešto o novinarskoj etici. Ova objava je, sa novinarskog aspekta, neprofesionalna i nije prva takva kada su u pitanju derivacione mhe i list Danas. Zamolila bih vas da, kao grupa iskusnih novinara, povedete računa o tome. Hvala.

      S poštovanjem,
      Andrijana

  9. Zna li autor ovog teksta ko gradi MHE .Cena te struje je veća a razliku plaćaju svi potrošači.Pročitajte na obračunu stavku ,povlašćeni, proizvođači
    pa će vam biti jasno ko to sve plaća

  10. Neverovatno mi je da pojedini komentari na ovaj tekst zvuce kao crkva za vreme inkvizicije – prvo MHE uopste nisu losa stvar ali jeste korumpirani srpski sistem koji dozvoljava unistenje zasticenih rezervata jer su lokalni mocnici potplaceni da izdaju dozvole – a i ne samo lokalni…

    1. Бојим се да то што кажеш није тачно. Поред тога што постоји огромна количина светске научне литературе на тему МХЕ, такође постоји студија урађена од стране тима са Шумарског факултета пре неколико месеци у којој је закључено да 45 МХЕ у Србији, колико су они тестирали и испитали, деградира реке и екосистем око тих река. Пре пар недеља је изашао научни папир у научном журналу о МХЕ у БиХ који је написала најчница из Берлина. Закључак је истоветан – МХЕ су погубне по природу.
      Академија инжењера Србије је у фебруару месецу написала рад у којем су детаљно изнели зашто и како су МХЕ штетне.
      И најзад, прошетај се до Јошенице, Самоковке, до Власине, или до Раките и сам се увери колико су МХЕ штетне и погрешне за Србију.

    2. Doprinos MHE energetskom bilansu zemlje je zanemarljiv, a šteta pričinjena ekosistemu ogromna. Takve elektrane se grade uglavnom na rekama i rečicama sa najvećim protokom u proleće i jesen, kada je, nažalost, niža potražnja za električnom energijom. Zimi i leti, kada potrebe rastu, vodostaj je nizak i proizvodnja bi trebalo da bude minimalna. A nije, jer se sva raspoloživa voda preusmerava na turbine elektrana, dok korita reka ostaju potpuno suva.

  11. Stav redakcije Danasa da pruza priliku za razlicite stavove je za postovanje, ali ne u ovom slucaju. Clanak je cisti pamflet i propagandni tekst pun opstih mesta i ne dotice srz problema izgradnje MHE u Srbiji. Sustina je sledeca: 1. Zakonska procedura pri izgradnji se postuje samo formalno, a u sustini se falsira, posebno kroz lazne procene uticaja koje izradjuju lazni strucnjaci niskog morala; 2. Srbija u odnosu na nordijske ili prialpske zemlje ima vodom siromasne vodotokove, tako da se ne radi o malim nego o mini ili mikro elektranama, pri cijoj izgradnji je bioloski minimum vode nemoguce odrzati, posebno ako se iz slabog vodotoka zeli izvuci veca elektricna snaga, jer tada cevovod mora biti dug vise kilometara. Za omeksavanje negativnog stava javnosti prema izgradnju MHE potrebna je odgovornost organa koji odobravaju izgradnju, koja je sada labava, i izgradnjapoverenja javnosti u postovanje zakona. Kako sada stoje stvari, do toga je dug put. A dotle, izgradnja MHE treba da se stopira.

  12. Autor je predsednik udruženja malih hidroelektrana. Pa to sve govori o tom tekstu. Neće valjda da sam sebe,tj. udruženje MHE, na čijem je čelu kritikuje. Da se tako radi u Norveškoj, Austriji i sl. zemljama nemože ni sebe da ubedi, a kamoli druge, sem naravno, slepih sledbenika sekte.

    1. U zapadnim su se zemljama MHE gradile više na rekama a manje na rečicama i potocima.
      Uvidevši pogubnost po živi svet kako biljni tako i životinjski, danas se MHE vrlo malo grade a mnoge od njih koje su bile izgradnjene na manjim vodotokovima su srušene.
      Pusta rečna korita i izvori koji su presušili dovoljan su dokaz svakom iole pametnom i dobronamernom čoveku da shvati kakvo je zlo u pitanju.
      Josiću su naravno, samo pare bitne.
      Staru planinu ti nećemo dati Josiću.

    2. Brukaju sami sebe,sve zemlje u inostranstvu ruše izgrdjene MHE.

  13. Najbolje je da se ukine gradjevinski fakultet, jer strucnjaci iz naroda sve znaju…I sta je dobor za Srbiju i sta je dobro za svak oselo i ko je strucan i ko nije strucan…. Samo sto im zivot nije pruzio priliku i da zavrse neku skolu pa da mogu da se potpisu sa dr. mr. i sl…Ajede pustite skolovane i stucne ljude, a ova zemlja ih ima da rade svoj posao, a tatu majstori, producenti i pevacice neka rade svoj posao….

    1. Ratko Ristić – Šumarski fakultet, Predrag Simonović – Biološki fskultet, ….. Svi su rekli Ne MHE.

    2. Nazalost, vrlo je evidentno da se radi o veoma nestrucnim ljudima. I vi ste pa neka ekologica.

  14. Citiram jedan komentar koji je potpuno na mestu, i ne mogu da verujem sta danas objavljuje? „A to sto presusuju planinske reke i potoke, i upropastava najlepse planinske krajeve, koliko to emisija smanjuje?!?!“

  15. Ovaj tekst je čista promocija kriminala. Male hidroelektrane ubijaju okolinu oko sebe i reku koju presecaju. Možete vi da pišete šta hoćete, razumem da mora da zaradite svoju platu.

  16. Kako to da predsednik Nacionalnog udruženja MHE ne pravi razliku izmedju SNAGE i ENERGIJE?! Govorite o el. energiji u MW! Treba valjda MWh. Efekti o kojima govorite se racunaju u odnosu na proizvedenu energiju, a ne na instaliranu snagu.
    Jel normalno da sa te pozicije, predsednika Nacionalnog udruženja Vi ne pravite razliku izmedju el. Energije i instalisane snage?

  17. Novine Danas, Vaš sam verni čitalac već godinama, ali dopuštanje ovakvog jednog teksta je zaista sramota. Da li je iz Vaše redakcije neko uopšte ispratio šta derivacione MHE čine prirodi, biljnom i životinjskom svetu, i ljudima koji žive oko i OD tih reka? Ljudima čiji je ceo život vezan za te reke, koje ova mafija pokušava da im oduzme. Ovo je zaista jedna sramota.

    Stav ovog gospodina (ako uopšte mogu tako da nazovem jednog ubicu života) ne želim da komentarišem.

    Vama iz redakcije preporučujem da se malo više informišete o problemu derivacionih MHE, koje služe ničemu drugo do obrtanju milionskih cifara ove mafije, čiji je deo dotični.

    Srdačan pozdrav!

  18. Poštovana redakcijo, bilo bi primereno da posle ovog teksta objavite fotogorafije stanja jednog malog vodotoka na kome postoji MHE, a koje sam Vam dostavio u ime udruženja Moja Resava. Za sve potrebne informacije stojim Vam na raspolaganju!

  19. samo budala moze da uporedjuje koliko je u kojoj zemlji izgradjeno hidroelektrana, bez analize o vodotokovima, pa potrebno je videti sta je ostalo od reka na kojima su izgradjene elektrane u nasoj zemlji. ali ne, takvu investitori kojima mi placamo skuplju struju zele da uniste i te male vodotokove koji su zivotno vazni stanoivnistvu na tim podrucjima. o ribljem fondu ne zelim ni da govorim, ali to za njih nije ni vazno. to su oni koji su unistili celu zemlju pa sad nemaju gde da uloze poare negu u novu pljacku gradjana srbije.

  20. Realnost izgradjenih MHE u Srbiji nam pokazuje da se nepostuju ni gradjevinske dozvole ni uslovi nadleznih organa i da se unistava zivi svet i prirodni ekosistem kao poskedica rada MHE. Realnost nam govori i da nakon uocenih neoravilnosti MHE rade/ se izgradjuju suprotno zakonskim propisima i pravnim aktima.

  21. Većina komentara jasno pokazuje da ljudi u Srbiji nisu ni najmanje spremni za razgovor i pronalaženje rešenja od kog svi imaju korist. Skoro svi su izneli opaske da su dozvole izdate putem podmićivanja državnih službenika, bez jednog jedinog dokaza da potkrepe njihove tvrdnje.
    Samo udruženje se zalaže da se zakon poštuje naročito propisani biološki minimum. Zamislite sutra da neko kaže kako u saobraćaju gine 1000 ljudi godišnje i da je najbolji način da se spašavaju životi sugrađani potpuna zabrana automobila.
    Umesto da ministar Trivan nađe način da prenese znanja I iskustva iz Austrije, Švajcarske I Norveške u domaće zakonodavstvo, čovek se stavlja na stranu neformalnih građanskih grupa i vrši opstrukciju sprovođenja zakona.
    Kad neko ode na stranicu ORSP, izgleda kao pamflet neke ultra desničarske organizacije gde se građani pozivaju na rušenje i sabotažu postojećih objekata, a na linč pojedinaca (investitora, izvođača…). Ta ista udruženja dobijaju široku podršku javnosti. Izgleda da u Srbiji jedino moguća anarhija ili autokratija, a da o demokratiji možemo samo da maštamo.

    1. Apsloutno ništa od propisa nije ispoštovano prilikom izdavanja gradjevinskih dozvola i prilikom izgradnji MHE.MHE nanose nesagledivu štetu i narušavaju prirodni balans koji će na kraju uticati i na samog čoveka!

      1. MHE uništavaju biljni i životinjski svet uzvodno i nizvodno od mesta gde se grade!Samim tim menja se balans u prirodi i kasnije te promene utiču i na samog čoveka!MHE su najveća šteta koja je učinjena na ovom prostoru posle bombardovanja osiromašenim uranijumom!

    2. Voimja oca!!! ORSP je grupa ljudi kojoj se divim, grupa ljudi sa zdravim razumom i hrabrim srcem. To su ljudi koji vole svoju domovinu iskreno i nemaju finansijske koristi od toga.

      „Domovina se brani rekom
      I ribom u vodi
      I visokom tankom smrekom
      Što raste u slobodi“

    3. Sam pojam „biološkog minimuma“ je nonsens. Ne treba primenjivati princip „prvo čovek, a ribama šta ostane“, već upravo obrnuto – „prvo živi svet, a čoveku šta, odnosno ako išta ostane“.
      Takođe, ako iza investitora stoji moćna državna mašinerija, potpomognuta teškom artiljerijom u vidu petparačkih tabloida (ne mislim na „Danas“) koji zdušno podržavaju investitore, šta mislite, šta stoji na raspolaganju onima koji se tome protive? Samo mere očajnika.

    4. Tekst propagira mhe kao jedinu alternativu uglju i posledično kao jedini način da se smanji emisija co2. Emisiju co2 bi smanjilo i korišćenje biomase koja se danas spaljuje po njivama, solarne ili energije vetra, mreža železnice kao prigradskog i međugradskog transporta, štedljivo i umereno korišćenje klimatizacije i grejanja u javnim i poslovnim objektima (npr. koliki je carbon footprint tržnih centara i može li biti manji bez uticaja na udobnost), prerada otpada umesto požara na deponijama, sprečavanje krađe struje …nije nužno da budemo radikalni ili da se bavimo apsurdima. Uticaj MHE na co2 emisiju može biti razmatran tek kad sve ovo drugo bude uređeno. Ovako članak govori da je u redu razoriti tamo neki planinski ekosistem zato da bismo u gradovima nastavili da se bahatimo.

    5. Kada su u pitanju Rakita i Topli do, dokazi postoje i predati su nadležnim inspekcijama.

  22. Josiću, ako su te MHE toliko dobre i ako su toliko izgrađene do sada, zašto ih taj isti svet ruši? Očigledno da oni nemaju pojma šta je dobro!

  23. Ovo nije novinarski tekst već propagandni pamflet, dostavite linkove za sve te dokumente i tvrdnje o drugim uređenim zemljama kao i linkove o načinu izvedbe. Ovo kod nas kako se radi je do apsurda dovedena zloupotreba tumačenja termina zelena energija, uz uništavanje prirode zarad profita uskog kruga ljudi.

  24. Megavat električne energije iz MHE smanjuje i:
    1. Broj stanovnika pored reke na kojoj se MHE nalazi, što zbog presušenih korita jer sva voda odlazi u cevi, što relokacijom stanovništva ako je u pitanju akumulaciona MHE zbog koje će im imanja biti poplavljena;
    2. Broj riba u reci, odnosno svodi ih na nulu, jer riba na suvom ne živi;
    3. Hranjenje podzemnih voda, što dovodi do presušivanja izvora pijaće vode;
    4. Potencijale za vodosnabdevanje stanovništva van lokacija MHE;
    5. Mogućnost opstanka čitavog ekosistema reke na kojoj se nalazi MHE;
    6. Količinu kiseonika u vazduhu srazmerno broju stabala nemilice posečenih tokom gradnje;
    7. Razvojne šanse za postrojenja za proizvodnju iz drugih OI, jer se ogromna količina novca usmerava na ovakvu zloupotrebu vodnih resursa zarad užasno malog broja proizvedenih KW, odnosno ukupnog udela u nacionalnoj proizvodnji el. energije (maksimalno oko 2%), itd.
    (Mislim da stručnjacima ne bi bilo teško da izvedu ekonomsku računicu samo za gore pomenuto, a lista je daleko od toga da bude iscrpna.)
    Megavat električne energije iz MHE povećava:
    1. Ogroman profit autora ovog članka i njegovih kompanjona na osnovu posedanja i uništavanja najvažnijeg javnog dobra i naplate istog iz džepa svakog domaćinstva u ovoj zemlji preko računa za struju.

  25. MHE u Švajcarskoj: Snažna reka sa velikim protokom koji nastaje usled topljenja snega. Reka se nalazi na velikoj nadmorskoj visini, na stenovitom terenu gde praktično nema stanovništva. Pošto su i pitanju Alpi, reka ima veliki pad i cevovod je kratak. Pošto je u pitanju velika količina vode, deo koji ide u cev je nekoliko puta manji od onog što ostaje u koritu. Pošto je u pitanju Švajcarska, sve je urađeno kroz javnu raspravu, dogovorm, i svi radovi su izvedeni tako da praktično nikakvog uticaja na prirodnu sredinu nije bilo. Ukratko, višak vode iz snažne reke je preusmeren u kratak cevovod i sproveden u MHE. I što je bitno, ovakav način proizvodnje struje u Švajcarskoj MOŽE da da značajan procenat proizvodnje struje, tako da postoji javni interes za sve ovo.

    MHE u Srbiji: Dragoceni planinski potok teče sa malim padom na oko 500m nadmorske visine gde ima lokalnog stanovništva koje živi uz reku. Reka ima mali pad pa je cevovod za MHE dugačak nekoliko kilometara. Reka nema veliki protok, pa se zbog profita skoro sva voda gura u cev tako da u dužini od nekoliko kilometara reka više ne postoji. Pošto je u pitanju Srbija, ništa nije urađeno kroz javnu raspravu, transparetno. Korupcija je ogromna i sve je “završeno” u malom krugu povlašćenih, a družavne institucije su samo tu pro forme. Ako se lokalno stanovništvo ili lokalna samouprava pobuni, tu su batinaši, pretnje pritisci. U Srbiji ovakav način proizvodnje struje može da zadovolji samo 3% potreba za električnom energijom. U Srbiji ovaj način proizvodnje struje NE MOŽE da da značajan udeo, tako da ne postoji javni interes – postoji samo pohlepa i neviđena bezobzirnost nekoliko desetina povlašćenih.

  26. Price za malu decu……Crnovrsacka reka primer kako MHE ne unistavaju zivotnu sredinu….SRAMOTA !

  27. MHE lobisti uporno provlače tezu o potrebi da 27% električne energije bude proizvedeno iz obnovljivih izvora energije. Taj cilj je u Srbiji već ostvaren, budući da u sadašnjem trenutku 30% naše struje dolazi iz OIE. Jedinu korist od izgradnje ima uski krug ljudi koji žele da se obogate uz minimalna ulaganja.

  28. Sramota me je za vas. Lobiranje je izgledanajisplativiji posao u ovoj državi. Elektroinženjer sam. Postoje, bezbedni po ptice, vetrogeneratori i solarni paneli, zašto gospoda ne ulažu u to? Malo se sporije vraća novac. Sve sami borci za ekologiju.

  29. Једно је у теорији , а друго је на терену … До сад је у Србији изградња МХЕ на „силу“ контра продуктивна по флору и фауну у окружењу..
    Више би се струје добило кад би се набила турбина у канализацију Београда (теоретски)

  30. Najbolja strana mini hidro elektrana je ta sto se lako sprecava njihova gradnja. Inace bi bilo zlo i naopako.

  31. Ti Jociću nemaš blage veze sa životom. Ovo što si izlupao iznad možeš da okačiš mačku o rep. Kolko samo šume iskrčite za jednu MHE? Gde je taj CO2 koji bi te šume apsorbovale?Gde su ulja koja će da završe u reci nakon što prođu turbine, gde je utrošak energije i resursa tokom izrade, nafte, goriva, gde je uništen potencijal za razvoj turizma. Uništeni reku da i ne računamo. Oćeš da flaširaš možda? Ljudi nisu stisali vesla. Mani se ćorava posla. Nikada ti neće proći na Staroj planini. A sad verujem nigde drugde.

  32. „Mini-hidroelektrane ne predstavljaju po prirodu i životnu sredinu“ ? Nego po sta? Ajde malo zdravog razuma, izvuci glavudžu iz probusenog dzepa! Nikad ti nije dosta. Pa si nasao da se suprostavljas istini. Laganjem.

  33. A zamislite koliko bi se smanjila emisija štetnih gasova kada bi se subvencionisao običan narod da ugrađuje solarne panele i vraća višak struje u sistem. Tako bi svi imali korist a priroda bi bila sačuvana i turistički potencijal porastao.
    Ovako se korist svodi na pojedince (napr. potpisnika ovih redova) uz preveliku cenu koju će plaćati generacije.
    Norveška koja je prebogata vodom u odnosu, ne samo na Srbiju nego i na sve ostale zemlje, je prepoznala štetnost MHE i širom zemlje se organizuju tribine i upoznavanje javnosti sa njihovim štetnim uticajem.
    Ako zamislite samo krovove i fasade prekrivene solarnim panelima, jasno vam je da Dragan Josić ne bi od toga imao mnogo koristi (ili možda i bi da je malo manje gramziv a malo više pametan).

  34. Moyda jesu iygradili tolike Mini hidro elektrane ali sigurno u za[ti’enim yonama i na potocica i ne zahvatanjem čitavog toka nego su to radili uz ozbiljne studije izvodljivosti i ozbiljnu kontrolu na terenu. Ovde su problem loši zakoni, grabljivi investitori koji ne vode računa o ekološkoj strani problema a da ne pričam o izgradnji u naseljima ili u zaštićenim područjima.

  35. U svim normalnim zemljama gde se vodi računa o svakoj kapi vode, svakoj biljci i zivotinji uvek se sluša glas strucnjaka.
    Naši strucnjaci su rekli da su MHE stetne za zivot i ljudi i biljaka i zivotinja!
    Imamo obrazovane ljude neka nas oni usmjeravaju!
    Zabranite vise tu fantomsku užasavajuću MHE!

  36. Zašto se družebrižnici za reke ne pobune zbog izgradnje Kostolca B 350 MW na lignit?
    Zašto se ne bunite za katastrofalne deponije po Srbiji, zaprljane reke od smeća, za godišnji uvoz od 130 000 polovnih krš automobila koji vam emituju teške metale?

    MHE koje su prekršile zakon treba da se iskopaju i investitori najstrože kazne, ali ne treba generalizovati priču da su sve MHE loše.
    Pozivate se na dekana Šumarskog fakutleta, a da li ste ga pitali malo o šumama? Zapuštenim, nerazvijenim, sa kriminalnim upravljanjem, nelegalnom sečom i drugim nepočinstvima.

    1. Ово је класична замена теза. Наравно да се људи који се боре за реке брину и о свим осталим еколошким проблемима, али је ово тренутак у коме, ако будемо сложни, можемо барем ову катастрофу и пљачку да спречимо.

      А ти, слободни грађанине, покрени акцију за сређивање депонија, протествуј испред термоелектрана, нико ти не брани. Провери колико си слободан! Пробај… Бојим се да ћеш са болом открити своју поробљеност и ограниченост. Можда ћеш тада умети да цениш организацију, напоре и посвећеност људи из удружења “Одбранимо реке Старе планине“.

      Ко зна, можда у будућности они одлуче да се позабаве и другим еколошким питањима која муче овај народ и земљу, али, до тада, линија борбе је у Топлом Долу.

  37. Tekst je paušalno napisan, a evo i zbog čega:

    Megavat (MW) je jedinica za snagu a ne energiju.
    MHE (i druge elektrane) se opisuju sa ova dva podatka relevantna za ovo poređenje
    instalisana snaga i godišnja proizvodnja energije

    MW instalisane snage i broj MW/časova energije koju elektrana proizvodi su relativno povezani za termoelektrane koje se gotovo cele godine nalaze u relativno konstantnom režimu proizvodnje. Za MHE je mnogo važnija godišnja proizvodnja energije, jer varira sa protokom malih tokova koji puno zavisi od godišnjeg doba (nema konstantan priliv uglja za gorivo). Dakle, to koliko MW ima jedna MHE, uopšte ne znači da ona na godišnjem nivou proizvede taj br. MW*365*24 megavat časova energije, jer ne radi sve vreme, a naročito ne radi sve vreme sa nominalnim protokom. Računica o brju automobila je dakle paušalna i netačna.

    Ukupan doprinos MHE u proizvodnji električne energije je manje važan za EE sistem, nego njihova glavna prednost – a to je distribuiranost izvora el.energije, čime se potencijalno smanjuju gubici u mreži. Ovo ima smisla, ako i samo ako u blizini tih MHE ima dovoljno naseljenih mesta, industrije, koja bi formirala potrošnju, što je u našem slučaju u najmanju ruku upitno.

    Postoji nekoliko tipova MHE, neke su protočne (kao vodenice), neke su cevne, koje su mnogo štetnije po biodiverzitet od ovih prvih. Sam podatak da postoji rast npr. u EU (ili da ne postoji) je paušalan, jer ne govori o tome koji tip MHE se koristi, a koji se eventualno izbacuje iz upotrebe.
    O uticaju izgradnje, krčenja šume (koja isto tako kompenzuje CO2 iz npr.automobila) na životnu sredinu ne vredi trošiti reči, ili je tako mislio autor kada je vešto izbegao da to uključi u svoju računicu.

    MHE se u Srbiji grade zbog profita od tzv. feed in tarifa po kojima EPS plaća subvencionisanu cenu za energiju iz obnovljivih izvora, i sa veoma upitnim dozvolama, izveštajima inspekcija itd.

    Razmišljajte svojom glavom, i porazgovarajte sa nekim za koga smatrate da je neutralan i da se razume u tematiku, ETF završava sigurno 300-400 ljudi godišnje samo u BG, sigurno poznajete nekoga.

Ostavite komentar


Lični stavovi

Naslovna strana

Naslovna strana za 18. jul 2024.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Ognjen Radonjić, profesor

Iz Danasa u bolje sutra.