Dobronamerni saveti: Pala Vlada, a šta posle? 1Foto FoNet Marko Dragoslavić

Siguran sam da već postoje dobro razrađeni planovi kako obezbediti kontinuitet funkcionisanja države kada bude došlo do očekivanog kolapsa trenutne vlasti.

Ipak verujem da bih, kao stručnjak koji je duže od pola stoleća pratio, analizirao i pisao o situacijama u kakvoj smo se danas našli, mogao da doprinesem, barem marginalno, da ti planovi ne podbace. Zato odmah ističem da u većini zemalja, u kojima je dolazilo do neustavne promene vlasti, planovi za izlazak iz krize nisu uspevali!

Ti neuspesi su najčešće bivali posledica samozadovoljstva inicijalnim uspehom, odnosno isforsiranim kolapsom prethodne vlasti, kao i nestrpljenjem nove da se što pre konstituiše i pređe u normalan politički život. Nažalost, ti neuspesi nisu samo dovodili do erozije političkih ciljeva, već i do besmislenih krvoprolića!

Imajući u vidu sadašnje stanje, koje je posledica dugogodišnjeg trovanja naroda lažima, bez barem osamnaest meseci organizovane tranzicije i suspenzije nenormalne političke prakse, neće biti stvoreni uslovi za demokratsko izjašnjavanje i redovnu parlamentarnu praksu. Bez prethodnog otrežnjenja, slobodni izbori bi samo izazvali još dublje podele!

Kako bi se izbeglo nasilje i obezbedio prelazak na normalan politički život, tranziciju treba organizovati u tri koraka.

Dobronamerni saveti: Pala Vlada, a šta posle? 2
Foto: Ljubomir Anđelković

PRVI KORAK:

1. Formirati telo, koje ću uslovno nazvati „Kongres narodnog ozdravljenja“ (KNO), (a moglo bi i „Revolucionarni kongres promene“, ili „Skupština narodnog spasa“ ili kakogod). Članovi tog tela bi bili predstavnici onih društvenih snaga koje su učestvovale u buđenju naroda.

U našem slučaju, to su omladina, advokatske komore, univerzitetski forumi, udruženja poljoprivrednika, sindikati, i one političke organizacije koje se nisu ukaljale saradnjom sa SNS koalicijom. (Poučen „afričkim“ iskustvom, o kojem sam dosta pisao, a imajući u vidu složenu konfesionalnu strukturu Srbije, smatram da bi bilo mudro izbegnuti da se u sastav KNO uključe predstavnici bilo koje religijske organizacije.)

2. KNO bi privremeno preuzeo funkciju Narodne skupštine i u tom svojstvu bi trebalo da:

– raspusti sadašnji saziv Narodne skupštine;

– donese odluku o rasformiranju svih političkih grupacija koje su učestvovale u dosadašnjoj vlasti;

– izabere (naravno u skladu sa individualnom stručnošću), članove „Privremenog upravnog tela“ (PUT), koje bi funkcionisalo kao prelazna Vlada;

– donese odluku o oduzimanju licenci onim medijima koji su širili laži i ostrašćivali narod;

– vanrednim merama ublaži posledice koruptivnog delovanja prethodne vlasti.

3. KNO bi trebalo da oformi „Izvanredni tribunal“ (IT), odnosno sud sa posebnim ovlašćenjima i posebnim sudskim postupkom za procesuiranje lica umešanih u megakorupciju, koja treba da optuži ne samo za potkradanje države i naroda, već i za sadašnju političku situaciju! Zbog specifičnosti rada takvog Tribunala, u njega bi pored delegiranih članova KNO, trebalo da budu imenovani i nekompromitovani stručnjaci iz postojećih državnih organa.

IT bi imao dužnost da:

– utvrdi kriminalna dela prethodne vlasti;

– da preduzme mere za njihovo sankcionisanje; (napominjem da, u slučajevima koje sam pratio u zemljama supsaharske Afrike, postoji čak i presedan privremenog vraćanja smrtne kazne! (U Gani su zbog sličnih zlodela streljana tri prethodna šefa države!)

Ostvarenje prvog koraka ne bi trebalo da traje duže od nedelju dana. Bilo kakvo odugovlačenje bi omogućilo grupisanje poražene strukture i uvlačenje zemlje u građanski rat!

DRUGI KORAK:

1. Pristupiti neutralisanju negativnih posledica širenja laži koje su lansirali mediji u službi prethodne vlasti. U tom cilju:

– redovno objavljivati rezultate rada IT;

– politički opismenjavati mase i ukazivati na demagoške zamke.

2. Formirati radno telo koje će pratiti otrežnjivanje naroda, kao i njegovu spremnost da bez ostrašćenosti doprinese izgradnji optimalnog političkog sistema. (Ovu tačku smatram izuzetno važnom, jer bi to telo bilo odgovorno za brzinu transformacije.)

3. Otpočeti sa pripremama za referendum kojim bi trebalo snimiti narodno mišljenje o platformi za izradu nacrta novog Ustava. U tom cilju raditi na:

– formulaciji referendumskih pitanja kao što su: – kraljevina, ili republika – šta obuhvata teritorija Srbije – stepen autonomije pojedinih delova te teritorije – višepartijska demokratija, ili direktna demokratija – spoljnopolitičke afilijacije Srbije, (pristupanje EU i slično); kako bi se odgovorima na ta pitanja utvrdili okviri budućeg političkog identiteta Srbije;

– objašnjavanju šta ta pitanja suštinski znače i do kakvih posledica može da dođe prihvatanjem ovakvog ili onakvog odgovora.

Ovom koraku treba posvetiti onoliko vremena koliko je potrebno da se narod oslobodi otrova koji mu je ubačen u mentalni sistem, a ni u kom slučaju manje od godinu dana.

TREĆI KORAK:

1. Tek na osnovu procene radnog tela zaduženog za praćenje narodnog otrežnjenja, da li je narod spreman da nepristrasno odgovori na referendumska pitanja, ad interim vlada (PUT) može da organizuje i sprovode referendum.

2. Na osnovu rezultata referenduma, PUT pristupa izradi Nacrta Ustava.

3. Prihvatanjem Nacrta Ustava, KNO se pretvara u Ustavotvornu skupštinu, a Nacrt postaje Predlog ustava, čije prihvatanje se obezbeđuje novim referendumom.

Opštenarodnim prihvatanjem novog Ustava i usvajanjem odgovarajućeg Izbornog zakona, završava se tranzicija. Tada se organizuju izbori i formira vlada, čime počinje normalan politički život.

Još jednom ističem da u većini onih zemalja, u kojima nije bilo ostavljeno dovoljno vremena za otrežnjenje naroda, ne samo da nisu postignuti željeni politički ciljevi, već je dolazilo do besmislenih krvoprolića i trajnog zagađenja zajednice!
STRPLJENJE MOLIM; i poštovanje neophodnih procedura!

Autor, alijas Kođo Vangorski 91, diplomata je u penziji i pisac

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari