Ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović nedavno je, u izjavi za TV Insajder i agenciju FoNet, priznala da je „neodgovorno rukovođenje dovelo do problema u elektroenergetskom sektoru“ kao i „da je Ministarstvo uradilo sve što je u njegovoj nadležnosti da osigura energetsku bezbednost i stabilnost“.
Zorana Mihajlović je skoro deceniju direktno odgovorna za funkcionisanje Elektroprivrede Srbije, imajući u vidu da je dva puta bila ministarka energetike.
Ministar je ličnost koja je centralna figura sistema, i od nje se očekivalo da ima ne samo informacije već i viziju kuda treba da ide EPS, kao i sposobnost da to realizuje u praksi.
Svaljivanje odgovornosti za havarije na TENT A i B na v. d. direktora EPS Milorada Grčića je neprimeren gest – on jeste odgovoran ali nije jedini odgovoran.
On nije najveći krivac za raspad sistema EPS-a i pljačku državne kase uvozom struje kada vreme nije.
Napad na Grčića je samo preventivni udar da se „zaraza smene sa funkcija“ ne bi proširila i na Ministarstvo i fotelju u kojoj se nalazi gospođa Mihajlović. Međutim, odgovornost se ne može izbeći.
Vi ste rado prihvatili lepšu stranu ministarske funkcije a svesno zanemarili mnogo važniji aspekt posla – da budete ključna osoba koja se domaćinski odnosi prema imovini svih građana Srbije koja vam je poverena na staranje.
Vaš komentar da „nije posao Ministarstva da kopa ugalj, već da osigura energetsku bezbednost“ takođe ukazuje na ohol i odnarođen SNS pristup državnim funkcijama.
Vaš posao je bio da znate u svakom trenutku da li se kopa ugalj i kakvog je kvaliteta.
To je bilo jednostavno: samo je bilo potrebno da uspostavite sistem odgovornosti i odlučivanja koji je ranije projektovan u TENT-u i Kolubari i koji je uspešno radio decenijama.
Prekinut je onoga trenutka kada su počela politička zapošljavanja, i kada su, umesto struke, politički podobni počeli da odlučuju o stručnim stvarima.
Sada, kada je šteta načinjena (koja se meri stotinama miliona eura), kada smo za te pare mogli izgraditi potpuno nov savremen kampus za ceo Beogradski univerzitet, ili najmanje 40 najsavremenijih gimnazija i osnovnih škola, ili ceo zadružni sistem u Srbiji, ostaje pitanje kako zaustaviti dalje propadanje EPS i odakle nadoknaditi štetu?
Kako je vreme da promenimo sistem koji razjeda ovo društvo već decenijama, jedno od operativnih rešenja je da lična imovina članova Vlade pokrije štetu načinjenu EPS-u, odnosno imovini građana Srbije. Na taj način bismo konačno doneli promenu sistema i novu vrstu odgovornosti nosilaca najviših državnih funkcija.
Autor je predsedavajući Inicijativnog odbora Udruženja građana „Svi protiv RIO TINTA i rudnika litijuma“ i predsednik stručnog saveta Srpskog pokreta Dveri za urbanizam i infrastrukturu
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.