Nakon vesti koje su šokirale sve koji su ikada gledali i voleli Rašu Popova u svim njegovim simpatičnim i poučnim izdanjima – da su ga napala i opljačkala deca – oni kojima je posvetio sve što je radio, stvari dolaze na svoje mesto. Žiri za dodelu nagrade „Dositej Obradović“ za životno delo doneo je odluku da se ona za 2015. dodeli književniku, publicisti, glumcu i dugogodišnjem televizijskom novinaru Raši Popovu.

U obrazloženju Nagrade stoji da je pedagoški učinak stvaralačkog i medijskog dela Raše Popova na tragu Dositejevog duhovnog oplemenjivanja mladih naraštaja na ukupnom srpskom duhovnom prostoru, u novoj i staroj dijaspori. Popovu će Nagrada – plaketa sa likom Dositeja Obradovića, povelja i novčani iznos, biti uručena 21. februara na Velikoj sceni Narodnog pozorišta.

Lik osobenjaka i učenjaka vazda je bio prijemčiv radoznaloj deci, a u svojim nastupima on je tu radoznalost neštedimice i podsticao. Kao tvorac ideje „čaše bez dna” koja bi sprečila alkoholizam, sebe naziva “pijancem mleka”. Ali ovo nije jedini Rašin izum zbog čega se i njegovo ime nalazi u jednoj enciklopediji popularne nauke. Mnogima je bio omiljeni segment čuvene serije „Fazoni i fore” čiju su najavnu špicu pevušile generacije.

Popov je svoju novinarsku karijeru započeo u novosadskom Dnevniku. Svega nekoliko dana pre nego što je Ivo Andrić dobio Nobelovu nagradu, Raša Popov ga je intervjuisao za list Mladost. Bio je i najmlađi voditelj TV dnevnika, u kojem je vrteo globus i objašnjavao vesti, ali uskoro je morao da potraži radno mesto koje dozvoljava više kreativnosti. Tako je postao autor serije za decu „Šešir bez dna“. Radio je i kao urednik u Matici srpskoj i lektor srpskohrvatskog jezika za studente u Londonu, Birmingemu i Notingemu. Lista zanimanja Popova podugačka je, a zanimljivo je da je jedno vreme prevodio i stripove sa italijanskog. Za hodajuću sveznalicu nema pitanja na koje ne bi mogao kao iz puške dati duhovit i vrcav, ako ne baš sasvim jasan odgovor. Prema sopstvenim rečima, bajke piše jer su one potrebne deci kako bi ukrotili strašne susrete sa primarnim strahovima. Kao detetu, bajke mu je pričala komšinica Zorka Stepančević, a najviše je voleo „Guliverova putovanja” i Žila Verna.

Radivoj Raša Popov rođen je 26. juna 1933. godine u Mokrinu, kao i njegov prijatelj i kolega Mika Antić, za kojeg kaže da mnoge stvari prolaze, ali ne i Mikine knjige. Završio je studije književnosti u Beogradu. Pre nekoliko godina umrla je njegova supruga Radojka. Imaju sina Marka, sveštenika, i ćerku Bojanu, ikonopisca. Pažnju skreće stavom da nije Vojvođanin, već Banaćanin.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari