Sa zakašnjenjem sam naišao na fotografiju sa proslave Dana pobede nad fašizmom, na kojoj se u pozadini vide Tito i Draža. Režiser proslave Dragoslav Bokan, poznat kao osnivač paravojne formacije „Beli orlovi“, i tim scenarista, među kojima je, začudo, i istoričar Dejan Ristić, kao diletantsko scenografsko rešenje na pozadini scene stavili su Tita i Dražu jednog pored drugog!
Još Dražu na prvom mestu! Smatram da Srbija nije mogla doživeti veću blamažu od ove. Bar da su poštovali zdravorazumski redosled – da prioritet ima pobednik u odnosu na poraženog!
Autori programa proslave kao da su hteli da ponize prisutne političare, izvođače programa i javnost Srbije. Veću mučninu u stomaku nisam osetio nego kad sam ugledao pomenutu fotografiju. Tito i Draža ne mogu se kao antifašisti stavljati u istu ravan. Zdrav duh mlade generacije u Srbiji ne može se gajiti krivotvorenjem i revizijom istorije. Autori proslave Dana pobede zbunili su javnost i izazvali veliki revolt kod autentičnih iskrenih antifašista.
Da Draži nikako nije mesto kraj Tita govori i primer iz mog kraja, o kojem se malo zna u javnosti, kada je Dražin dični komandant četničkog Mileševskog korpusa Vuk Kalaitović Kalait, predratni poručnik Kraljeve vojske i verni saborac u Bosni ozloglašenog Pavla Đurišića, organizovao 28. juna 1943. godine klanje 12 seljaka iz novovaroških sela Bistrica i Draževići. Naime, kada je partizanska zlatarska gerila nepotrebno i nepromišljeno ubila na njivi u Bistrici Kalaitovog rođaka, četničkog simpatizera Mirka Glavonjića, Kalait je odlučio da se osveti likvidacijom nedužnih žitelja okolnih sela na najsvirepiji način.
Poslao je svoje straže da po spisku pronađu 30 meštana, po njegovoj oceni pristalica partizanskog pokreta i dovedu ih na visoko brdo Kitonja. Četnici su uspeli da pronađu 12 seljaka, koje su celu noć sprovodili pored Kalaitovog stola sa rakijom i pečenjem – na klanje, pod nož koljača Miljkana. Tada su poklani: Pavle Kolašinac, Živko Dragašević, Vojko Mlađenović, Sreten Martinović, Petar Ljujić, Radomir Knežević, Luka Bučevac, Ivan Dulanović, Mirko Rajić, Milenko Stojić, Andrija Glavonjić i Branko (nepoznati partizan).
Pre 11 godina tri privrednika iz Nove Varoši, Prijepolja i Kraljeva su radi zadovoljenja sebičnog „duhovnog zadovoljstva“, ne vodeći računa o očuvanju moralnosti svoje nacije, postavili bez ičije saglasnosti Kalaitovu bistu u njegovom rodnom selu Štitkovo. Ispada da su podigli spomenik četniku Srbinu koji je klao Srbe!
Autor je politikolog iz Nove Varoši
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.