Druga presuda za ratne zločine OVK 1Foto: Danas/A. L.

Specijalizovana veća Kosova u Hagu izrekla su 16. jula 2024. godine prvostepenu presudu u predmetu „Tužilac protiv Pjetra Šalje“.

U pitanju je druga osuda pred ovom institucijom po optužbama za izvršene ratne zločine tokom oružanog sukoba koji se vodio na Kosovu i Metohiji ili su u vezi sa njim. Redigovana presuda je objavljena 25. septembra na engleskom jeziku i ima 417 strana.

Sud je utvrdio da je Šalja bio oficir Vojne policije OVK u selu Jablanica do leta 1998. godine kada je otišao u Belgiju.

Krajem marta 1999. godine ponovo se priključio OVK u Kukešu (Albanija). Iako se i ovo suđenje odvijalo u atmosferi zastrašivanja svedoka,

Šalja je osuđen na kaznu zatvora u trajanju od 18 godina. Oglašen je krivim za proizvoljno lišenje slobode, mučenje zatvorenika i jedno ubistvo, a oslobođen je optužbe za surovo postupanje.

Optužbu za surovo postupanje sud nije ni razmatrao, jer mučenje predstavlja šire krivično delo.

Sudsko veće je zaključilo da Šalja snosi individualnu krivičnu odgovornost za zločine koji su izvršeni u periodu od 17. maja, pa do 5. juna 1999. godine u objektima nekadašnje fabrike metala u Kukešu.

Prema zaključku suda, on je lično doprineo zločinima kao učesnik u udruženom zločinačkom poduhvatu sa drugim pripadnicima OVK.

Treba napomenuti da su ranije Sabit Geci i Džemšit Krasnići, pripadnici OVK, osuđeni pred kosovskim sudovima za ratne zločine izvršene u Kukešu i Cahanu u Albaniji.

Postupak od njegovog hapšenja do izricanja presude je trajao tri godine i četiri meseca, što predstavlja standard za suđenje pred prvostepenim sudom prema kriterijumima Evropskog suda za ljudska prava. Šalja je 16. marta 2021. godine uhapšen u Belgiji.

Prvo ročište održano je 19. aprila 2021. godine, a presuda je izrečena 16. jula 2024. godine. Održana su 43 ročišta, saslušana su 22 svedoka, a status žrtve je dobilo osam lica.

Sud je tokom postupka utvrdio identitet 18 žrtava, ali je procenio da je bilo oko 40 zatočenika, među kojima i najmanje tri žene. Sve žrtve su uglavnom bila lica albanske nacionalnosti.

Tri žrtve su bile romske nacionalnosti i obavljale su i prisilni rad. Jedan svedok je ukazao na moguću prisutnost zatvorenika srpske nacionalnosti, a drugi je izjavio da je jedan pripadnik „srpske paraformacije“ bio kratko pritvoren u Kukešu.

Sud je našao da nema dovoljno dokaza da se zaključi da su lica srpske nacionalnosti bila zatvorena u Kukešu, pa pred ovim većima još nema presude o izvršenim zločinima pripadnika OVK nad licima srpske nacionalnosti.

Autor je istoričar

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari