Društvo potonulo u mržnju 1

Osam dnevnih listova i 20 najčitanijih portala u Srbiji samo u toku jednog dana objave u proseku 644 teksta koji sadrže neke od elemenata agresivne komunikacije, govora mržnje i senzacionalizma, pokazalo je istraživanje Centra za profesionalizaciju medija i medijsku pismenost (CEPROM).

Praktično, samo u toku jednog dana svaki od ovih medija prosečno objavi 23 takva teksta. Na mesečnom nivou to je skoro 20.000 tekstova sa elementima agresivne komunikacije.

Ako se tome doda besomučna partijska propaganda 7/24 sa svih televizija sa nacionalnom pokrivenošću, uključujući i RTS, jasno je zašto je društvo u Srbiji na ivici fizičkog sukoba. Pošto društvenu klimu u Srbiji oblikuju političari, nema dileme oko toga ko je odgovoran za to što je društvo tako duboko podeljeno.

Jer Srbija nema dodirnu tačku oko koje bi organizovala svoju budućnost. Predsednik tvrdi da ulazak u EU nema alternativu, a čini sve, zajedno sa svojim radikalsko-naprednjačkim članovima i radikalima-demokratama da Srbija nikada i ne uđe u EU i da se što više približi Kini i Rusiji, od kojih se Zapad politički, ali ne i ekonomski distancirao.

U stvari, Vučića i njegove partijske kolege jedino zanimaju evropske pare, što su zemlje EU prozrele, pa su put Zapadnog Balkana u EU odložile do daljeg. Evropske vrednosti, pogotovo vladavina prava, slobodni mediji i tolerancija, mnogo ga ne zanimaju, jer bi inače Srbija bila baš u tom domenu negativno ocenjena. I ne samo to, nego ne bi baš pravosuđe odrađivalo prljav posao disciplinovanja svih koji drugačije misle od vlasti.

Insistiranje na podelama je od početka politika ove vlasti, zamaskirana u proevropsku priču, koju je vlast očito promenila. Zavadi pa vladaj, kažu stari Rimljani. S tim što Srbija niti je imperija, niti ima ikakve šanse da to postane. Samo će podele ostati zauvek.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari