Vreme je da se najzad pogledamo u oči i iskreno priznamo: jesmo li na pravom putu? Dugo smo živeli egotrip Josipa Broza, nije nas poštedeo ni Slobodan Milošević, ali evo kako nas je za kratko vreme Aleksandar Vučić ubedio da su njegova dva slavnija prethodnika bili samo bledi ego trip amateri.

Već 55 godina živim u državi čije se navodne vrednosti ne mogu i ne smeju dovoditi u pitanje. Umesto da naša intelektualna elita bude aktivni kreator sistema, angažovana u istrajavanju na istini i pravdi, ona odustaje od učešća u društvenom životu, posebno nerado kritičkog: nekada se plašila centralnog komiteta, danas tabloida i botova. Nikada nije bilo povoljno vreme da se u Srbiji osporava „prosvetljeni apsolutizam“. Najmanje je povoljno danas, kada se vlast ogoljeno poistovećuje sa Srbijom, proglašavajući svoju ideologiju društvenom, a svoje uspehe državnim. Da li otvaranje poglavlja za pregovore sa EU zaista možemo smatrati istorijskim činom? Imam li legitimno pravo da sumnjam da je zaista tako?

Prvo i osnovno pitanje – ko će stići u Evropu nakon dugog putovanja u noć? Potpuno neopaženo je i ovog puta prošla činjenica da je važenje famozne zabrane zapošljavanja u javnom sektoru produženo za još godinu dana! Nastavlja se dakle ingeniozni i lako prepoznatljivi plan idiotizacije Srbije. Vlast je još jednom najboljoj deci svojoj, svojim svršenim lekarima i inženjerima, pravnicima i ekonomistima, rekla da ne računa na njih i da ponovo, sada bez Čarnojevića, moraju da krenu put zapada. Tako će najpametniji i najbolji otići, a nas ostarele i inferiorne Vođa će uvesti u Evropu. Šta reći o vlasti koje se tako lako odriče 15 odsto svojih najučenijih i najperspektivnijih, a favorizuje najmanje kvalifikovane da nadniče po belosvetskim kompanijama, čije se otvaranje u Srbiji plaća masnim subvencijama, osim da tako vrši suštinsku obrazovnu prekvalifikaciju, da ne kažem diskvalifikaciju čitavog naroda? 

 Obećanje o izjednačavanju državnog i privatnog zdravstva do kraja ove godine kao šanse za zapošljavanje mladih lekara ostala je još jedna šarena laža. Najbolji odlaze u jednom pravcu! Da li je zaista uspeh kada svoju budućnost prodamo za pozitivni izveštaj EU ili MMF-a?

Drugo, ne manje važno pitanje – kakvi ćemo stići u Evropu nakon zaista predugog putovanja u noć? Ako je verovati Vučiću sa sastanka Ekonomista „Svet u 2016,“ Srbija će u roku od par godina biti među razvijenijim zemljama Evrope! Ako je verovati zdravom razumu i podacima Global Velta za ovu godinu, gde je prosečno bogatstvo građanina Srbije procenjeno na oko 6.000 dolara (Hrvatske 22.000, Bosne 11.000, Makedonije 9.000, čak i Albanije 8000), onda je verovatnije da ćemo u Evropu stići izgladneli i frustrirani, željni bilo kakvog toplog kazana i zahvalni vlasti što nam ga je omogućila. I ne zdravi, obzirom da se na listi najzdravijih nacija sveta nalazimo na 74. mestu, u društvu Hondurasa i Irana. 

Ako ministar Lončar nije video listu da mu pomognem: Slovenija je na 25, Bosna na 34, Hrvatska na 36, a Albanija na 38. mestu! Za dugo putovanje u Jevropu Stevan Koprivica je obezbedio itinerer, a Zlatibor Lončar će morati mnogo lekova, očigledno. Ako izgubljenom zdravlju dodamo činjenicu da smo potpuno izgubili i svoju duhovnu vertikalu, svoje korene, toliko da i sama Matica srpska optužuje ministra Tasovca da ugrožava temelje nacionalne kulture, onda slavlje zbog budućeg ulaska u EU dobija opor ukus naftalina… Neće biti moljaca, ali ni bilo čega svečanog da obučemo. A možda je ovo putovanje najbolje opisao još Đura Jakšić u Seobi Srbalja pre 150 godina: „a zar ovo nije ropstvo crno što nam ćesar s lepim obećanjem, glatkim reč'ma svojih poslanika, zanaveki spravlja“?

Vreme je za novu politiku. Ne politiku koja će promišljati u arhetipovima: Evropa ili Rusija, Istok ili Zapad… već politiku koja će nas integrisati u postojeću civilizaciju sa svim vrlinama i manama koje nosimo, ne stideći se da civilizaciji ponudi našu posebnost i specifičnost. Za socijalnu odgovornu politiku koja će stati na put neoliberalnom kapitalizmu, kao aktuelnoj meri svega postojećeg, uključujući i sreću. Za državu koja se neće libiti da pomogne kada tržište zataji i koja se neće plašiti da je proglase za relikt komunizma, za državu koja neće ostaviti na cedilu 22.000 ljudi koji su uzeli kredit u švajcarskim francima, za državu koja neće da štedi na svom obrazovanju, pomažući nemačko…

 *Autor je redovni profesor Medicinskog fakulteta u Nišu

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari