„Sram vas bilo!“, uzvikivala je odbornica koalicije „Biramo Niš“ Dragana Milutinović, na konstitutivnoj sednici Skupštine grada Niša, u ponedeljak ujutru, objašnjavajući kako je, još jednom, „prekršen Poslovnik Skupštine grada“.
Predsedavajuća Skupštini Mirjana Lepajne, najstarija odbornica, odgovarala bi da ona „misli da nije“ i preporučivala nezadovoljnicima da se obrate sudu, uz povremena upozorenja da će ih „izbaciti“.
Dvadesetak sati kasnije, u utorak oko pola pet ujutru, maratonska sednica se završila izborom kompletne skupštinske i izvršne vlasti, iz redova koalicije oko SNS, uz pomirljive tonove o „konstruktivnoj saradnji“.
Opozicija je imala priliku da in vivo nauči zašto naprednjaci suvereno vladaju Nišem 12 godina i na šta su spremni kako bi taj politički i lični kapital sačuvali.
Videla je da ne mora da se usvoji dnevni red a da on važi, ili da 30 odbornika može da „postane“ neophodnih 31, ili da kandidati za odbornike nekada imaju a nekada nemaju pravo glasa. Naučila je da je OK da se kvorum utvrđuje par puta, ili o istoj tački glasa dva puta, ili jedna tačka prekine drugom pa opet nastavi.
I sama je doprinela konfuziji jer je glasala za jednu odluku o verifikaciji 60 mandata, u kojoj se „nalazio“ odbornik Ruske stranke Tihomir Perić, tražeći da u zapisnik uđe napomena da su svoj glas zapravo dali drugoj odluci, zanovanoj na izveštaju Verifikacione komisije, u kojoj taj odbornik ne postoji.
„Oni su preko odluka Gradske izborne komisije silom nametnuli svoju većinu u Skupštini grada, a sada na sednici nastavljaju da siluju zakon i građane Niša, odlukama na ’oruk‘ i nekim hokus pokus i Dejvid koperfild igrama“, ocenio je dr Dragan Milić, nosilac istoimene izborne liste.
On i kolege iz opozicije najavile su pokretanje postupaka pred sudovima, jer su „sve odluke donete protivno zakonu i Poslovniku o Skupštini grada“.
Naprednjaci su, sa druge strane, posle dugo vremena jasno mogli da vide šta u politici znače pata karte, odnosno samo jedan odbornik prednosti u odnosu na opoziciju, pa on ne sme, recimo, da ode na godišnji, jer u tom slučaju može da ode i vlast.
Na takvu situaciju, svakako, nisu navikli, pa su ofanzivan nastup nekih opozicionih odbornika, blokadu govornice ili uporno reklamiranje Poslovnika označili kao „matretiranje“.
Mada o svom mandatu javno govore kao o četvorogodišnjem, i u njihovim redovima se sve češće može čuti da bi krajnje tesna većina u niškoj Skupštini mogla da se razreši ponavljanjem izbora.
Ukoliko ne budu „kupili“ pokojeg odbornika iz opozicije, a za šta im, po rečima dr Milića, nude do 200.000 evra. Spekuliše se, pritom, i da bi neki naprednjački odbornik mogao da „pređe“ u opoziciju.
Kartanje se nastavlja.
Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.