Džena Džihad: Najmlađa novinarka na svetu 1Foto: youtube

Ja sam Džena Džihad, imam deset godina, idem u četvrti razred, živim u selu Nabi Salih blizu Ramule u Palestini. Već dve do tri godina bavim se novinarstvom. Ovako se na video-snimku na internetu predstavlja palestinska devojčica, koja smatra da je njena dužnost da izveštava svet o konfliktima na Zapadnoj obali. Ona zajedno s drugom decom učestvuje u demonstracijama protiv izraelske okupacije, a kako sama kaže, događaje s lica mesta je počela mobilnim telefonom da beleži i objavljuje na Jutjubu, Fejsbuku, Snepčetu, Instagramu i Tviteru kada je imala samo sedam godina.

„Kada smo počeli da učestvujemo u marševima, s nama nije bilo mnogo foto-reportera, te sam dobila ideju da ja sve snimam i šaljem poruku, poruku svih Palestinaca i palestinske dece svetu da bi oni došli i podržali nas i oslobodili Palestinu, da bismo živeli slobodno i dobili svoja prava“, izjavila je još pre dve godine za Rojters devojčica, čije je pravo ime Džena Tamimi.

Novinarstvom je počela da se bavi delimično zahvaljujući ujaku Bilalu Tamimiju, fotografu koji je beležio nasilje izraelskih vojnika u Nabi Salehu. „Govorim o onome šta se događa. Posmatram okupaciju, vojnike, teško naoružanje i policiju. Oni čine mnogo toga da bismo napustili svoju zemlju“, izjavila je DŽena, koja sebe smatra novinarom koji pokriva Treću intifadu jer, kako kaže, ona Intifadu proživljava. „Živim i odrastam u ovim okolnostima, zato moram da snimim i izveštavam o događajima kao svaki drugi novinar-izveštač i širim izveštaje po svetu“.

Nakon smrti dva rođaka, proširila je okvire svog rada, te sada „naoružana“ malom kamerom, Wi-Fi konekcijom i društvenim mrežama putuje s porodicom i izveštava iz Jerusalima, Hebrona, Nablusa i Jordana. Na Fejsbuku ima 22.000 pratilaca, a njeni izveštaji, koji obuhvataju demonstracije i sukobe sa izraelskim vojnicima, su prevedeni i na engleski.

NJena majka Naval Tamimi kaže da je ponosna na svoju kćerku, ali priznaje i da je uplašena za njen život. I ujaku Bilalu je bilo teško da prihvati posao svoje sestričine. „Ona treba da se igra i uči, ali u našem životu ne postoji takav izbor“, rekao je on.

Međutim, Dženina je želja da jednog dana radi na Si-En-Enu ili FoksNJuzu, jer „oni ne govore o Palestini, a ja želim da izveštavam o njoj“. Neki, pak, smatraju da je DŽena žrtva propagande koju Palestinci lukavo koriste da bi progurali svoju agendu. Oni ukazuju da je njen otac Basem poznat u Izraelu zbog raspirivanja mržnje i organizacije nasilnih akcija protiv izraelskih vojnika.

Basem, koji je na desetine puta hapšen, s druge strane kaže da će „nastaviti da se bori protiv svih oblika okupacije“. I fotografija njegove druge kćerke Adel je obišla svet, pošto je uslikana kako prkosno maše pesnicom izraelskom vojniku. U medijima je osvanuo i i sin Muhamed, i to u članku NJujork tajmsu, pošto se otvoreno sukobio sa izraelskim vojnikom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari