Vlada Srbije trebalo bi ove jeseni da odlučuje o Nacrtu zakona o izboru odbornika, kojim bi se osigurala samostalnost predstavnika građana u lokalnim samouprava od stranačkih centrala.

Ukoliko vladajuća koalicija prvo na sednici Vlade, a potom i u Skupštini Srbije, usvoji tekst koji je sačinilo Ministarstvo za državnu upravu i lokalnu samoupravu, u skupštine gradova i opština ušli bi oni kandidati za odbornike koji su u predizbornoj kampanji istureni u prvi plan i ukinuo bi se institut „blanko ostavki“, preko kojeg su odbornici vlasništvo nad svojim mandatima davali političkoj partiji s čije liste su izabrani. Dakle, više ne bi bilo moguće da mehanizmom stranačke samovolje u parlament uđe na primer onaj stoti s liste, već bi to bilo prvih pet, 10 ili 20, shodno broju glasova koji partija i koalicija osvoje na izborima. Jednostavno rečeno, građani će znati za koga glasaju. Takođe, odbornici će postati suvereni nosioci mandata i moći će da glasaju po svojoj savesti i u skladu sa interesima svojih birača, bez bojazni da će ih partijski šefovi zbog toga izbaciti iz skupštinskih klupa.

Čini se da je Demokratska stranka, čiji je predstavnik Milan Marković ministar za državnu upravu, rešila da istestira volju preostalog dela političke elite u Srbiji da se neke od zapaljivih boljki ovdašnjeg društva konačno izleče. Možda je reč i samo o volji nekih struja unutar prilično heterogene DS, uostalom setimo se da su upravo stranačke kolege primorale ministra Markovića krajem 2008. da odustane od nekih od ključnih rešenja u predlogu seta zakona o lokalnoj samoupravi, zarad mira u partiji i koaliciji. Takođe, a bilo je i toga, ono što Vlada usvoji Narodna skupština možda i neće izglasati ili će amandmanima predlog zakona dovesti do neprepoznatljivosti. Dakle, ozbiljna rezerva prema realističnosti ovakvog Nacrta zakona o izboru odbornika mora da postoji sve dok ga većina poslanika u državnom parlamentu ne izglasa.

Ukoliko sve bude onako kako Milan Marković planira, rešenja o izboru najboljih, a ne najlojalnijih i o ukidanju „blanko ostavki“ prenela bi se na republički nivo. „Ustavne odredbe koje strankama daju kontrolu nad mandatima poslanika i dalje su prepreka za reformu Skupštine Srbije i za njenu ulogu istinskog političkog foruma. Izborni sistem nije revidiran i nije u skladu sa evropskim standardima“, upozorila je Evropska komisija oktobra 2008, a identične ocene izneli su i posmatrači Saveta Evrope. Dakle, opet jednostavno rečeno, ako zaista hoćemo u Evropu ova rešenja se moraju menjati. Za razliku od međunarodnih institucija, čini se da domaća javnost ima mnogo viši prag tolerancije prema partokratiji u kojoj živimo.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari