Samit Zapadnog Balkana je jedan od najvažnijih multilateralnih međunarodnih skupova koji se dešavaju u Londonu u 2018. godini.
Uprkos brojnim razgovorima o Brexitu, koji dominiraju unutrašnjom političkom agendom, naša prestonica će u istoj nedelji ugostiti šefove vlada i ministre država Zapadnog Balkana, ali i američkog predsednika. Samit je deo, svežeg, ojačanog, globalnog pristupa u britanskoj spoljnoj politici.
Otkud London u priči o pridruženju EU i to samo 9 meseci pre svog formalnog napuštanja iste te Evropske unije? Ono što mnogi doživljavaju kao paradoks, zapravo je najdirektnija moguća politička poruka svim našim evropskim partnerima, u Briselu, Berlinu, ali i u Beogradu i drugim prestonicama. Velika Britanija napušta EU, ali ne napušta Evropu, vrednosti i interese koje delimo već desetinama, negde i stotinama godina.
Jedan od naših ključnih spoljnopolitičkih interesa, a to su i naši lideri više puta naglasili (poslednji put premijerka Tereza Mej, tokom posete Skoplju, krajem maja meseca) je da prostor Zapadnog Balkana bude bezbedniji, stabilniji, ekonomski razvijeniji i povezaniji u šire kontinentalne tokove. Previše puta tokom istorije smo videli primere da „lokalni balkanski konflikti“ izazivaju nestabilnost, patnju i nevolje na mnogo širem području. Krajnje je vreme da Balkan u svetskim masmedijima i poslovnim krugovima postane „dobra vest“.
Na Samitu će pored šefova vlada iz regiona, učestvovati evropski lideri, predstavnici civilnog društva, ali i predstavnici start-ap kompanija, koji na širem regionalnom i globalnom tržištu traže podršku za svoje fantastične ideje. Među 25 regionalnih kompanije je i pet start-apova iz Srbije, koji će dobiti mentorsku podršku programa za razvoj preduzetništva Britanske vlade. Oni su potencijalno, ta DOBRA VEST iz Srbije, iz Zapadnog Balkana. Naša želja je da osnažimo mlade ljude i preduzetnike, da snagom znanja, inovacija i povezivanja, podignu konkurentnost ovih tržišta. Ovo bi, uz rešavanje nasleđenih bilateralnih nesuglasica, sigurno učinilo region srećnijim mestom za život i njegov put ka EU lakšim.
Želim još jednom da naglasim da to što Ujedinjeno kraljevstvo napušta Evropsku uniju, ne znači da će okrenuti leđa temeljnim zajedničkim vrednostima – parlamentarnoj demokratiji, vladavini prava i tržišnoj ekonomiji. Svakako ne planiramo da se odreknemo dobrih običaja i evropskih standarda u poslovanju, nezavisnog sudstva, institucija ili kritičkih, profesionalnih medija, čiju slobodu negujemo stolećima. Po većini spoljnopolitičkih pitanja, a stabilnost Zapadnog Balkana je svakako jedno od tih pitanja, naše pozicije će nastaviti da se poklapaju sa pozicijama naših evropskih partnera i prijatelja.
U određenim reformskim oblastima, poput profesionalizacije javne uprave, ili unapređenja finansijskog poslovanja, Britanija ima puno iskustva i znanja, koje nudi u vidu programske podrške državama Zapadnog Balkana. Upravo ovih dana smo odobrili dodatnih 1.9 miliona funti za podršku procesu digitalizacije i uvođenja e-Uprave u Republici Srbiji. Pripremili smo i do sada rekordan broj stipendija za post-diplomske studije, za talentovane profesionalce iz Srbije, kao vid najkonkretnije podrške podizanju ljudskih kapaciteta i povezivanja Srbije i regiona u šire akademske i poslovne tokove. Naša vojna saradnja, kao i saradnja na polju borbe protiv organizovanog kriminala su u usponu. Samit u Londonu je prilika za novi podsticaj unapređenju regionalnih, ali i bilateralnih odnosa.
Dobre ideje i kvalitetni regionalni infrastrukturni projekti će, uz političke deklaracije, nadamo se biti opipljiv rezultat Londonskog samita. A sve u cilju, stabilnijeg, bezbednijeg, prosperitetnijeg, evropskijeg Zapadnog Balkana.
Autor je ambasador Velike Britanije u Srbiji
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.