Posle dve godine potpunog izostanka napretka u procesu pristupanja Srbije Evropskoj uniji, otvaranjem Klastera četiri, Srbija ulazi u proces ispunjenja standarda EU vezanih za Zelenu agendu i održivu povezanost.
Za vlast u Srbiji ovo je pobeda koja će se obilato koristiti pred izbore – pobeda nad demonstrantima koji su protestovali zbog ekologije, pobeda Vučićeve „pro EU“ politike na čijim krilima je došao na vlast, pobeda u trci za dodatna sredstva iz budžeta EU.
Za Evropsku uniju sve je politika, geopolitika, a i konkurencija. Politika je – jer udara pravac nove epohe koju će predvoditi Evropska stranka zelenih sa zamajcem koji joj daje dolazak Zelenih na vlast u Nemačkoj.
Dugo najavljivanu borbu sa klimatskim promenama EU će, preko klastera četiri sprovoditi na crnoj tački Evrope po pitanju zelenih politika.
Geopolitika je – jer posle dugog perioda zahlađenja odnosa, EU zadržava Srbiju „na evropskom putu“ umesto da rizikuje da naše vlasti nastave da se približavaju Rusiji i Kini.
To podrazumeva nametanje ekoloških standarda za celu industriju u Srbiji u kojoj upravo po kršenju tih standarda prednjače kompanije iz Kine. To ujedno znači udarac za Kinu kao konkurenta za politički uticaj, ali i udarac za konkurente Rio Tintu, koji za sada ima podršku Evropske komisije, a čak ga ni evropski Zeleni ne kritikuju glasno.
A šta to znači za građane Srbije?
Da li će napretkom u poglavljima nestati pretnja po uništavanje vodnih resursa izgradnjom malih hidroelektrana? Da li će biti zatvorene termoelektrane koje koriste prljavi ugalj i lignit?
Da li će se zabraniti iskopavanje litijuma u Srbiji, odnosno dozvoliti samo onda kada to iskopavanje bude vršila i Nemačka, pod istim uslovima? Da li će vazduh u Srbiji više ličiti na onaj u Sloveniji i Švedskoj?
Vrlo verovatno neće, barem ne u periodu od narednih deset do 20 godina koliko će biti potrebno, prema ciljevima iz Zelene agende za Zapadni Balkan, da se u Srbiji primene svi ekološki standardi koje EU zahteva.
Ta primena vrlo verovatno neće ni početi da se dešava dok u Srbiji ne prođu izbori.
A od građana i njihovog glasanja na izborima zavisiće koliko će vlast – sadašnja ili neka nova – ozbiljno shvatiti šta oni koji su protestovali za ekologiju traže. A zavisiće i od toga kako se na izborima postavi opozicija, kakvi signali stižu iz EU, kakve, i što je važnije, kome će impute davati nemački Zeleni.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.