Mislite da je lako uzeti 400.000 glasova u Beogradu?
Toliko je optrilike potrebno Vučiću da u njegovom imaginarnom prvom izbornom krugu uzme većinu u gradu. Ali njemu niije dovoljno da odmah ima 56 odbornika zajedno sa Dačićem, te da ne mora da se ponižava pregovorima sa nekom drugom listom. Ili, pojedinačno sa odbornicima neke druge liste koji će mu prema iskustvu Vračara i Starog grada, doći sa potpuno neočekivane strane. Da, to je bitno ali je Vučiću nešto još bitinije. A, to je da razbije Đilasa sa velikom razlikom, da mu ne dozvoli da pređe 20 odsto. Jer, u tom slučaju Đilas je jednako Janković, a to znači nije baš neosporiv lider opozicije. Naročito, ako Janković planira da potom nastupi u velikom stilu i javnosti ponudi nešto dosad neviđeno.
Ali, nije sve stvar razlike, tu je i kontekst. A kontekst ove kampanje je njen početak – atentat na Olivera Ivanovića, što znači da je u igri mnogo više od 400.000 glasova Beograđana. Svi Vučićevi napori mogu da propadnu, ako recimo 1. marta Besim Hoti saopšti da je za ubistvo Ivanovića osumnjičen neko sa inicijalima koji se direktno mogu povezati sa vrhom vlasti u Beogradu, bilo preko Srpske liste, bilo na drugi način. I zato Vučić vuče poteze koje mora – juriša u potpuno osvajanje prekodrinskih glasova. To su birači predgrađa Beograda, zato on put u Zagreb počinje u Batajnici, otuda prvi put posle pet godina susret na predsedničkom nivou između Srbije i Hrvatske. Vučić se u Starom gradu i Vračaru ne može podići, kao i obrnuto. Tako se Đilas u Utisku nedelje pre cele političke večnosti pitao kako je moguće da on u Busijama izgradi put i dovede prevoz, a oni tamo opet glasaju za Tomu Nikolića.
Drugi Vučićev front je obesmišljavanje priče o Ivanovićevom atentatu. Radi toga imamo Danijela Korbeta, mornaričku “foku”, dakle bivšeg marinca i plaćenika, misteriozno povezanog sa firmom Crno jezero. On je navodno uhapšen u Beogradu sa pištoljem sa izbrisanim brojem, i tabloidni, a i ozbiljni Vučićevi mediji, ostavljaju kao otvorenu zagonetku šta je ustvari njegov “posao” u Beogradu. Tu je fotografija, tu je i neka posredna veza sa timom u Srbiji je li, omiljenog, Bila Klintona. Što bi rekli novinari tabloida, priča u kojoj prepoznajemo stari rukopis jednog savetnika za komunikacije koji dostupne mu bezbednosne informacije, ume brutalno da zloupotrebi u zadate mu političke svrhe. I da u crno jezero zaborava potopi pravi zaplet.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.