Američki časopis Forbs objavio je listu 30 najuticajnijih Evropljana mlađih od 30 godina iz oblasti politike, na kojoj se našao i Dejan Bojanić iz Srbije. Kako se precizira, dvadesetpetogodišnji Bojanić od 2012. je saradnik generalnog sekretara Ujedinjenih nacija Ban Ki Muna, kao jedan od 15 učesnika Banove kampanje „Globalna obrazovna kampanja“. Na listi se, u segmentu sporta, našao i najbolji svetski i srpski teniser Novak Đoković.
Učesnici projekta koji se sprovodi u saradnji sa UN zalažu se za dva ključna cilja: omogućavanje svakom detetu da dobije pristup obrazovanju i unapređenje kvaliteta učenja. Bojanić, koji je rođen u Beloj Crkvi, član je i Upravnog odbora Evropskog omladinskog foruma, preko kojeg zastupa mlade ljude u Evropskoj uniji, Savetu Evrope i Ujedinjenim nacijama. Ovaj student završne godine Ekonomskog fakulteta u Beogradu trenutno živi u prestonici Švedske Stokholmu, gde je angažovan u međunarodnoj organizaciji „Save the Children“, koja se bavi dobrotvornim radom i zaštitom dečjih prava. U ovoj organizaciji zadužen je za koordiniranje međunarodnih odnosa i uspostavljanje skandinavske mreže regionalnih ogranaka „Save the Children“. U intervjuu za švedske medije kazao je da je „uvek znao da je Švedska na čelnim mestima, po mnogim velikim stvarima, na primer po jednakosti polova“ i da ga „interesuje da sazna šta je krenulo loše sa obrazovanjem“.
Kako je istakao, njegova sledeća misija jeste da se nađe na listi starijih najuticajnih ljudi u domenu politike, ne samo u okvirima Starog kontinenta, već na globalnom nivou. „Upoznao sam dosta političara i ministara, tako da ću možda biti na nekoj njihovoj poziciji, dobiti više odgovornosti i imati više uticaja na dobrobit ljudi“, ukazao je jednom prilikom. Mladi „Forbsovac“ iz Srbije tokom debati na svetskim forumima dosad je, između ostalog, govorio o potrebi „većeg uključivanja mladih u globalne inicijative“. Imao je priliku da u sedištu UN upozna i Pakistanku Malalu Jusufzai, najmlađu nobelovku, koju opisuje kao „impresivnu osobu“. Pored projekata u vezi sa obrazovanjem, bori se i za zaštitu ljudskih prava. Tako je na svom Tviter nalogu povodom 10. decembra, Međunarodnog dana ljudskih prava, konstatovao da je „pravo na slobodu, mirno uživanje u imovini i slobodno suđenje najugroženije pravo u Evropi“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.