Slučaj Topčider, odnosno ubistvo dvojice gardista – Dražena Milovanovića i Dragana Jakovljevića u objektu Karaš, dobija novo ubrzanje 10 godina od njihove pogibije.

Naime, pojavila su se saznanja koja ukazuju na nove mogućnosti u rešavanju ovog tragičnog slučaja. Kako je rekao jedan od advokata porodica ubijenih gardista, Predrag Savić, samo nekoliko metara od mesta gde su oni stradali pronađen je skriveni tunel. O njegovom postojanju nije ranije bilo toliko govora, jer je vojska tvrdila da je reč o trafostanici, ali je za njega znala Nezavisna komisija, čiji su eksperti utvrdili da su gardisti ubijeni. I tu su i počele spekulacije, a i danas, tačno jednu deceniju nakon ubistva, ovaj slučaj i dalje izaziva nedoumice.

Ono što je od početka bilo problematično u ovom slučaju jeste motiv, ali i to je rešeno time što je sa likvidacijom gardista u vezu doveden haški optuženik Ratko Mladić, koji je u to vreme, 2004. godine, još uvek bio u bekstvu. Ono što je nakon njegovog hapšenja država tvrdila jeste da se Mladić krio u kasarnama do 1. juna 2002. Ipak, čak 40 ljudi iz Mladićevog obezbeđenja boravilo je u samačkom hotelu u okviru kasarne „Topčider“, ali ne i u okviru objekta u „Karašu“. Mladić je saslušan u Haškom tribunalu, ali nije priznao odgovornost za njihovu pogibiju. Naveo je imena nekoliko visokih oficira koji su u vreme tragedije bili u objektu. E sad, kako Mladić zna da su oni bili u kasarni, svakako bi trebalo proveriti. Sumnje u ovom slučaju podgreva i to što vojska nije baš mnogo sarađivala. Lice mesta je uništeno prosejavanjem terena u navodnoj potrazi za dokazima. Jednostavno, konfiguracija terena je nepovratno promenjena, što je otežalo utvrđivanje položaja u kojem su Milovanović i Jakovljević bili kada su napadnuti i mesta odakle su smrtonosni hici mogli da dođu.

Ono što je možda najteže u ovom slučaju jeste što nije bilo institucionalne, političke i najmanje ljudske volje da se ovaj slučaj dovede do kraja. Jer ovaj slučaj je imao teške političke posledice po Koštuničinu vladu, ali je napravio i dodatni međunarodni pritisak, jer se sumnjalo, kao i danas, da su se u tom supertajnom objektu krili haški optuženici. Značaj slučaja jeste i pitanje da li je Srbija raskrstila sa ratnim periodom i ratovima u kojima „nije učestvovala“. Ili je taj takozvani „ratni lobi“ i danas toliko moćan da može da sprečava istrage i krije odgovorne. A sa takvim balastom, ova zemlja sigurno ne može napredovati.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari