Gde nestade guvernerka sa platom od oko 700.000 dinara, dok se dinar ukida na teritoriji njenih predaka? Dok Srbi sa Kosova i Metohije u potpunom beznađu čekaju svoje bedne penzije, minimalce, dečije dodatke i druge vidove socijalne pomoći, u isto vreme vlasti u Beogradu pokušavaju da smisle što ubedljiviji izgovor za još jedan poraz.
Pred našim očima se odvija i predaja dinarskog monetarnog suvereniteta na teritoriji KiM, ali to „ne uzbuđava“ i našu guvernerku.
Vlast se opet nespretno „vadi“ na Briselski sporazum, potpisan od strane Ivice Dačića, a zna se da njime nije čak ni uređena oblast monetarnih vlasti.
Direktor Kancelarije za KiM Petar Petković još jednom je pokazao da je pozorišni lutak na konopcu u predstavi razvlašćivanja svih ingerencija Republike Srbije na KiM.
Iako Srbija još uvek ima Narodnu banku Srbije (NBS), iako je njena guvernerka rođena u Vučitrnu na KiM, iako je tamo završila i osnovnu školu, gimnaziju, pa i Ekonomski fakultet u Prištini, ona to ne smatra dovoljnim razlogom da se oglasi po ovom pitanju.
Ni kompetencije, a ni moralnih skrupula nema ova vlast.
Moguće je da je guvernerka otišla do Krčedinske ade, da se lično uveri da su goveda spašena, jer trenutno ne vidim nijedan drugi razlog kao opravdanje za ovo ćutanje.
Nadležnosti NBS i njene guvernerke su shvaćene isključivo kao reklamiranje protokolarnih uspeha, nove frizure, novog nameštaja u kabinetu. Međutim, osnovna nadležnost svake centralne banke je da uvede monetu, a potom da se bavi kontrolom njenog prometa, da potpisuje međunarodne sporazume i ratifikuje međunarodne konvencije.
Ako se već hvali dinarizacijom monetarnog sistema i povećanjem dinara kao sredstvom plaćanja, da li je onda ukidanje dinara na teritoriji KiM sramota, poraz ili znak za uzbunu?
Guvernerka je prepustila oglašavanje po ovom pitanju neukim analitičarima i političkim pajacima.
U trenucima ukidanja dinara na teritoriji KiM, ona zaboravlja svoje stvarne nadležnosti, zaboravlja da se doskora hvalila kako poštuje Bazel 1, Bazel 3, da je punopravna članica Međunarodne organizacije za zaštitu korisnika finansijskih usluga i mnogo čega još, što bi bilo od značaja da se baš sada iskoristi u odbranu srpskih interesa.
U vreme kada takozvane vlasti pokušavaju da ukinu dinar u južnoj srpskoj pokrajini, Srbima se preporučuje da svoje bedne tekuće račune nastave da koriste, ali u ekspoziturama na teritoriji Srbije, jer drugog leka za njih nema.
Makar mala protestna nota, bilo kakvo konstruktivno saopštenje, preporuka nekog od preplaćenih članova iz Saveta guvernera NBS, ništa od toga nema. Samo muk i ćutanje.
Ako ste već povukli Srbe iz policijskih snaga, ako ste predali i neke simbole državnosti, nemojte nam ukidati bar pravo na hleb.
Hleb i lekove mi moramo kupovati za srpske dinare, sve isto kao i u Beogradu.
Ne dozvolite da se ponavlja 1993. godina kada smo zbog pogrešnih odluka političara, ćutanja pred nadolazećom inflacijom, stajali u redovima i kupovali za bonove i tačkice.
Nemojte nas ostavljati na milost i nemilost Petru Petkoviću i Aljbinu Kurtiju.
Autor je član Predsedništva Narodnog pokreta Srbije
Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.