Sama reč kultura potiče od latinske reči colere, koja između ostalog znači uzgajati, štititi i poštovati. Zanemarimo antiku, humanizam i renesansu, uopšteno razvoj kulture kroz istoriju. Obratimo pažnju na 21. vek, na sadašnji trenutak, na danas i ovde. Ja bih reči kultura u tom kontekstu dodala jedan veliki prefiks NE. Kultura 21. veka jeste NEkultura. Gde nestade uzgajanje? Gde je štićenje? Gde je poštovanje? Srpska kultura je nestala u podrumu. Grešim. Nije ona nestala – gurnuta je u podrum.

P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

Odlazim s drugaricom u Narodni muzej u Nišu, obe smo krajnje ushićene što ćemo videti spomen-sobu Branka Miljkovića: stolicu na kojoj je sedeo, njegov pisaći sto, pisaću mašinu, rukom napisanu pesmu „Uzalud je budim“, sačuvana pisma, police s knjigama… Konačno ulazimo u muzej i nailazimo na neku malu arheološku salu i kustosa. Na moje pitanje gde se nalazi spomen-soba Miljkovića on odgovara da – nema mesta za izlaganje. Soba princa pesnika nalazi se, ni više ni manje, nego u podrumu. Kakvo razočarenje…

Nepuna dva meseca pre ovoga, imamo slučaj iz podruma broj dva – poplava u podrumu Narodnog pozorišta i Savremene galerije u Zrenjaninu. Kvar na instalacijama. Zamislite, umetnički predmeti čuvali su se u podrumu sa lošim instalacijama. Neverovatno! Takođe, reč kultura u mom gradu vezuje se za još jednu ogromnu ironiju. U Kulturnom centru nalazi se jedan od najnekulturnijih noćnih klubova. Čisto sumnjam da neko od tih pijanih tinejdžera, obožavalaca domaće i strane komercijale, turbo-folka, folka i ostale ružičaste muzike, uđe u Kulturni centar tokom dana da bi npr. pogledao izložbu umetnika iz Kovačice.

Podsetimo se sada Skerlićeve ideje, od pre stotinu i više godina, da literatura prethodi kulturi. Uz trenutno aktuelnu literaturu, ne možemo ni očekivati neku kulturu. LJubav u doba kokaina, a ne „Ljubav u doba kolere“. Šoping i tajne za srećan i uspešan život. Ispovesti poznatih voditeljki, starleta i sličnih persona. Sve sami hitovi… Na prošlogodišnjem, ali i na ovogodišnjem Sajmu knjiga gde god da se okreneš, vidiš, recimo, bilbord sa slikom Jelene Bačić Alimpić, jedne od najčitanijih autorki u Srbiji. Ali bojim se da je ove godine dobila žestoku konkurenciju.

Poražavajuće je i što je preko 2.000 devojčicah kupilo knjigu, odnosno roze-plavu slikovnicu, najpoznatije srpske modne blogerke. Zar se dva dana enormne pomame za ni osrednjim „književnim delom'' smatraju uspešno organizovanim Sajmom knjiga?! Neko će reći: „Bitno je da omladina čita“, ali koje mi onda vrednosti negujemo? Evo ga colere – uzgajamo, u najboljem slučaju, mediokritet. Ja ne želim da živim u blatu proseka. Ne želim da budem mediokritet. Veliki sam poštovalac kulture, umetnosti, i teško mi je da budem svedok njenog nipodaštavanja. Nije da ona ne postoji, ali bačena je u zapećak. Do nje se ne može doći konformističkim stavom. Vratimo značaj kvalitetnoj književnosti, bibliotekama, pozorištima, galerijama i muzejima…

Sve dok se ne potrudimo da kažemo NE prefiksu NE u reči NEkultura, kultura naše države ostaće zarobljena u podrumu i mediokritetskim okovima.

*Autorka je učenica Zrenjaninske gimnazije

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari