Glas naroda 1Foto: Freepik

U našoj literaturi, a to znači kroz vekove, pojmu „narodni poslanik“ pripadala je posebna važnost, bilo pozitivna ili negativna.

Sam termin narodni poslanik podrazumeva da izborni sistem omogućuje da se prave liste sa poimeničnim kandidatima, pa da građani znaju za koga će glasati, a ne da se prave partijske liste na čijem je čelu predsednik stranke pa onda umesto narodnog dobijamo partijskog poslanika.

U pravu su građani kada se žale da čitave regije nemaju predstavnika u parlamentu jer poslanici odgovaraju svojoj stranci a ne biračima. Zašto ovaj uvod? Pa zato što glas naroda treba da se čuje u Narodnoj skupštini Srbije a ne na ulici.

Na žalost, na poslednjim izborima Skupština je postala parlament istomišljenika koji disciplinovano podržavaju svaki predlog Zakona ili odluku Vlade apsolutnog pobednika na izborima a to je predsednik stranke.

Zato se čuo glas naroda protiv Zakona o eksproprijaciji i referendumu koje smatra osnovom za oduzimanje plodne zemlje i imovine za kompaniju „Rio Tinto“.

Tih nedelja počelo se sve glasnije pričati i pisati ali ne samo o ispitivanjima i donošenjem urbanističkih planova u opštini Loznica, već i mnogo šire, u Šumadiji sve do Rekovca, što je naravno uznemirilo javnost.

To su „iskoristili“ vođe ekoloških pokreta sa Stare planine i novi aktivista Savo Manojlović koji su zakazali za dve naredne subote mitinge građana širom Srbije blokadu saobraćajnica.

Oni su obnarodovali da postoji osnovni dokumenat koji se krije, u kome su prostorni plan i garancija Rio Tintu.

Koincidencija je da se baš te prve subote SNS imala zakazanu godišnju skupštinu u Areni gde se okupilo brojno članstvo, od Vranja do Subotice, po proceni oko 40.000 simpatizera.

Na žalost jednima je smetao bager, drugima grupa huligana sa palicama, tako da je došlo do čarke ali se brzo situacija smirila.

Interesantno da 10 godina niko ovaj program nije ni spomenuo.

Predsednik A.V. videvši situaciju oko okupljanja jedno veče dva sata na TV objašnjavao je ceo projekat započet još 2004. godine sa istraživanjem na Jadru – opština Loznica.

Godine su prolazile, posao se širio pod izgovorom istraživanja da bi 2012. god. bivša Vlada potpisala elaborat o iskorišćenju litijuma.

Tek 18.07.2021. god. sadašnja Vlada je zvanično tražila od Rio Tinta da izradi studiju o uticaju na životnu sredinu.

Još nam je rekao da je dosad Rio Tinto otkupio oko 30 odsto zemljišta.

Te nedelje se iz dana u dan otkrivaju pojedini detalji koji su dosad od strane vlasti – resornih ministara prikrivani.

Konačno, predsednica Vlade Ana Brnabić je odgovarajući na pitanje novinara o odluci grada Loznice da će ukinuti prostorni plan koji se odnosi na projekat Rio Tinta rekla da će se razgovarati sa tom kompanijom.

Posebno je sve iznenadila kada je navela da je bila nezadovoljna što memorandum koji je potpisala sa Rio Tintom u Londonu 2017. godine nije objavljen te da je o tome saznala iz medija!?

Naglasila je da je tada traženo da ukoliko dođe do rudnika, litijum neće moći da se iznosi iz Srbije.

Istovremeno resorna ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović umesto da bude najaktivnija i stalno na terenu, jednostavno izjavi da ne postoji nikakav ugovor države sa Rio Tintom, već da postoji memorandum o razumevanju iz 2017. god. koji nema obavezujući karakter.

Nasuprot ovakvoj izjavi premijerka je izjavila kako će Srbija plaćati odštetu Rio Tintu u koliko odustanemo od projekta „Jadar“.

Kada je predsednik A. V. procenio da okupljanje naroda i bloklada saobraćaja nije skupljanje šake demonstranata, kako su mu prenosili članovi njegove stranke, obavestio je građane da će on sam otići da obiće ugrožena sela u Jadru, okupiti meštane bez članova svoje stranke kako bio čuo glas naroda.

Otišao je u selo Gornje Nedeljica gde su ga dočekali meštani ugroženih sela a gde su se videle i ruševine mnogih kuća koje su već otkupljene kao i formirana deponija na 200 metara od sale Parohijskog doma gde je satima predsednik slušao i zapisivao pojedinačne slučajeve ugroženih meštana.

Uverio se da se glas naroda nije čuo dalje od mesne zajednice i opštine Loznice a kamoli do Skupštine gde su prethodnog dana usvojena jednoglasno dva sporna Zakona zbog kojih se iz pokreta „Kreni pokreni“ tražilo da se ponište.

Diskusiju meštana sa konkretnim primerima njihovog opstanka bilo je uživanje slušati kako su lepo argumentovano, mladi i stariji domaćini, iznosili svoje probleme za svoju egzistenciju, s obzirom na zagađenost čitavog regiona plodne zemlje i reke Jadar i to već sada kada je još samo faza ispitivanja.

Predsednik A.V. je satima strpljivo zapisivao sve njihove probleme da bi na kraju odgovarao na pojedinačna pitanja.

Tako lepu argumentovanu diskusiju nismo do sada doživeli, što je osnovni problem našeg sistema jer nema pravog dijaloga.

Krajnji epilog je postignut dogovorom da je predsednik prihvatio argumente građana i vratio već sutradan dva Zakona na ponovno razmatranje u Skupštinu.

Odmah je reagovao i Savo Manojlović iz pokreta „Kreni pokreni“ izjavivši da su njihovi zahtevi prihvaćeni i da sledeće subote neće učestvovati u blokadi saobraćaja, što se i ostvarilo.

Na kritiku drugih opozicionara jednostavno je izjavio da samo poštuje dogovor.

Istovremeno predsednik jednog momenta je izjavio „bruka“ objasnivši da je Vlada „ladno“ rekla da je izglasani Zakon povukla iz skupštinske procedure mada je njegov dopis da je povukao Zakone potpisao nekoliko sati kasnije!?

U vezi ovoga kiksa nastavio je dijalog sa konstatacijom da bi ministri trebali da odgovaraju poslanicima bez obzira na većinski broj naprednjaka u klupama Skupštine, pa makar i odglumili poštovanje prema radu Skupštine.

Da je odnos o poštovanju Zakona tema svakodnevnih rasprava ovih dana je i poštovani satiričar prokomentarisao sa svoj način: „Vlada služi da vlada. Ako ima ko da vlada umesto nje, ne treba nam Vlada“.

Na kraju predsednik je izjavio: „Ne vidim smisao protesta. Rio Tinto neće delovati u našoj zemlji dok mi ne budemo seli i razgovarali sa njim“.

Autor je diplomirani inženjer, privrednik iz Novog Sada

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari