NAŠA POSLA: Mi smo naravno prošle nedelje imali ove naše domaće skandale:vratio se Vojislav Šešelj, pucali na Milana Beka, uhapsili Gorana Perčevića. Svi su odmah zaboravili špijune u Poreskoj upravi i bacili se na druge aktuelne teme. Do sledeće nedelja kad će nas sluditi nešto dugo. I sad budi ti pametan pa reci: kojoj državi na svetu Srbija najviše sliči? Pa, naprednoj. Svako jutro nas dočeka neka napredna inat-vest, koju možemo da ne volimo, ali ne smemo da joj se ne divimo.


SVETSKA POSLA: Šefica Međunarodnog monetarnog fonda se zadivila naprednošću ne naših naprednjaka, nego onih belosvetskih. Ona je požurila da im, okupljenim u australijskom gradu Brizbejnu, uputi izraze svog dubokog divljenja za sve što su sa tog mesta učinili za unapređenje svetske trgovine jer unapređena svetska trgovina je srce svetskog rasta ekonomije i zaposlenosti. Kratko i jasno. I pošteno. Molim. A njih 15-ak od ukupno 20 svoj brizbejnski istorijski doprinos unapređenju svetske trgovine započeli su što individualnim što kolektivnim naporima na unapređenju sankcija Rusiji. Od čega svetska trgovina naročito rado cveta.

Uporedo sa unapređenjem sankcija svom arhetipskom neprijatelju i vlasniku ogromnih svetskih prirodnih resursa, zapadne industrijske zemlje koje postavljaju standarde življenja i trgovanja celom svetu, ubrzano rade na novim međusobnim i poprečnim integracijama kao novim kvazisvetskim institucijama za rat sankcijama do istrebljenja. Sa onima koji misle da suvereno mogu da ostanu izvan interesa njihovog kapitala. Pri tome i unutar tog društva za kreiranje standarda celom svetu, takođe postoje oni koji kose i oni koji samo vodu nose. Sa sve monstruoznijim pravilima igre, kao što je ono pravilo koje određene građane SAD oslobađa krivičnog gonjenja van njihove zemlje. Ma šta da urade. Ni druga strana ne sedi skrštenih ruku. I ona jača sopstvene integracije i nastoji da ih poprečno proširi. Takođe u cilju jačanja svoje pozicije u ratu (sa)sankcijama do istrebljenja koji je gospođi Lagard zaličio na borbu protiv velike nezaposlenosti među mladima. Pošto će im posao obezbediti na pripremama i u vođenju rata. S obzirom na svetke rizike, neumesno je reći da je više nego zanimljivo iz dana u dan pratiti šta jedna , a šta druga strana zabavljena vlastitim integracijama, koje toliko impresioniraju gospođu Legard, sve preduzima kako bi zagorčala ekonomski život onoj drugoj takođe integraciji. Ograničenja se šire na sve nove oblasti i kreativnosti nikome ne nedostaje. A posebno je u skladu sa deklarativnim demokratskim načelima i zaklinjanjima na slobodu pretnja onima koji ne bi ni u jednu ni u drugu integraciju, ili bi, pa svet je jedan, u obe.

Inače, gospođa Legard je nedavno dala veliki opušten intervju Fajnenšel tajmsu. U tom je intervjuu nadahnuto govorila da se kvote u Međunarodno monetarnom fondu moraju nanovo utvrditi kako bi se , recimo, Kini dala njena prava mera uticaja. Usklađena sa njenim ekonomskim napretkom i nesumnjivom novom težinom u svetu. Toliko je gospođa Lagard bila nadahnuta da je rekla kako je spremna i trbušni ples da igra pred Amerikancima(?) samo da se slože da deo vlasti nad tom međunarodnom finansijskom organizacijom, koju su uzurpirale gotovo u potpunosti, podele sa onima koji dolaze. Iz Brizbejna je stigla vest da oko toga nije bilo napretka. Ni plesa.

AMERIČKA POSLA:Svetskoj trgovini pa time i ukupnoj ekonomiji dosta doprinose i indirektne sankcije. Mada je veštim spinovanjem postalo politički nekorektno žaliti se kad ti neko radi o glavi, sve je više javnih ličnosti u svetu koje rizikuju da ih na stub srama razapnu nevladine organizacije, pa se hrabro ne ustežu da primete kao se rat direktnim sankcijama proširio na rat naftom. Zapadni mediji u vrlo verziranim izvorima koji bi želeli da ostanu anonimni sve manje diskretno traže odgovor na pitanje:dokle će Rusija izdržati? Mada je odgovor na to pitanje istorija već dala:Rusija do zime. A dokle će izdržati ostali?

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari