Vrčin i Mladenovac kod Beograda i Pasi Poljana kraj Niša ušli su u arhiv srpskih protesta zbog ne toliko nesvakidašnjeg, koliko neočekivanog razloga – kapi vode.
Doživeli su da u 21. veku, kao samostalne opštine ili zvanično gradska naselja, po nekoliko dana nemaju vodu. Pošto nadležni nisu to rešavali na vreme, doživeli su i da za tu nasušnu potrebu moraju da se bore na ulici.
Njih su verovatno sa podrugljivim osmehom gledali Vlasotinčani, koji sa vodosnabdevanjem kubure već hronično, pa su o nestašici vode skovali i rep stihove.
Kako je jedan lider regiona sa finansijskim i svakojakim drugim uspesima kakve čujemo sa ružičastih televizija, dođe u situaciju da mu na hiljade stanovnika danima ne zna kako da se okupa ili dođe do vode, pitanje je za vrh države. Pitanje za lokalne samouprave je kako što pre rešiti problem.
I one (lokalne samouprave) nisu ostale neme. Za problem sa vodosnabdevanjem optužile su građane. Takva je situacija bila u Pasi Poljani, gde je rečeno da mnogi troše neracionalno vodu, jer valjda pune bazene i polivaju dvorišta, pa je i potrošnja veća. I sve to rade na 40 stepeni iznad nule. Sram ih bilo da tako troše svoju vodu koju uredno plaćaju.
Zato je niška vlast kao prvu meru za bolje vodosnabdevanje u naselju iz kojeg je potekao i Piksi, uvela kontrolu i upozoravanje, a na kraju možda i kažnjavanje onih za koje kontrolori, u vidu inkasanata i komunalnih milicajaca, utvrde da su prekomerno trošili vodu.
Nema veze što je na isti cevovod, od vremena kada je Piksi bio mali, pa do danas, vezano još hiljadu i više korisnika. Nema veze što je izdato na stotine dozvola za gradnju stambenih zgrada i kuća u tom delu grada, ali se niko nije setio da zameni i vodovodnu mrežu i prilagodi je svim tim novim korisnicima. Drugim rečima, nema veze što neko nije radio svoj posao kako treba.
Građani su krivi jer usred leta pune bazene da se rashlade, ali će ubuduće to morati da rade u ilegali i strahu od stroge gradske vlasti. Kao partizani.
Dok su Pasipoljanci presipali iz balona u flašu, pa u šerpu i čašu, rukovodstvo niškog Vodovoda je na izvorištu Studena slavilo 84. rođendan zajedno sa najvišim rukovodstvom Grada i naravno gradonačelnicom. Lokalne televizije zabeležile su hvalospeve na račun niške vode, ali su dobile i novu reklamu od preduzeća koje Nišlije snabdeva ovom bitnom tekućinom.
Reklamu u kojoj se ukazuje na značaj vode, a koju prate snimci izvorišta. I dok se očekuje poruka kako je niška voda najbolja, a stvarno jeste, JKP Naissus poručuje da se voda štedi.
To se nikako ne uklapa sa onim što je govorio novi direktor Vodovoda koji je, kako piše na zvaničnom sajtu, u Studeni svima pokazivao kakvo bogatstvo imamo.
Potrošnja leti jeste veća, posebno kada su visoke temperature, ali to traje desetak, pa i ukupno mesec dana. Kako onda nadležno preduzeće za ostalih 11 meseci nije uspelo da uredi sistem da i taj period sa povećanom potrošnjom prođe bez problema? A to mu je pride jedan od primarnih zadataka.
Naravno da je najlakše krivicu prebaciti na građane, ali oni, čini se, ne treba da brinu da će problem vodosnabdevanja biti rešen. Neizvesno je za Vrčin i Mladenovac, ali za Pasi Poljanu svakako nije, jer njihov problem, kako dani prolaze, polako postaje istorijski, a to je pravi posao za novog direktora niškog Vodovoda – master istoričara po obrazovanju.
Reklo bi se pravi čovek na pravom mestu.
Da je i zapošljavanje u javnom sektoru i postavljanje direktora postalo samo i isključivo politika, to već znamo. Problem je što se i vapaj za kap vode koju građanin redovno plaća prebacuje na politički teren. Pa ne samo da je kriv što se buni za elementarno pravo, nego mu se, kao u Vrčinu, organizuje kontramiting. Kontramitingaši valjda ne piju vodu. Možda žive od gledanja u sliku voljenog vođe?
Dok se to ne promeni para će uvek biti za skupe subvencije stranim investitorima, kupovinu oružja upitnog kvaliteta i raznorazne promo-parade. Za spomenike svih vrsta i često nepotrebne i skupe rekonstrukcije trgova u svakom gradu. Reke će se na silu i noću gurati u cevke, ali kada slavine ostanu suve, za to će, naravno, građani biti krivi.
Autor je novinar iz Niša
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.