Srpska napredna stranka je konačno odlučila da budu vanredni izbori. Oni su najjača stranka u Srbiji i na to imaju pravo. Mediji su stvorili utisak da je za vanredne izbore i većina građana. Priče o tome su mnogim građanima dosadile, pa izgleda da je veliki broj za to da se to prekine. Ali nemamo pouzdanih dokaza šta građani misle o prevremenim izborima. U poslednjoj dekadi su u Srbiji u proseku održavani vanredni izbori oko poluvremena redovnog mandata Skupštine. Time smo se ubrojali u politički manje stabilne zemlje.

Šta stvarno narod misli o održavanju vanrednih izbora, znaćemo tek posle njihovog održavanja. Ako ni polovina birača ne izađe na izbore, zasigurno je većina birača bila protiv. One koji će uskoro tek steći pravo glasa više okupira nezaposlenost. Veliki problem je što većina građana nema poverenja u institucije i poslenike u njima. Sistem izbora ne doprinosi poverenju. Vlast partija i sistem vlasti otežavaju da građani saznaju šta vlast radi, da biraju direktno ljude i da dobiju uticaj na vlast. SNS se trudi da prikrije da je pravi i jedino logičan razlog za izbore, njihovih više poslanika u Skupštini i članova Vlade, a time i širu vlast na lokalu i u ukupnom javnom sektoru. To će njihovim članovima doneti pogodnosti, a partiji više koristi.

SPS je mogao otežati planove SNS da nas je Ivica Dačić iznenadio sa ostavkom. Tada bi plan Nikolića i Vučića bar zakasnio, jer bi se moralo pokušati sa izborom novog predsednika Vlade. To ne bi osujetilo prevremene izbore, ali bi drugačije pozicioniralo SPS i možda produžilo izbornu kampanju na štetu SNS. Do toga neće doći ako Dačić zadrži nadu za učešće i u novoj Vučićevoj vladi. Rado bi on ostao ministar unutrašnjih poslova. Vučić mu mudro čuva nadu slatkorečivom izjavom da će i ako dobije apsolutnu većinu u Vladi, uključiti u nju i druge partije. Može i Krstiću i stranim savetnicima Vlade to obećati, dok je Radulović već ostavkom sam odlučio da prestane ministrovati. Znano je da ko stekne više vlasti može manje popuštati u svemu.

A interes građana? Njima izbori nisu prioritet i ulediće verovatno mali odziv. To odgovara Vučiću i on tipuje na postizanje apsolutne većine. Skraćena kampanja tome će mu doprineti. Reče da će druge stranke krenuti u snažnu i prljavu kampanju, iako vladajuće stranke imaju više potencijala za to. Građanima opada kupovna moć, te izbori odlažu boljitak. Verovatno je usporavanje, pa i zastoj u pregovorima sa EU, kao i drugim neophodnim promenama. Može koštati i to što okruženje ne pozdravlja izbore. Neke članice EU su jasne da ih izbori ne raduju. Američki ambasador je diplomatski rekao da je trebalo da odluči narod Srbije. Iz Rusije je došlo jasnije neslaganje. Ne znamo šta o prevremenim izborima misle strani savetnici Vlade, koji imaše malo šansi do pomognu. Kampanja će smanjiti mnoge korisnije napore svih.

A šta bolje mogu doneti izbori? Ako SNS izađe na izbore u koaliciji, ostaće na vlasti svi koalicioni lideri. Ostaće, na primer, i ministar građevine, kako god radio legalizaciju nelegalnog, otezao konverziju prava na građevinsko zemljište i skraćenje procedura za dozvole. A građevinarstvo će dalje propadati. Ako SNS sam prigrabi više vlasti, manje će biti sklon menjati sistem koji odgovara vlasti, i kad on ne odbacuje opšti napredak. Žurne su promene sistema, posebno ekonomskog, a izbori će samo pomerati učešće u vlasti, a to usporiti i odložiti reforme. Vlast je sklona kvarenju, čvršća može više. Nama ostaje slušanje obećanja i glasanje, medijima više prihoda, a strankama bitka za vlast.

Autor je konsultant za strana ulaganja

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari