U isto vreme dok se u Skupštini Srbije odlučivalo o sastavu nove vlade i budućem pravcu države, Skupština grada Beograda zasedala je i raspravljala o životnim pitanjima koja ove zime muče Beograđane.
Grejna sezona je odložena, određene nove gradske takse i porez na imovinu, postavljeni i novi direktori pojedinih javnih preduzeća.
Vladajuća većina izglasala je da elektrane još uvek ne počnu sa grejanjem beogradskih stanova, iako se opozicija usprotivila takvom odlaganju, za koje kažu da je nezakonito. Takve odluke, naveli su pojedini odbornici, utvrđuje Skupština, a ne gradonačelnik i Gradsko veće.
Osim toga, pljuštale su osude jer Grad nije pripremio dovoljno energenata za do kraja grejne sezone. Zbog takve protivpravne odluke, kaže opozicija, građani, koji grejanje plaćaju tokom cele godine, mogli bi da tuže Grad i naplate čak 45 miliona dinara penala. Energetski sistem Beograda je devastiran, a najviše nepravilnosti u javnim nabavkama zabeleženo je upravo u EPS-u, čulo se sa govornice.
Administrativne takse i porez na imovinu određeni su paušalno i na štetu građana, tek da bi se pokrpile rupe u budžetu, smatra opozicija, a čitav poreski sistem trebalo bi da se reformiše, dok bi cene trebalo da se utvrđuju na osnovu prethodne javne rasprave. Odbornik DS-a primetio je da je prekjuče održana sednica „oborila rekorde po broju tačaka koje su potpuno nezakonite“, i dodao da se sve one mogu sumirati u jednu: „bezakonje“.
Gradski odbornici su prvih pet sati zasedanja raspravljali tek na temu prve dve tačke, a na spisku ih je bilo 25. Na dnevnom redu su se našle najrazličitije odluke, od prostornih planova regulacije, preko akustičnih zona grada, do raspodele dobiti među javnim preduzećima.
One su usvojene glasovima vladajuće većine, neke i po skraćenom postupku, a da dobar deo odbornika nije ni stigao da se uputi u to za šta zapravo glasa, s obzirom da se i dalje nastavila praksa kasnog dostavljanja štampanog skupštinskog materijala. To je još jedno kršenje zakona i Poslovnika u nizu, zbog kog su se opozicioni odbornici i ranije bunili. Ipak, nije sve bilo u znaku izbegavanja zakona.
Gradonačelnik je u jednom momentu poručio da će se pozabaviti objektima na Savskom nasipu, te da će tražiti da se oni nelegalni sruše. Međutim, Šapić nije pominjao svoju nelegalno proširenu i nezakonito legalizovanu kuću na Bežanijskoj kosi, zbog koje opozicija najavljuje da će podneti zahtev za njegovu smenu sa mesta prvog čoveka Beograda.
Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.