Harizma ove vlasti: Lični stav Ljubiše Obradovića 1EPA/IVAN SEKRETAREV / POOL i EPA-EFE/MARTIN DIVISEK

Retko koja stranka dobije šansu da 30 godina učestvuje i odlučuje o uređenju države kao radikali. Počeli su 90-ih godina sa početkom višestranačja u Srbiji a zatim turbulentnim događajima, mitinzima, ratovima, pa čak i promenom imena odvajanjem od Šešelja – do konačnog osvajanja vlasti i vladanja zadnjih 11 godina.

Kada se T. Nikolić s grupom radikala odvojio od Šešelja, koji je još bio u Hagu formirajući novu stranku SNS, dobili su kao poklon poslaničku grupu i bez izbora i tako oslabili radikale za određeni broj poslanika. Kako su koju poziciju osvojili tako su rasli i apetiti za osvajanje vlasti.

Dugo im je bilo da čekaju redovne izbore pa su pokrenuli akciju prikupljanja milion glasova za prevremene izbore. Da bi se akcija ubrzala Toma je objavio da se žrtvuje za narod i da će na stepenicama Skupštine početi štrajk glađu, što je imalo razne faze zabave. Na kraju je odnet u privatnu bolnicu.

Na pitanje novinara da li imaju program i da li će proraditi fabrike, što bi značilo i bolji život, odgovarali su da ga sad baš prave ali program nisu nikad prezentovali jer u stvari nisu bili ni kadrovski osposobljeni. Karakteristika radikala u svojoj dvadesetogodišnjoj politici da nikad nisu ništa sačuvali a kamoli da su nešto izgradili. Pričali su bajke o Šešelju i njegovim knjigama i zaklinjali se u njega pa je jednom na TV mladi Vučić izjavio: „Sve što sam naučio to je za 18 g. dok sam bio sa Šešeljom.“

Na prevremenim izborima Tadić je izgubio i novi predsednik je postao Toma Nikolić obećavajući u predizbornoj kampanji da dolaze kao spasioci države i naroda od prethodnih lopova i kriminalaca, te da će konačno razrešiti pitanje „Kosovo je Srbija“ i da će nas uvesti u Evropu za koju do pre nekoliko godina nisu hteli ni da čuju.

Sastavljanje nove vlade T. Nikolić poverio je Aleksandru Vučiću, koji je odlučio da mesto premijera poveri svom novom koalicionom partneru iz SPS-a Ivici Dačiću podelivši slično i ministarska mesta. Za sebe je namenio nešto novo, prvi potpredsednik vlade (PPV) stavivši pod svoju kontrolu sve bezbednosne i vojne službe. Pošto je zatekao 24 koverte o spornim privatizacijama koje su stigle iz Brisela par meseci pre izbora, sebi je kao prvi zadatak oglasio borbu protiv kriminala i korupcije.

Predsednik države T. N. se gotovo izolovao iz dnevne politike okupivši u svom predsedništvu stare drugare uživajući u hacijendi na vikend placu u Bajčetinu. Učestala su putovanja po svetu pa su tako ubrzo stigli i do Olimpijade u Londonu zajedno sa suprugom Dragicom, koja je u predsedništvu države osnovala donatorsku kancelariju baveći se humanitarnim radom. Kako je ubrzo objavljeno skupila je preko pet miliona evra.

Za to vreme PPV postaje sve popularniji u narodu jer hapsi „lopove“ i trgovce drogom. Otvarajući koverte o spornim kriminalnim privatizacijama jer se tu koristio i sumnjivi kapital. Glavni dokaz da se ne plaši nikoga, hapsi vlasnika Delte, gospodina Miškovića i njegovog sina Marka.

Harizma ove vlasti: Lični stav Ljubiše Obradovića 2
Foto: Privatna arhiva

Tužilaštvo ih je držalo u zatvoru bez optužnice sedam meseci a sudski proces trajao je bezmalo sledećih 10 godina i završio se oslobađajućom presudom.

Ipak, primećeno je da nije procesuiran slučaj oko izgradnje nove autobuske stanice u NS investitora Devića, sa kojim je ugovor potpisala tadašnja gradonačelnica „naša Maja“, istaknuta članica i saradnica Šešelja. Pošto izgrađena stanica nije dobila dozvolu za rad, investitor Dević je podneo tužbu sudu koji je nakon više godina doneo odluku da mu se nadoknadi šteta od pola miliona evra, što je i isplaćeno iz gradskog budžeta a to znači iz džepova građana.

Maja je napustila i radikale i nakon promene nekoliko stranaka konačno, po kratkom postupku, bez diskusije primljena u novoosnovanu partiju SNS. U Novom Sadu je to prokomentarisano „prva ljubav zaborava nema“. Naravno, ubrzo je napredovala i postala predsednica Skupštine a sada i ministarka kulture.

Zbog nagomilanih ekonomskih problema i nesređene državne administracije PPV je izjavio da se mora posvetiti rešavanju tih problema jer je ekonomija najvažnija.

Bio je ovo početak vladavine na koji način je nastala harizma ove vlasti. Ostalo što nam se desilo vidite i sami.

Autor je privrednik iz Novog Sada, dugogodišnji generalni direktor Danubiusa

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari