Platforma TikTok pruža brojne mogućnosti za izražavanje kreativnosti, međusobno povezivanje i zabavu, ukoliko je procenjujete sa stanovišta optimizma, ali i mogućnosti za izražavanje gluposti, socijalnog konformizma i privid međusobnog povezivanja, ukoliko je procenjujete sa pesimističkog stanovišta.
Izazovi na TikToku su veoma popularan fenomen, koji motiviše ljude da eksperimentišu sa svojim identitetima i da se stavljaju u uloge u kojima nikada ranije nisu bili.
Jedan od većih izazova u poslednje vreme, bio je Eggchallenge u kojem roditelji pripremaju obrok sa svojom decom, a kao deo obavezne pripreme sledi razbijanje jajeta detetu o glavu.
Kakve barabe, pomisliće gledaoci koji su zgroženi ovim prizorom, a oni drugi će i sami praviti takve izazove.
Mi, koji se bavimo analizom i jednih i drugih, zapitaćemo se da li jaja potiču od koka nosilja ili koka špijuna.
Pošto je to nemoguće utvrditi moramo se fokusirati na barabe.
Kao psiholog koji se, logično, ne bavi lingvistikom, laički primećujem konfuziju u vezi sa imenicom „baraba“.
Ako kažemo ta baraba, onda bi trebalo da se to odnosi na ženski rod, a ne na muški.
Znam, lingvisti će reći da su to imenice kolebljivog roda i da je imenica baraba hibridna imenica koja ima stabilan referencijski rod i odnosi se na bića suprotnog pola.
U svakom slučaju, pošto se bavim psihologijom, potpuno je nevažno da li je baraba muškog ili ženskog pola ili da li je i sama zbunjena svojim polnim identitetom ili pak zbunjuje druge.
Baraba je jednostavno hibridna baraba.
Naša hibridna baraba je dobila nadimak još u školskim danima, kada je sedela u poslednjoj klupi sa nekim malim i kada su zajedno pravili planove za budućnost. Za vreme velikog odmora, dok je žvakao svoj sendvič, mali joj se poverio kako bi jednog dana želeo da postane doktor, ali ne bi hteo da mu mladost prođe u učenju.
Baraba se dosetila lakog rešenja i predložila mu je da jednostavno kupi diplomu. Oči su mu se zacaklile i lice mu se ozarilo, a od uzbuđenja je povikao, onako punim ustima: „Kakva si ti brnaba!“, dok su mu mrvice hleba i ostaci parizera ispadale sa strane.
Ona nije mogla da razume kako može da ga razume, ali je naposletku shvatila da to može imati veze sa njom, ali i da nema veze sa njom.
Kasnije, prilikom izgrađivanja svoje profesionalne karijere, hibridna baraba je izabrala sebi šefa, ali i posebnu strategiju servilnog ponašanja kojom će sebi obezbediti brojne benefite.
People pleaseri su osobe koje udovoljavaju drugima što je više moguće, vrlo često i na sopstvenu štetu.
Iza ovog preteranog ugađanja stoji ogromna želja za pripadanjem, kao i u TikTok izazovima.
Baraba je postala people pleaser koji svoju vrednost traži u odobravanju svog šefa, ne ume da odbije bilo koji zahtev i trudi se da bude nevidljiva i neprimetna kao neka biljka.
Možda fikus?
Međutim, kada fikus nije u interakciji sa svojim šefom, nego komunicira sa osobama od kojih ne zavisi njegova egzistencija, onda se on pretvara u agresivnu biljku ljudožderku, koja je neprijateljski raspoložena i brutalna, ali i dalje samo bleda kopija svog šefa kojeg imitira metodom učenja po modelu. Tada sadistički radi drugima sve ono što šef radi njoj.
Ovakvo kolebanje u ličnosti naše drage barabe, naravno, povezano je sa već pomenutim lingvističkim problemom, koji ima veze sa mnom, ali nema veze sa mnom.
Naime, pošto sam morala da razumem kako da razumem ovu problematiku, prisetila sam se svoje drage profesorke koja nam je objašnjavala kliničku sliku disocijativnog poremećaja ličnosti ili narodski rečeno, poremećaj višestruke ličnosti.
Identitet osoba koje pate od ovog poremećaja se deli, tj. cepa na dva ili više veoma različita identiteta koji koegzistiraju u jednoj ličnosti.
Obično se dešava da je primarni identitet pasivan i zavistan, a kada se promeni stanje, javlja se identitet koji je u potpunosti suprotan primarnom.
Poput kolebljive imenice, menja se i identitet, smenjuju se stanje fikusa i stanje biljke ljudožderke, zbunjujući druge, ali ne i sebe, jer osoba nije svesna svoje fragmentacije ličnosti.
Sličnost između TikTok izazova i disocijativnog poremećaja ličnosti leži upravo u kolebanju različitih identiteta i iznenadnim pojavljivanjem novih.
Ako je brižna majka u stanju da razbije jaje detetu o glavu, zarad izazova, šta bi sprečilo jednu hibridnu barabu, zabave radi, da se brutalno nasilno okrene šefu i kaže: „Hej, šefe koji ti je vrag?!“.
Ah, da, lična korist je stavljena ispred zabave. E, barabo, ništa ti nije sveto! Mada, razumem da sve te ličnosti treba smestiti u raskošnoj vili na Dedinju.
Autorka je psihološkinja i osnivačica Centra za psihološku podršku, psihoterapiju i edukaciju „Psiho Ludens“
Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.