Dva preminula muškarca za koje postoji sumnja da su žrtve amonijaka, četiri osobe sa lakšim i težim povredama u lančanom sudaru zbog otrovnog gasnog oblaka, šezdesetak ljudi u bolnicama u Pirotu u Nišu sa simptomima trovanja. Ovo je dosadašnji skor ekološkog akcidenta kod Pirota, koji se dogodio u nedelju po podne, kada su na zapuštenoj pruzi Niš- Dimitrovgrad iskliznule četiri vagon-cisterne sa amonijakom.
Stručnjaci su kazali da amonijak, ukoliko se uđe u njegov „oblak“, ume da sprži oči, grlo, pluća, a da smrt bude trenutna.
Da je kojim slučajem cisterna pala u Nišavu, kako se u prvi mah pretpostavljalo, reka bi proključala, a temperatura uništila ekosistem na tom području, dodali su.
Državni zvaničnici su, pak, uveravali da je reč o „manjem, regionalnom incidentu“ i da smo dobro prošli. I ovoga puta, kao i uvek.
Friški ministar saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić je, sve izražavajući brigu za opšti interes iliti „narod“, već doneo zaključak da je razlog za nesreću „loša infrastruktura“.
Podsetio je da je još 2018. potpisan ugovor o rekonstrukciji pruge Niš-Dimitrovgrad, a da je tek u martu ove godine raspisan tender.
„Zašto se čekalo tri godine, razgovaraćemo o tome“, obećao je, ne zaboravljajući da izrazi očekivanje da će najkasnije do sledećeg juna početi rekonstrukcija te pruge, posle koje će „vozovi ići 120 kilometara na sat“.
U datume koje je naveo njegovo ministarstvo vodili su, dakako, neki drugi ministri, koji su takođe obećavali početak rekonstrukcije, ali ga bilo nije.
Vesić je obećao i da će biti utvrđena odgovornost za akcident, uostalom njegovo ministarstvo je već formiralo čak dve komisije.
U gradu Pirotu su kazali da u vazduhu nema amonijaka, da je voda za piće ispravna, a da su škole i vrtići zatvoreni samo preventivno i mogu biti otvoreni svakog trenutka. I sporne cisterne biće uklonjene narednih dana, sve u skladu sa protokolima, obećali su.
Na pruzi Niš-Dimitrovgrad su, treba li podsećati, i pre tri godine iskliznule vagon-cisterne sa amonijakom, a Jasenovik je bio privremeno evakuisan.
I tada je obećana odgovornost, ali „Infrastruktura železnice“ do danas nije saopštila razlog iskliznuća, a ni ko je krivac.
Prugom sa rasklimanim šinama i pojedenim pragovima, kako su je tada opisivali žitelji evakuisanog sela, nastavio je da putuje opasni otpad. Hoće li otrovni oblak sakriti krivce za još jedan apsurd koji košta života i zdravlja one koji krivi nisu?
Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.