U intervjuu listu Danas, Goran Ješić je istakao da je iz Građanskog saveza u DS ušao zbog „njene jake socijaldemokratske ideologije“ i da „trenutno u DS vlada nedostatak ideologije“ i „da se moramo založiti da DS prestane da ima tako mnogo sličnosti sa DSS i bivšim radikalima“.


Nakon majskih izbora 2008. godine Goran Ješić je postao poslanik Skupštine Vojvodine – zakonodavna funkcija i predsednik opštine Inđija – funkcija izvršne vlasti. Načelo podele vlasti i nespojivosti zakonodavne, izvršne i sudske funkcije je tekovina antičke demokratije od 5. veka pre nove ere. Ovaj princip je inkorporiran u pozitivne propise svih civilizovanih zemalja, pogotovu onih gde su socijaldemokrate na vlasti. U zemljama EU je nezamislivo, i bez zakonske zabrane, da neko bude predsednik opštine i član parlamenta. Ovo načelo piše i u članu 6 Ustava Srbije koji je stupio na snagu 26. novembra 2006. godine. Piše i u Zakonu o borbi protiv korupcije koji je donet na predlog Vlade i usvojen u Skupštini Srbije gde većinu u obe institucije čine članovi DS. I ovaj zakon je otklon od politike DSS i približavanje evropskim demokratskim standardima. Pojedini poslanici sa više funkcija, pogotovu oni iz DS, prema ovom zakonu odnose se u stilu izreke Nikole – Baje Pašića, koji je na primedbu da nešto nije po zakonu odgovorio „Ma, zakone smo pisali za protivnici“.

U intervjuu Ješić ne kaže da li je ispoštovao izvršnu naredbu Agencije za borbu protiv korupcije, što je zakonska obaveza, i dao ostavku na jednu od funkcija, ili je zaštitu od primene demokratskih standarda potražio kod Ustavnog suda.

Milan Uzelac, diplomirani pravnik Novi Sad

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari