Il'se skloni ili se pokloni 1Foto: Privatna arhiva

Donošenje novog Zakona, po kome će se Komunalna policija ubuduće zvati Komunalna milicija, sa većim ovlašćenjima od dosadašnjih, kako su predlagači ovog zakona to obrazložili, građanima Srbije neće doneti boljitak u komunalnom redu.

Promena imena podseća na 2008. godinu, kada se frakcija u Srpskoj radikalnoj stranci, na čelu sa Tomislavom Nikolićem, otcepila od te stranke i formirala novu SNS, ne da bi se distancirala od prethodne politike koju je zastupala, već da bi osvojili vlast, što im je i uspelo nakon četiri godine postojanja.
Da je Komunalna policija i po prethodnom zakonu htela “da radi u službi građana”, kako je o potrebi donošenja Zakona o komunalnoj miliciji obrazlagao Goran Vesić, zamenik gradonačelnika Beograda, to je mogla, ali najčešće nije. Mogla je da uveče obilazi najveće nehigijensko naselje u Beogradu, „Mirijevsko brdo“, koje se nalazi na oko šest kilometara od Terazija, i u kome se već oko 45 godinama svakodnevno pale sekundarne sirovine, koje razvijaju veoma jake toksine, fozgen i difozgen, koji truju žitelje Mirijevskog bulevara na Karaburmi, a ne kao što je postupala po mojoj telefonskoj i elektronskoj prijavi od 8. i 17. marta 2019. godine.

Po prvoj prijavi obavestili su me da na licu mesta “nisu zatečeni navodi iz prijave”, a po drugoj prijavi – kada sam poslao i snimak paljenja, i zatražio da preslušaju neprofesionalni razgovor od strane službenice Komunalne policije (koja je na moje argumentovano kazivanje da, u trenutku dok joj javljam, stanovnici nehigijenskog naselja pale preko puta zgrade u Mirijevskom bulevaru 44, da sam to snimio mobilnim telefonom i da mogu da joj pošaljem snimak, šeretski rekla da to što osećam kao smrad može da dolazi i iz krematorija sa Lešća, kao i od loženja za grejanje, koje stanovnici naselja upotrebljavaju) – odgovoreno mi je 4. aprila ove godine: „Komunalni policajci su istog dana u 20,15 časova, izašli na prijavljenu lokaciju kada u trenutku izvršene kontrole nisu zatekli paljenje vatre, o čemu su sačinili službenu belešku………………… Za rešavanje navedenog problema potrebno je angažovanje više nadležnih organa, pre svega komunalne inspekcije opštine na čijoj teritoriji se spaljuju predmetne stvari i na čijoj teritoriji se nalazi predmetno nehigijensko romsko naselje, kako bi preduzeli mere iz okvira svoje nadležnosti, odnosno kako bi utvrdili činjenično stanje i eventualnim donošenjem rešenja naložili izvršavanje utvrđenih obaveza i preduzimanje mera i radnji za otklanjanje nedostataka u određenom roku, a Komunalna policija u skladu sa svojim ovlašćenjima, na zahtev nadležnog organa, može da pruži asistenciju prilikom sprovođenja i izvršenja rešenja“.

Naravno, nije im palo na pamet da po službenoj dužnosti obaveste te druge nadleržne organe i Komunalnu inspekciju i sa njima sarađuju u cilju otklanjana uzroka koji direktno utiču na zdravlje stanovnika u ovom delu Beograda.

Verovatno, i ne znaju da je Svetska zdravstvena organizacija pre dve godine procenila da u Srbiji svake godine zbog zagađenosti vazduha prerano umre više od 5.400 ljudi, a da su najveća zagađenja izmerena u Beogradu, Užicu i Valjevu. A možda i ne znaju da oni ništa ne proizvode, i da se između ostalog izdržavaju i od poreza na imovinu tih građana, koje Poreska uprava Palilule naplaćuje po stopi za treću zonu u Gradu, iako je njihova tržišna vrednost zbog ovih uslova stanovanja znatno manja od procenjene.
I po prethodnom Zakonu Komunalna policija je mogla da izriče prekršajne naloge kada zatekne lice u prekršaju (umanjene za 50 posto ukoliko se plate u roku od osam dana od izricanja), da pokreće prekršajne postupake, traži asistenciju MUP-a, a i pruža ih drugim organima na gradskom nivou.

Međutim, Komunalna policija je prethodnom periodu više podsećala na socijalnu ustanovu nego na onu koja treba da spreči i sankcioniše svaku vrstu narušavanja komunalnog reda: nelegalnu prodaju na javnim površinama, puštanje pasa na uređenim zelenim površinama, kao što je to ujutru oko šest časova u Tašmajdanskom parku (pored posebno uređenog i ograđenog prostora za kućne ljubimce, koji njihovi vlasnici ne koriste), parkiranje na travnjacima, telekomunikacionim, vodovodnim i drugim priključcima, bacanje smeća van kontejnera i drugog prostora za te namene, buku iz restorana, kafića i stanova u kasnim večernjim satima i dr. Razlog pre svega treba tražiti u činjenici da su komunalne policije u Beogradu i drugim gradovima (sada će moći da se formiraju i u opštinama, bez cenzusa da je na pet hiljada građana potrebno jedan policajac/milicajac) pod snažnim uticajem vladajućih partija u tim sredinama. Stranke na vlasti ne samo da postavljaju rukovodeće ljude na čelnim pozicijama u Komunalnoj policiji/miliciji, već zapošljavaju i svoju kadrovsku bazu na mesto operativaca.

Onima koji su se na takav način zaposlili ili napredovali više je važno šta uticajni partijski funkcioneri kažu i misle o pojedinim prekršiocima a ne zakon. Da je drugačije Komunalna policija u Beogradu bi svakodnevno vršila kontrolu klima uređaja u vozilima javnog gradskog prevoza u letnjim mesecima, a ne bi čekala da ih na to “pokrene” Goran Vesić, koji je nedavno, pri usvajanju vladinog predloga Zakona o komunalnoj miliciji, rekao: „Da će komunalni milicionari, koji već rade, a mnogi su zaposleni po 10 godina, morati da ispune nove uslove, jer svi koji rade u komunalnoj miliciji moraju da budu ljudi besprekorne prošlosti“.

To drugim rećima znači da svi oni koji su u Komunalnoj policiji Beograda zaposleni u vreme vladavine Demokratske stranke i nemaju baš besprekornu prošlost“, treba da se „sklone ili poklone“ sadašnjoj vlasti. Upravo onako kako je to učinio i Goran Vesić. A zaposleni u Komunalnoj policiji Beograda iz tog vremena su me 1. juna 2011. godine, posredstvom Beoinfa, obavestili (povodom mog pisma Draganu Đilasu, tadašnjem gradonačelniku Beograda, od 6. maja 2011. godine, o istom problemu iz nehigijenskog naselja na Karaburmi) da su oni već po prijavi građana, 24. aprila 2011. godine konstatovali da se tu nalazi romsko naselje i deponija i da su o tome obavestili nadležnu Komunalnu inspekciju Opštine.

Autor je diplomirani politikolog

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari