Građani Srbije imaju jednu neshvatljivu osobinu, a to je da stalno zaobilaze stvarnost. To je kao neki paravan, iza koga se krijemo i nećemo da vidimo šta se stvarno dešava. Kao primer imamo Fudbalski klub Crvena zvezdu.

Svi znamo da je Zvezda klinički mrtva, ali tu stvarnost niko ne želi da prizna. Zašto? Zato što se i u takvom klubu mogu naći dvadesetak momaka i trener, koji znaju šta je fudbalska igra i koji su principi u savremenom fudbalu kojih se moraš pridržavati da bi pobeđivao. I to je dovoljno da se u imitaciji fudbalskog takmičenja kao što je tzv. Jelen Superliga, bude na prvom mestu sa 10-ak bodova više od drugog. I zato su Zvezdini rezultati privid a ne priviđenje. Zvezda je naime privid, a Jelen Superliga privid privida. I otuda iluzija o mogućnostima oživljavanja Zvezde, odnosno ostvarivanja finansijske stabilnosti kluba. Zvezda je na aparatima za reanimaciju, što samo produžava njenu agoniju.

 

Postoje, međutim, periodi kada se sunovrat ubrzava i kada neminovno dolazi do gašenja života. To su u fudbalu trenuci kada UEFA komisija za zakonito poslovanje dođe i ustanovi da Zvezda duguje i dalje blizu četiri miliona evra igračima, trenerima, zaposlenima u klubu i drugim klubovima. Tada dolazi do onoga što je Zvezda već iskusila – aut iz evropskih takmičenja. Iluzionisti, međutim, nastavljaju da zaobilaze stvarnost, glumeći normalnost. Usred prvenstva organizuju izbore za predsednika, ne shvatajući da nema tog spasioca, i da nikada neće doći neko koji će uložiti finansijsku injekciju od nekoliko desetina miliona evra, iz prostog razloga što se u postojećim uslovima taj novac ne može nikada vratiti.

Zvezdin pad, to moramo stalno ponavljati zbog mladih zvezdaša, počeo je neposredno posle osvajanja titule prvaka Evrope, kada je u svetu pao komunizam, a u Jugoslaviji izbio rat, i kada su se tvorci tog Zvezdinog čuda zvanog Bari 91. ne znajući šta je to tranzicija, više bavili sobom nego klubom. Sve je međutim počelo da se ubrzava, raspada i odlazi do sto dođavola, petnaestak godina kasnije, kada su profesionalni navijači, a u stvari nekadašnja paravojska u odbrani srpstva u ratu, u kome Srbija navodno nije učestvovala, dakle to udruženje zvano Delije, koje je u miru postalo neformalna politička grupa, preuzelo Zvezdu u svoje ruke.

Formalno-pravno oni su postali vlasnici najpopularnijeg kluba u Srbiji, bez uloženog dinara. Naime, to udruženje građana samo je prilagodilo Statut kluba svojim interesima i sada oni odlučuju o svemu: od toga ko će biti predsednik do toga koji igrač može a koji ne da nosi Zvezdin dres. Njihova moć je takva da kada premijer Srbije, svako malo konstatuje da je za Zvezdu jedini spas privatizacija, bez pardona odgovaraju:  Zvezda je već privatna, tj. naša. Premijer na tako nešto diže ruke i izjavljuje: „Nemam snage da realizujem svoju ideju o privatizaciji Zvezde.“

Kad se sve ovo zna, onda je jasno da su Zvezdine pobede u Jelen Superligi samo iluminacija koja kao i svaka iluminacija – kratko traje. Otprilike kao ona pirotehnička bakljada na svakoj Zvezdinoj utakmici. Stadion „Rajko Mitić“ je naime poslednji i jedini u Evropi na kome se tako nešto može videti, kao da ne postoji propis UEFA o zabrani. Ko međutim nju šta pita? Važan je efekat oživljavanja mrtvog kluba. Za razliku od „mrtve“ Crvene zvezde koju iluzionisti sa strane pokušavaju da ožive, drugi simbol prošlosti u srpskom fudbalu, aktuelni a zapravo lažni šampion Partizan, raspada se iznutra.

Najtrofejniji trener, potom sportski direktor i važeći potpredsednik kluba Ljubiša Tumbaković kao i najtrofejniji sportski direktor Nenad Bjeković idu toliko daleko da aktuelnu Upravu kluba proglašavaju zločincima koji ruše crno-beli svet.

Odgovorio im je Milorad Vučelić, stručnjak opšte prakse – od politike preko medija do rukometa i fudbala. U svojstvu glasnogovornika Uprave a zapravo prvi potpredsednik ili bolje reči u odsustvu neprimetnog predsednika, prvi čovek Partizana. Posle poraza u tzv. večitom derbiju i jedine pobede u Ligi Evrope od njenog osnivanja, a ne znajući da će samo par dana kasnije Partizan na vojnom stadionu na koji vojska i dalje polaže pravo, izgubiti već uknjižene bodove sa autsajderom Radničkim iz Niša i Radom, Vučelić je u emisiji na SOS kanalu lamentirao o crno-belom fudbalskom svetu, kao da su on i njegove, što bi Tumbaković rekao, kolege amateri iz Uprave, osnivači i vlasnici kluba. To je zapravo isti, samo malo drugačiji slučaj u odnosu na Zvezdu. Jer i u jednom i u drugom navijači glume vlasnike samo što su u Zvezdi oni iza zavese u Skupštini, a Partizanovi navijači su ispred, odnosno u Upravi kluba. Zvezdini iluzionisti i Partizanovi foliranti su dokaz da je klupski fudbal u Srbiji na putu bez povratka.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari