Dana, 07.08.2011, na internet stranici, http://www.danas.rs/danasrs/drustvo/, u FOKUSU, AUTOR: K. ŽIVANOVIĆ, izneli ste informaciju „… Miodrag Mihajlović iz Kuršumlije, kome je vodoprivredni inspektor zabranio da samoinicijativno čisti reku Toplicu od smeća…“ je dezinformacija i neistina koja se odnosi na državni organ gde sam zaposlen i na mene, a koje direktno dovode u pitanje rad državnih organa, moj, kako privatni, tako i poslovni i svaki drugi autoritet.

Ovo pre svega zato što Republička direkcija za vode, kao organ uprave u sastavu Ministarstva poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede obavlja poslove koji se između ostalog odnose na inspekcijski nadzor u oblasti vodoprivrede, a ja sam vodni inspektor Ministarstva poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede, Republike Srbije, Odeljenje vodne inspekcije u Republičkoj direkciji za vode, Beograd, Nemanjina 22-26, sa mestom rada u Prokuplju.

Informacija „… Miodrag Mihajlović iz Kuršumlije, kome je vodoprivredni inspektor zabranio da samoinicijativno čisti reku Toplicu od smeća … Akcija čišćenja tokom koje je naš sagovornik na deponiju odvezao petnaestak kamiona punih smeća, trajala je desetak dana. Naglo je prekinuta prekjuče odlukom vodoprivrednog inspektora iz Prokuplja, Dragoslava Đorđevića, koji mu je uručio rešenje o zabrani čišćenja rečnog korita. Prema tom rešenju, Mihajlović je morao da prekine sve aktivnosti, jer nije imao projektnu dokumentaciju, niti dozvolu za obavljanje te vrste poslova.“, je dezinformacija i neistina.

Republička direkcija za vode, prema članu 8. Zakon o ministarstvima Republike Srbije („Službeni glasnik RS“, broj 16/2011), kao organ uprave u sastavu Ministarstva poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede, obavlja poslove državne uprave i stručne poslove koji se odnose na politiku vodoprivrede; sprovođenje mera zaštite voda, uređenje vodnih režima; i dr. Odseci vodne inspekcije obavljaju poslove koji se odnose na: vršenje neposrednog nadzora i preduzimanje mera za obezbeđivanje izvršenja Zakona o vodama, drugih propisa i opštih akata koji se odnose i na izgradnju novih i rekonstrukciju postojećih objekata i izvođenje drugih radova koji mogu uticati na promene u vodnom režimu; zaštitu voda od zagađivanja; kontrolu kvaliteta površinskih i podzemnih voda; nadzor nad zakonitošću akata javnih vodoprivrednih preduzeća kojima se rešava o pravima i dužnostima građana, preduzeća i drugih pravnih lica; nadzor nad radom preduzeća i drugih pravnih lica kojima je povereno vršenje javnih ovlašćenja; nadzor nad radom preduzeća i drugih pravnih lica koji se staraju o odbrani od poplava, praćenje i analiziranje sprovođenja zakona, drugih propisa i opštih akata donetih na osnovu zakona; obradu predmeta po žalbama; obavlja i druge poslove iz

Novinar je informaciju preneo na osnovu izjava Miodraga Mihajlovića iz Kuršumlije, a ne na osnovu nekog dokumenta. Ukoliko prenosi informaciju iz nekog dokumenta u obavezi je da verno citira tekst iz takvog dokumenta. Dužni ste bili da pre objavljivanja informacije koja sadrži podatke o određenom događaju, pojavi ili ličnosti, s pažnjom primerenom okolnostima, proverite njeno poreklo, istinitost i potpunost“.

Tačno je da je izvršena inspekcijska kontrola po prijavi građana, dana 01.08.2011.godine, po pitanju „bespravne seče drveća u koritu za veliku vodu i na desnoj obali reke Toplice, nizvodno od Hladnjače „Frigonais“ u Kuršumliji, izvođenje zemljanih i drugih radova, odnosno intervencije u koritu reke koje mogu uticati na promene u vodnom režimu. Uvidom na licu mesta, konstatovana je nepravilnost i pokrenut upravni postupak protiv Miodraga Mihajlovića iz Kuršumlije, sačinjavanjem zapisnika o činjeničnom stanju. Stranka nije stavila na uvid bilo kakav vodni akt niti zahtev da se obraćao držanim organima za odobrenje radova. Po osnovu utvrđenog činjeničnog stanja imenovanom je zabranjeno da vrši seču drveća u koritu za veliku vodu i na obali reke Toplice, nizvodno od objekta hladnjače „Frigonais“ u Kuršumliji, i na bilo kom drugom mestu, bez vodne saglasnosti ili protivno izdatoj vodnoj saglasnosti, od nadležnog organa, da otkloni utvrđene nepravilnosti i nedostatke kojima se nepovoljno utiče na vodni režim. Subjekat kontrole je upozoren da će Inspekcija rešenjem naložiti otklanjanje nepravilnosti ukoliko subjekt nadzora nije u ostavljenom roku otklonio nepravilnosti i odrediće rok za njeno otklanjanje. Predmet inspekcijskog pregleda nisu bili radovi na čišćenju đubreta iz reke. Zakonom o komunalnim delatnostima propisano je da opština odnosno grad uređuje i obezbeđuje uslove obavljanja komunalnih delatnosti, predviđeno je da opština odnosno grad u okviru obavljanja komunalnih delatnosti održava čistoću u gradovima i naseljima u opštini. Korito i priobalni deo reke imaju takođe karakter javne površine. Takođe napominjem da je Javnom vodoprivrednom preduzeću „Srbijavode“, naloženo da utvrde obim štete nastao bespravnom sečom drveća i izvođenjem zemljanih radova koji mogu uticati na promene u vodnom režimu. Imenovanom je dopisom naloženo da odmah izvrši sađenje drveća i žbunastog bilja u skladu sa odredbama Zakona o vodama, uz prethodno pribavljanje vodne saglasnosti od nadležnog organa Opštine Kuršumlija, radi uspostavljanja stanja koje je postojalo pre nego što je šteta nastala, kako ne bi došlo do rušenja obale. Na osnovu činjenica utvrđenih u inspekcijskom pregledu, po sprovedenom upravnom postupku, doneće se odgovarajuće rešenje.

Principijelno se zalažem za slobodu medija i objektivno i blagovremeno informisanje građana i celokupne javnosti. Međutim, isto tako ne podržavam informisanje koje za osnovu ima senzacionalizam, površnost i netačnost, a naročito kada se to radi u svrhu stvaranja manipulacije javnosti.

Informaciju niste proverili pre objavljivanja. Podsećam Vas da u Ministarstva poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede, Republike Srbije, Beograd, Nemanjina 22-26, postoji služba za odnose sa javnošću, a osoba za kontakt je Zorica Kovčić, telefon: 011/3612-197, mob. 064/8055-782, kako bi dobili odgovarajući komentar na izjave građana.

Načelni stav Evropskog suda za ljudska prava jeste da novinar mora tačno da prenese činjenice.

Nepotpuni činjenični navodi, koji su s pažnjom primerenom okolnostima mogli biti provereni pre objavljivanja, mogu dovesti do odgovornosti za naknadu štete, ali čak i do odgovornosti za klevetu.

Dipl. inž. građ. Dragoslav Đorđević, vodni inspektor

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari