Iskopavanjem litijuma ugrožena su i prava riba 1Reka Drina - arhivska slika Foto: Pixabay/Kokas4oka

Zakoni o ribolovu u Nemačkoj i Austriji su veoma strogi sa ekološkog stanovišta zbog građana, ali i zbog riba. I ribe imaju pravo na zdravu životnu sredinu, a ne samo čovek.

Sa projektom iskopavanja litijuma u Gornjim Nedeljicama čovek u Srbiji ugrožava „riblja prava“ (Fischen Rechte). Treba zaštititi somove u rekama i pastrmke u potocima. Njih niko ni za šta ne pita u vezi mogućeg zagađenja njihove životne sredine u Gornjim Nedeljicama a zbog otpadnih voda.

Pošto ribe reaguju veoma osetljivo na širok spektar uticaja okoline treba ih iskoristiti kao bioindikatore. Posebno je važno naglasiti njihovu sposobnost da otkriju zagađivače ili njihovo prisustvo ili odsustvo u vodenim tokovima. Ribe su odlični pokazatelji ekološke zagađenosti a posebno potočne pastrmke.

Sa potpisanim Memorandumom od 19. jula 2024. o razumevanju između EU i Srbije o strateškom partnerstvu o održivim sirovinama, lancima proizvodnje baterija i električnim vozilima postoji velika verovatnoća da bi i uz najveće standarde zaštite kod iskopavanja litijuma u Srbiji mogli bili ugroženi u ekološkom smislu: bela vrba, pepeljasta vrba, topola, hrast lužnjak, beli grab, crni jasen, bukva, bagrem, livadske i lekovite biljke, kantarion, majčina dušica, jestive gljive, poljoprivredne kulture, som, skobalj, pastrmka, šaran, klen, mrena, smuđ, zec, lisica, veverica, vuk, srna, poljska jarebica, kamenjarka, divlja patka, fazan i druga fauna i flora.

Zloglasni „litijumski trougao“ nalazi se između Čilea, Bolivije i Argentine, ali sa Srbijom to više neće biti trougao nego bi mogao da bude zloglasni kvadrat litijuma.

Iskopavanjem litijuma ugrožena su i prava riba 2
Foto: Privatna arhiva

Polja ekstrakcije litijuma u Južnoj Americi snimljena iz vazduha pokazuju stravičnu sliku na zemlji.

Dovoljno je iz drona napraviti fotografije budućih „rudnika “ litijuma u Srbiji u Gornjim Nedeljicama i uporediti sa fotografijama terena gde se iskopava litijum u Čileu, Boliviji i Argentini, pa da se odmah utvrdi opasnost zagađenja životne sredine.

Gornje Nedeljice istočno od Loznice sa nadmorskom visinom od 165m nisu Wolfsberg u Austriji (nadmorska visina 463m) gde se iz utrobe planine vadi ruda litijuma, niti Srbija ima prostranstvo Ukrajine, Čilea, Bolivije, Nemačke i Švedske da bi se ruda litijuma bezbedno iskopavala.

Iskopavanjem litijuma u Gornjim Nedeljicama zagađenje Srbije kao male zemlje bi bilo očekivano i uz najbolje mere zaštite.

Koriščenje velikih količina vode, povećanje emisije ugljen dioksida, proizvodnja velikih količina mineralnog otpada, neizbežni su deo procesa eksploatacije rude litijuma.

Sada su stranci zainteresovani i za iskopavanjem rude litijuma na graničnom području između Republike Srpske i Srbije, u Podrinju, na teritoriji Ugljevika (nadmorska visina 176m), Domaljevca (nadmorska visina 85m), Šamca, te u regionu srednje Bosne, Lopari (nadmorska visina 252m).

Autor je advokat iz Zemuna

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari