Užičani neće tako skoro dobiti ispravnu vodu iz gradskog vodovoda, jer će sanacija jezera Vrutci, koje je zagađeno i služi za vodosnabdevanje oko 60.000 ljudi, biti dugotrajna i skupa.

Građani se i dalje snabdevaju iz cisterni, jer je, i nakon novog hemijskog prečišćavanja vode, Institut „Batut“ u subotu utvrdio da se u njoj i dalje nalaze toksične alge – cijanobakterije.

Crvena mrlja na površini jezera, koja je zvanično uočena polovinom decembra, a nezvanično se o algama na jezeru pričalo mnogo ranije, ostaće velika bruka užičkog Vodovoda, javno-komunalnog preduzeća koje gazduje akumulacijom, ali i drugih koji godinama nisu radili svoj posao za koji su bili plaćeni parama poreskih obveznika.

Afera jezero Vrutci još jedan je dokaz da u Srbiji ne funkcioniše sistem, već model iznuđenih rešenja od (ne)prilike do (ne)prilike. Kako objasniti činjenicu da na jezeru postoje čuvari i drugi službenici, a da nisu primetili ili alarmirali nadležne da je u jezeru „Loh Nes“? Ako su to videli ribari i meštani sela oko Vrutaka, kako je to promaklo upravi užičkog Vodovoda? Ko se poigrava zdravljem Užičana za koje zdravstvene vlasti tvrde, iako im malo ko veruje, da nije ugroženo.

U javnim muljanjima odgovornih razotkriveni su odsustvo srama, nesposobnost, nestručnost, partijske knjižice koje su zamenile diplome, javašluk, prebacivanju krivice, političke smicalice, ali i sumnje da se istina prikriva, a javnost ubeđuje da su alge božja kazna Užičanima, a ne fenomen koji se mogao sprečiti da je svako radio svoj posao. Godinama su tvrdili da Užičani piju najbolju vodu u Srbiji, Evropi, ma – u svetu.

Pre nekoliko dana saopšteno je da je brana Vrutci u stvari divlji objekat, jer joj je od 2009. godine istekla vodoprivredna dozvola, na šta su bili upozoreni i u Vodovodu i u gradskoj vlasti. Kako objasniti i to da je sada potreban pojačan i striktan sanitarni nadzor ne samo nad akumulacijom, nego i nad okolnim terenom i potocima u koje se izlivaju septičke jame i sve to završava u jezeru?

Dezorijentisanu gradsku vlast na cedilu su ostavili i njihovi stranački mentori iz Nemanjine 11. Ipak, Užičani su bili dovoljno strpljivi i bezuspešno čekali da se neko iz gradske vlasti zacrveni od stida i da im se bar izvini. Zato su odlučili da podignu glas. Komunicirali su posredstvom društvenih mreža i organizovali protest sa koga su poručili da ne pristaju na obmane, prizore i likove iz Simovićeve kafane „Šargan“, zahtevajući odgovore na pitanja ko ih je trovao danima, mesecima, možda i duže…

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari