Ivošević o slučaju policajke iz Valjeva: Pravo javnosti da zna jače je od manljive tajne 1 Foto: Medija centar

Narodna poslanica Marinika Tepić na svom ,,Twitter“ nalogu objavila je podatke pod oznakom ,,poverljivo“, po kojima je biznismen Nikola Petrović, kum predsednika Republike i bivši direktor Elektromreže Srbije, 6. marta 2023. godine, upravljajući automobilom u alkoholisanom stanju i pod dejstvom kokaina, izazvao udes tako što je, ulazeći iz sporedne u glavnu Užičku ulicu, naleteo na vozilo koje je imalo prednost i povredio dve osobe.

Ove podatke je, posle provere njihove tačnost u informacionom sistemu MUP-a, Mariniki dostavila Katarina Petrović, policajka iz Valjeva.

I dok je javnost očekivala podatke o krivičnom postupku protiv vinovnika udesa, objavljena je vest da je 26. juna 2023. godine prema policajki određen pritvor od 30 dana zbog ,,zloupotrebe položaja, dostavljanjem poverljivih podataka neovlašćenom licu“.

Nakon eksplozije bunta u više srpskih gradova, policajka je trećeg pritvorskog dana puštena na slobodu, pošto je optužba za zloupotrebu položaja iz člana 359. Krivičnog zakonika zamenjena optužbom za objavljivanje tajnih podataka iz člana 98. Zakona o tajnosti podataka.

Tajnost podataka ima nomenklaturu: ,,državna tajna“, ,,strogo poverljivo“, ,,poverljivo“, ,,interno“. Policajka je narodnoj poslanici u republičkom parlamentu dostavila podatke koji nisu mogli biti podvedeni ni pod koju oznaku tajnosti, jer član 3. Zakona o tajnosti podataka predviđa: ,,Tajnim podatkom ne smatra se podatak koji je označen kao tajna radi prikrivanja krivičnog dela, prekoračenja ovlašćenja ili zloupotrebe službenog položaja ili drugog nezakonitog akta ili postupka organa vlasti“.

Kažnjiva radnja kuma šefa države se prikrivanim opstrukcijama gura prema zastarelosti i zaboravu putem koji su već prošli: ,,kompletni idioti“ u savamalskoj hajdučiji, osnivači vlasnika „Jovanjice“ najveće evropske farme za proizvodnju marihuane, bivši ministar i državna sekretarka u MUP-u zbog komunikacije sa licima iz sveta kriminala, kao i lica iz afera: helikopter, Krušik, naplatna rampa Doljevac, kafana na Kopaoniku, slučaj Cvijan, pogibije u lučanskoj fabrici municije, ubistvo Olivera, stradanje rudara u Aleksinačkom rudniku…

Da se ovakvi i slični događaji ne bi umnožavali, Katarina Petrović je, u ovom slučaju, jasno pokazala da se zalaže: za jednakost građana u primeni propisa o bezbednosti i ljudskim pravima i za civilizacijske standarde policijskog postupanja, što je predviđeno odredbama čl. 31. i 33. Zakona o policiji. Zahvaljujući tome, pravo javnosti da zna je i u ovom slučaju bilo jače od manljive tajne.

Ono što je učinila Katarina Petrović spada u kategorički imperativ policijske profesije, baš kao i ono što su pre nje učinili Slobodan Milenković i Dušan Matić razotkrivajući Koluvijinu „Jovanjicu“. Zato zaslužuju priznanja a ne osude.

Autor je bivši sudija Vrhovnog suda Srbije i univerzitetski profesor u penziji

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari