Najzad jedna dobra, ohrabrujuća vest o međunarodnoj aktivnosti naše zemlje. G. Ivan Mrkić, novi ministar spoljnih poslova, učinio je prvu, posle dugo vremena, zvaničnu posetu Republici Albaniji.

Podsetio nas je da je Albanija, bar po našem ustavu, sused sa kojim delimo dugu, turbulentnu istoriju sa, osim retkih izuzetaka, više perioda nesporazuma i sukobljavanja nego mira i saradnje, raskidanja i ponovnog uspostavljanja diplomatskih odnosa. Polazeći od toga, a u interesu mira, stabilnosti i dobrih odnosa u regionu, dobro je što je MSP izabrao Albaniju za prvu posetu „starim“ susedima.

I pored našeg opredeljenja za izgradnju najboljih odnosa sa susedima i razvoj dobrosusedske bilateralne i regionalne saradnje, Albanija je, posle priznanja Kosova, što su učinile i mnoge druge zemlje, bila na neki način zapostavljena i nedozvoljeno malo, uglavnom incidentno, prisutna kako u našoj javnosti tako i u aktivnostima naše vlade, MSP, Skupštine..

Srećom, tu prazninu sporadično, iako ne manje značajno, popunjavali su privrednici, povremeni kontakti nevladinih organizacija, stranaka, sportista, kulturnih i turističkih poslenika. Pređašnji albanski MIP dva puta je posetio Srbiju, a tada očekivana poseta predsednika Tadića nije mogla biti realizovana. Potpisano je nekoliko sporazuma o trgovini, saradnji privrednih komora ( trgovinska razmena od oko 250 miliona dolara uz neznatne investicije), o borbi protiv organizovanog kriminala i ukidanju viza.

Domaćini su tretmanom ove posete i izjavama za lokalne i naše medije nastojali da izraze značaj koji pridaju poseti iz Srbije, i zadovoljstvo njenim ishodom. Albanija, naime, osim sa Crnom Gorom i, manje, Makedonijom, nema značajniju saradnju sa dr. zemljama regiona, a neke njene podregionalne inicijative (Benelux, bezvizni režim i dr.), koje nisu uključivale Srbiju, nisu donele očekivani rezultat. Sa naše strane, ovom posetom, sa zakašnjenjem, kompletiramo kontakte i saradnju sa zemljama u regionu što nam, u zadnje vreme zbog nespretnih poteza ili izjava, ne ide najbolje sa nekim od bivših jugorepublika.

Pored dijaloga s albanskim kolegom Edmondom Panaritijem, Mrkić je imao i vrlo koristan razgovor sa premijerom Salji Berišom. U oceni razgovora, uz neskriveno zadovoljstvo njihovim ishodom, obe strane su zaključile da je ovom posetom učinjen značajan prodor u odnosima, što je premijer Beriša video kao podstrek „za otvaranje novog poglavlja u pozitivnim odnosima dveju zemalja“ . Mrkić je preneo poziv premijera Dačića albanskom premijeru da učini posetu Srbiji i izrazio nadu da če ministar Panariti već na proleće doći u Beograd. Da li bi, prema nekim mišljenjima, u takvim uslovima boljeg međusobnog razumevanja i opuštenije atmosfere između dveju zemalja, bilo lakše traženje rešenja za problema Kosova?

Sagovornici su se, polazeći od realnostii u svojim zemljama, u bližem i daljem okruženju složili da, polazeći od zajedničkog interesa i onog što ih spaja, okretanjem ka budućnosti nadoknade „u mnogo čemu izgubljen tempo“ u interesu dveju zemalja, regiona i Balkana u celini. To se, izvesno, odnosi i na razlike u odnosu na Kosovo koje je Albanija među prvima priznala, podržava na međunarodnom planu i kome pruža diplomatsko-konzularne usluge u trećim zemljama. Panariti je povoljno ocenio susret premijera Dačića u Briselu, uz dodatak da bi Albanija pozdravila priznavanje nezavisnosti Kosova od strane Srbije, bez informacija o reakciji ministra Mrkića. Albanska strana će, na osnovu obavezujuće odluke Parlamenta, sarađivati u istrazi o trgovini ljudskim organima.

Iz medija se ne vidi da li je pokretano pitanje velike Albanije koje je nedavno, kao pretnju miru na Balkanu, izneo predsednik Republike i, u vezi s tim, pitanje pozivnog broja Albanije za Prištinu koje je, koliko se zna, bilo neuspela inicijativa Prištine. Za nas bi morala biti interesantna informacija o izgradnji auto-puta Tirana, Priština Merdare, koji bi se, povezan sa koridorom 10, mogao pokazati korisnim, privrednicima, turistima i dr. kao alternativni izlaz na Južni Jadran.

Predsednik Beriša je, izvesno u vezi s tim, naglasio da „razlike između dveju zemalja ne bi smele da se pretvore u prepreku razvoju bilateralnih odnosa“. Štaviše, on se „uprkos prošlosti“, založio za prijateljske odnose i razvoj saradnje u oblasti obrazovanja, kulture, turizma i privrede, što nije ostalo bez poruke prijateljstva nove vlade Srbije, koju je domaćinima preneo ministar Mrkić. Uz saglasnost da treba nadoknaditi šanse ispuštene u prošlosti, dogovorena je razmena iskustava i informacija o mogućim oblastima saradnje od zajedničkog interesa u okviru Međuvladinog komiteta i aktiviranje postojećih sporazuma. Uz ekonomsku, parlamentarnu i dr. oblike saradnje, izdvojena je zajednička budućnost dveju zemalja u EU. Odgovarajuća pažnja posvećena je i položaju i zaštiti prava nacionalnih manjina u dvema zemljama.

Nadati se da će ovaj podstrek boljem međusobnom upoznavanju, uspostavljanju atmosfere uzajamnog poverenja i razumevanja između dveju zemalja, stvaranju uslova za razvoj bilateralne i regionalne saradnje u oblastima od zajedničkog interesa, doprineti i jačanju naše pozicije u regionu, miru i stabilnosti na još uvek rovitom Balkanu kao i napretku ka evrointegracijama. Ne čekajući dalje korake kao potvrdu stvarne spremnosti za sprovođenje dogovorenog, ovom posetom su otvorena vrata za proširenje postojeće i uspostavljanje novih područja saradnje, na dobrobit ne samo Srbije i Albanije već i odnosa u regionu. Valja očekivati da će ne samo ministar spoljnih poslova, po dobrom običaju nekih dr. regiona, najpre posetiti sve susede i uspostaviti lične kontakte toliko korisne za obavljanje njihovih funkcija.

Autor je diplomata u penziji

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari