Ženska prava su ljudska prava, a jednakost polova je suštinska vrednost naših društava, zagarantovana poveljama o ljudskim pravima.
Uprkos tome, napredak u unapređenju ženskih prava ne ostvaruje se bez teškoća. Potrebno je da se založimo za jednakost polova i da prevaziđemo bilo kakve zastoje u njihovoj primeni. Prethodni napredak u seksualnom i reproduktivnom zdravlju i pravima blisko je povezan sa ženskim pravima i omogućio je ženama da donesu autonomne i informisane odluke o svom telu, zdravlju, seksualnosti i tome da li će imati decu ili ne.
Države imaju obavezu da obezbede ženama pristup prijemčivim, bezbednim i kvalitetnim tretmanima održavanja reproduktivnog zdravlja. Ali, mnoge žene u Evropi i dalje se suočavaju sa preprekama i kršenjem seksualnih i reproduktivnih prava. Nekoliko država i dalje održava veoma restriktivne zakonske okvire, koji sprečavaju ili ograničavaju pristup žena bezbednom i legalnom abortusu, i po kojima je abortus krivično delo.
U proteklih nekoliko godina pojedine države su takođe usvojile zakone i mere kojima se ukidaju pojedine ranije odredbe, uvođenjem novih preduslova za pristup abortusu, poput obaveznih perioda čekanja i savetodavnih kriterijuma. Takođe, postojali su pokušaji, koji su do sada bili neuspešni u pojedinim državama, da se uvedu gotovo potpune zabrane abortusa.
Odbijanja medicinskih radnika da izvedu abortus, pod prigovorom savesti, postala su ozbiljna prepreka u državama Evrope u kojima nadležni nisu uspeli da regulišu ovaj sektor ili da u dovoljnoj meri nametnu postojeću regulativu, kako bi bila zagarantovana dostupnost abortusa.
Premnogo žena, takođe, trpi nasilje i zloupotrebe tokom zdravstvenih tretmana u trudnoći, što je uvreda za njihovo ljudsko dostojanstvo. Ženske organizacije koje brane seksualna i reproduktivna prava, kao i zdravstveni radnici zaposleni u ovom domenu izloženi su nasilju, pretnjama i govoru mržnje. Visoki troškovi kontracepcije i nedostatak sveobuhvatnog seksualnog obrazovanja su dodatni problemi.
Žene imaju pravo da dostignu najviši mogući standard fizičkog i mentalnog zdravlja, bez diskriminacije, na osnovu međunarodnih i evropskih zakona. Nekoliko država je trenutno u procesu reformisanja zakona koji se odnose na seksualno i reproduktivno pravo, kako bi se ispunile obaveze iz domena ljudskih prava.
Apelujem na sve vlade da unaprede prava žena na samoopredeljenje u vezi sa seksualnim i reproduktivnim zdravljem, kao i da garantuju delotvoran pristup žena zdravstvenoj nezi, dobrima, uslugama i informacijama. Umesto da se krećemo unazad, potrebno je da idemo napred, kada je reč o seksualnim i reproduktivnim pravima žene.
Autorka je komesarka Saveta Evrope za ljudska prava. Tekst je napisan povodom Osmog marta
Prevod: M. Stojanović
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.