Najvažnijim institucijama Republike Srbije Narodni pokret Jugosloveni je 7. novembra 2023. u pisanom, papirnom obliku, zvanično predao je inicijativu da se Jugoslovenima prizna pravo na naciju, nacionalnu manjinu ili etničku grupu.
U prilogu inicijative predato je i mišljenje, tekst „Zašto Jugosloveni treba da budu nacija“, rad profesora istorije Đorđa Miloševića, napisanog isključivo za ovu priliku.
Nakon objavljivanja rezultata popisa obavljenog u Republici Srbiji oktobra meseca 2022. godine i pažljivog analiziranja istih, odbori Narodnog pokreta „Jugosloveni“ u Kragujevcu, Obrenovcu i Beogradu su pokrenuli inicijativu da se pripadnicima jugoslovenske zajednice dodeli status nacionalne manjine u Republici Srbiji.
Tu inicijativu je podržao i Glavni odbor Narodnog pokreta „Jugosloveni“ i odlučio da pokrene sve zakonima Republike Srbije predviđene procedure u tom smislu.
Iako naša država više ne postoji, mi, pripadnici jugoslovenskog naroda, nosioci smo sećanja na postojanje kako države koja je ponosno nosila ime Jugoslavija tako i na narod koji je, takođe ponosno, nosio ime Jugosloveni.
Da nismo samo puki nostalgičari za bivšom državom svih nas koji smo rođeni u njoj i naših predaka koji su svoje živote utkali u stvaranje jugoslovenske zajednice, mi, Jugosloveni, smo narod koji u sebi sublimira sve karakteristike, kako etničke tako i ostale fenotipske karakteristike svih naroda i narodnosti koji su živeli u Jugoslaviji i stvarali njenu tradiciju, kulturu i sve posebnosti na koje smo i te kako ponosni, pojedinačno i kao zajednica.
U svakom Jugoslovenu kuca srce Srbina, Hrvata, Crnogorca, Makedonca, Slovenca, Bosanca i mi nikoga ne posmatramo kroz nacionalističke, šovinističke ili bilo koje prizme društvenih deoba već kao integrativne delove jedne, jugoslovenske, ali i državne celine.
Želimo da konstatujemo i da bi države koje pamte socijalističku Jugoslaviju i predsednika Tita mnogo više poštovale Republiku Srbiju kada bi Jugosloveni dobili status nacionalne maljine.
Ambasadori nekoliko zemalja koje su imale tradicionalno dobre odnose sa Jugoslavijom a imaju ih i sa Republikom Srbijom su nas, prilikom naših susreta, pitali da li smo već dobili taj status i zašto ne radimo aktivnije na tom pitanju. Iz razgovora sa njima smo stekli utisak da oni Srbiju doživljavaju kao društvo koje ne vodi računa o svom nasleđu.
Mi želimo da verujemo da nas utisak vara jer znamo da naša društva veoma vode računa o svom nasleđu te navodimo i taj utisak kao razlog za ovaj naš, sada to već i kažemo, zajednički projekat. Da bi naša država, Republika Srbija, zaista bila država koja vodi računa o svom nasleđu, mi, Jugosloveni, moramo biti priznati kao nacionalna manjina.
Na koncu, Jugosloveni ne traže ni manje ni više nego ono što imaju i svi drugi – da budu Jugosloveni, sa svim svojim manama i vrlinama. Inicijativa je predata predsedniku Republike Srbije, predsedniku Narodne skupštine Republike Srbije, predsedniku Vlade Republike Srbije i ministru za ljudska i manjinska prava i pitanja i društveni dijalog.
Narodni pokret Jugosloveni
Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.