Kada beda zakuca na vrata

* Sistematsko nasilje u porodici je bila retkost, a supruge su i za samo jedan šamar od supružnika dolazile da ih prijave, ali ne u policiju, već kod socijalnih radnika u preduzeću
Zašto u vreme samoupravljanja nije bilo ovakvog nasilja u porodici

Ostavite komentar


  1. Tekst bi ladno mogli da potpisu Fidel Kastro, Hugo Cavez, Kim Il Sung….A obzirom na razmenu naucnih radova iz predmetne oblasti u pomenutim vremenima, nije iskljucen ni konkretan njihov doprinos razvijanju takvih ideja (doktorati na te teme su bili masovni). Sta je sledeci tekst, doprinos druga Tita samoupravnoj produktivnosti? Da li ce JULa da trazi zastitu autorskih prava?

  2. Neverovatno je kakav smo ““savrsen““ sistem odbacili a ne razumem ni kako je ovakav clanak Danas mogao da objavi.

  3. Nece EU biti zemlja proleterska, vec je nekada socijalno-zastitna funkacija preduzeca postojala i delovala, kao i prava radnika a sada … prodji nekoliko faza "zaposlenosti kod privatnika" i nezaposlenosti pa zaključi sam. Sve napisano u članku nije nikakva teorija, već stvarna i preventivna praksa. Ne mora da bude u firmi, može u lokalnoj zajednici ali bitno je da se i profesionalci koriste za više od "ostvarivanja prava", zakona "čija primena ne iziskuje budžetska sredstva" i sličnih loših paravana za nedostatak socijalne države i razvojnih javnih politika. Ili jednostavnije rečeno, stvarne brige za sadašnjost i budućnost podanika, pardon građana ….

  4. Zakonskih akata u vreme samoupravnog socijalizma iz oblasti zaštite radnika i građana bilo je mnogo, ali je mnogo bilo i zlopotreba, rodbinskih i burazerskih protekcija za odlàzak u nezasluženu invalidsku penziju, bolovanja i ostala odsustvovanja. Rezim je kupovao socijalni mir kroz nerentabilna preduzeća: zapošljavanje po svaku cenu iako se znalo da se nepotrebno zapošljavaju novi kadrovi. Direktor je bio neprikosnoven. Tadašnji režim bio je bolji zato što je ovaj neuporedivo gori. Da je realno tada bilo dobro i danas bi bilo bolje. Od svih republika jedino je Slovenija imala stabilnu ekonomiju kojoj se divila srpska štampa. Slovenačka poslovna politika uzimana je za primer dobrog poslovanja, umesto da je prihvatana i primenjivana u Srbiji. Naprotiv, svo poslovanje svodilo se na "alajbegova slama". Zato smo i dospeli gde smo.

  5. To jeste postojalo, ali da je funkcionisalo kako treba, ne bi tek tako sve propalo. Mislim da je funkcionisalo selektivno. Rehabilitacije i dan danas postoje u Epsovim elektranama, ali radi politike nezameranja, kad se otkrije da je neko alkoholičar ili neradnik na radnom mestu, on se zadržava i sklanja u stranu da parazitira. Umesto da ide na lečenje ili da se otpusti i primi neko ko bi radio, teret pada na njegove kolege koji moraju da odrade i njegov deo posla. Dovoljno je da i jedan u lancu odgovornih žmuri na takve slučajeve i trud ostalih da se nešto učini je poništen.

  6. Nama koji smo se skolovali, radili i stvarali u samoupravnom socijalizmu niko ne moze da ospori pravo da svedocimo o prednostima tog sistema u odnosu na aktuelni brutalni kapitalizam. Privreda uspesna, drzava postovana u svetu, drustvo bez velikih socijalnih razlika, humanizam svake vrste, postovanje radnicke klase, zemljoradnici sa 10 ha oranica su solidno ziveli, vojska jaka, droge nigde, bezbednost visoka, skolstvo solidno… A sada- sve kontra.

  7. Ovaj tekst je sramota za list Danas. Autor kao da je iz agit-propa ili je iz nekog polit-biroa. Nema veze sa stvarnoscu. Kakva je to tvrdnja da nasilja u porodici nije bilo, u ono neko idilicno, socijalisticko vreme? Titov rezim je sve ucinio da razori porodicu, koren problema upravo ide iz tog vremena. Komunistima je ideal bila komuna, a ne porodica. Urednistvo treba da se zapita, kako je moguce da se angazuje i objavi clanak jednog takvog autora. Nadam se da necete nastaviti saradnju s njim, jer rusi vas ugled.

  8. Cemu negativni komentari, drugari? Kao sad vam je super a ranije nije valjalo? Sad su vam plate super, sluzbe i drzava funkcinisu besprekorno, zakoni dejstvuju, pticice cvrkucu i potocic zubori… ali porascete i vi, osamostalicete se, pa ce vam stvari biti jasnije.

  9. @Antiprotagonista

    Nije sada super, postoje ozbiljni problemi, ali suprotstavljati ovom stanju stanje propalog, utopijskog birokratizma kao idealnog, je infantilno.

  10. Vladari američkog kapitalizma, neko je napisao da ih je oko hiljadu, ovom prilkom država Pensilvanija, bili su ubeđeni da će poznata grupa umova, mirotvoraca svojim proglasom sa osvrtom na aktuelne probleme da potvrde predlozima i rešenjima da je kapitalizam najbolji sistem. Platili su troškove rasprave, kojom prilikom su se sastali Filip Noel Baker, prvi predsednik komiteta za razoružanje UN-a i dobitnik Nobelove nagrade za mir, Eva i Linus Pauling, nosioci Nobelovih nagrada za hemiju i mir, Aurelio Peccei, predsednik Rimskog kluba i dr.Ivan Supek kao domaćin u Dubrovniku. Nakon jednonedeljne diskusije o razoružanju, ekologiji, ljudskim pravima, solidarnosti u privredi i lokalnim sukobima sastavili su deklaraciju koja je bila prihvaćena na sednici na velikoj koferenciji 04. jula. 1976. u Filadelfiji, a povodom dvestote godišnjice nezavisnosti SAD. Zajedno sa poražavajućim zaključcima za bogatune, sklonjeni su od javnosti također i predloženi temelji pokreta Svetskog jedinstva i ugrađena humanistička načela koja su bila predložena konferenciji, a koja se u celini oslanjaju na Isusove ideje i poruke, a evo kako glase:
    I. Očuvati život i uvažavati dosadašnji napredak.
    II. Zaštititi prirodu od propasti.
    III. Afirmisati ljudsku jednakost i slobodu.
    IV. Proširiti saućešće i solidarnost na sve ljude.
    V. Tražiti istinu.
    VI. Primjenjivati istraživanja i upravljati razvoj prema opštoj blagodeti.
    VII. Gajiti lepotu i umetnost.
    VIII. Prenositi humanistička načela u legalne norme.
    IX. Praktikovati svetski sporazum, saradnju i mir.
    X. Biti dobar.
    No, kada su vladari našim životima dobili usvojeni dokument, potpisan i od njihovog ekonomiste Dr. Milton Fridmana, zadnju sednicu je vodio Akademik dr. Ivan Supek, u kome je pisalo da je najbolji sistem za ljudski rod Samoupravni sistem, platili su troškove i dokument sakrili od javnosti. Ovo sam čuo od dr.Supeka u intervjuu koji je emitovan na HRT-ziji, dve godine pre njegove smrti 2007. No, nigde ne mogu da nađem pisani dokument, niti na internetu.

  11. Živela i radila u vremenu koje opisuje autor članka. Vidim iz komentara mnogo "zlopamtila" ima iz tog perioda. Ne mislim da je bilo idealno, ali se radilo mnogo više na očuvanju stabilne porodice, više se vodilo računa o psihičkom i fizičkom stanju radnika. Radila sam u velikoj državnoj firmi, koja je imala i psihologa i čoveka zaduženog za brigu o ljudima, o aktivnim odmorima, rekreaciji, zakupljeni termini u sportskim halama, takmičenja u fudbalu, odbojci, st.tenisu i sl., biblioteka je bila dobro snabdevena, radilo se, redovno se primala plata, osećala sam se zbrinuto, i ja i moja porodica. Možda sam ja imala sreće, ili sam glupa ovca pa nisam imala potrebu da gledam u "svetlu" budućnost koja me je, ipak, sustigla. Da se istrajalo na tom "strašno lošem, pogubnom režimu", komunizmu, ili već nekom drugom "izmu", da se nisu umešali kojekakvi "ličniji" interesi za rasturanje države, privrede, i porodica bi bila stabilnija. Ovako, šta bi – bi, možete da gunđate, ali nije bilo tako loše. Sad je mnogo, mnogo gore sa još lošijom prognozom.

  12. Zalosna cinjenica je da su prethodni sistem rasturili oni koji su od njega imali najvise koristi. U medjuvremenu su se desili ratovi i masovna pljacka u privatizaciji a drzava oblikovala primenom neoliberalnih ideja. Svest onih koji se grabe za vlast u Srbiji je takva da ih narod i interesi tog naroda i porodica uopste ne interesuju.

Ostavite komentar


Lični stavovi

Naslovna strana

Naslovna strana za 5. novembar 2024.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Marko Šelić Marčelo, pisac i muzičar

Čitam Danas zato što nisam od juče, a i vrlo sam zainteresovan za sutra.