Da lokalni izbori, posebno u manjim sredinama, ne odražavaju raspoloženje biračkog tela slažu se politički analitičari i analitičari javnog mnjenja.

Svi, međutim, volimo da analiziramo rezultate vanrednog izjašnjavanja građana u ma kojoj sredini i iz toga pokušavamo da zaključimo kako Srbija „diše“. Nakon vanrednih izbora u Kosjeriću i beogradskim opštinama Zemun i Voždovac, prošlog vikenda su se izjašnjavali građani Prištine i Peći. Izbore je naravno raspisala Vlada Srbije, a kosovske vlasti i međunarodna zajednica niti su ih priznali niti onemogućili.

Prema preliminarnim podacima, Srpska napredna stranka osvojila je najviše, 1.201 glas, na vanrednim lokalnim izborima za odbornike skupštine grada Prištine. Druga je, sa osvojenih 700 glasova, Socijalistička partija Srbije u koaliciji sa JS, PUPS i grupom građana „Vidovdan“. Demokratska stranka je treća sa osvojenih 588 glasova, Srpska radikalna stranka četvrta sa 528 glasova, DSS peta sa 161 glasom, a šesta je grupa građana „Opstanak“ sa 367 glasova. U Peći su naprednjaci i socijalisti zamenili mesta. Pobedio je SPS sa 255 osvojenih glasova, druga je SNS sa 106 osvojenih glasova. DS je osvojila 95, Čovićev SDP 30, SRS devet, a Koštuničina DSS osvojila je zanemarljiv broj glasova i šesto mesto.

S obzirom na sve specifičnosti Kosova, teško je Prištinu i Peć posmatrati kao reprezentativne primere, ali pošto su i prethodna izjašnjavanja u lokalnim sredinama centralne Srbije dala relativno slične rezultate, nije teško zaključiti da je „nešto trulo“ u državi Srbiji. Mala izlaznost karakteriše sve navedene izbore, što dokazuje da građani političarima ne veruju, te da su davno izgubili nadu da aktuelna ili neka nova vlast mogu bitnije da poprave njihov život i stanje u zemlji. Trend jačanja popularnosti naprednjaka i socijalista druga je karakteristika vanrednog izjašnjavanja u ovim lokalnim sredinama. Tadićeve „demokrate“ izgleda još ne shvataju ozbiljno ove rezultate, tešeći se da je izlaznost mala, a sredine nereprezentativne. Slično reaguju i radikali i narodnjaci. Dok DSS i nije loše prošla u beogradskim opštinama, na Kosovu su doživeli debakl, a SRS-u izgleda ni eventualno skori povratak Vojislava Šešelja ne bi pomogao da ostane bitan politički faktor.

Rezultati lokalnih izbora, kao i pojedina polutajna istraživanja javnog mnjenja, dokazuju da je dvojac Nikolić-Vučić i dalje u usponu, ali ne bi valjalo da se naprednjaci zanose previše. Voždovac pokazuje da im osvajanje najviše glasova automatski ne donosi vlast. Ostaje da sačekamo novo izjašnjavanje u ovoj beogradskoj opštini. To će već biti ozbiljno i videće se koga će zapljusnuti hladan tuš.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari