Kako je dozvoljeno braniti ćirilicu

Odgovor Siniši Stefanoviću povodom teksta "Šovinizam i ćirilica" (Danas, 17-18. novembar)

Ostavite komentar


  1. Ћирилицу треба бранити тачно онако како је брањена 1918 године, након ослобађања Србије од аустроугарске окупације.
    Иста је прилика.

  2. Ne pristajem na to da budem napola pismen. I ćirilica i latinica su tekovine srpske kulture kojoj pripadam. Ne pada mi napamet da se savijam pred politikantima koji bi siledžijski da propišu kako ću biti pismen. Пишем подједнако и ћирилицом и латиницом. Што се мене тиче – ћирилица је лепша, а латиница је економичнија. Између два рата и раније у Загребу и диљем Хрватске су многе књиге штампане ћириличним писмом. И то никоме пристојном и никоме ко је при памети није сметало. Организован прогон ћирилице нарочито почиње инсталисањем усташке злочиначке псеудодржаве. То што у Хрватској данас нацишовинистички културтрегерски бургери протерују ћирилицу је разлог више да негујемо културу и једног и другог нашег писма, а да се не хватамо у коло са било каквим (те и хрватским) нацишовинистима. Успут, а слично и поводом овога, има једна стара изрека и у Срба и у Хрвата која гласи: Свеједно је да ли је хлеб или крух, важно је да га има. Срећан сам што се код нас није догодио књигоцид (видети озбиљну и упозоравајућу студију о уништавању књига у Хрватској које су штампане ћириличним писмом и оних које су објављене у Србији: Ante Lešaja, „Knjigocid: Uništavanje knjiga u Hrvatskoj 1990-tih“, Profil knjiga d.o.o. i Srpsko narodno vijeće, Zagreb, 2012).

  3. Samo kao “dvopismena“ nacija pišemo svoja imena na stranim jezicima bez transkribovanja. Inače, da sam Bugarin, moje ime bi moralo da se piše Milosh ili Miloche, a prezime – Bogichevich ili Bogitchewich i t. d.

    1. Срећа овако Европљани разумеју слова са дијакритицима.

  4. Остаресте господине Ранко, а основе наше културе не научисте и суштину не схватисте!

    1. Dejane, nek je g.Bugarski ostario ali od njeda ste mogli da naucite bar pravilno da pisete. G. Bugarski je lingvista koji nikad nije bio u sluzbi „nacionalnih“ “ patriotskih“ jezicara i ostao najcenjeniji na jugoslovenskim prostorima. Za one koji znaju sta je lingvistika.

Ostavite komentar


Lični stavovi

Naslovna strana

23. decembar 2024.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Srđan Gojković Gile, muzičar

Pozivam sve one koji čitaju Danas da ga podrže tako što će se učlaniti u Klub čitalaca Danasa i tako podržavati nezavisno novinarstvo.