Retko koja stranka dobije šansu da 30 godina učestvuje i odlučuje o uređenju države kao radikali. Počeli su 90-ih sa početkom višestranačja u Srbiji i zatim turbulentnim događajima, mitinzima, ratovima pa naposletku i promenom imena u SNS došli na vlast i vladaju poslednjih 12 godina.
Otkako je SNS došla na vlast uvela je nepisano pravilo da se izbori obavljaju učestalo, pravdajući se da je to najbolji način provere poverenja u vladu i predsednika.
Za nove izbore ovih dana članovi SNS su se uzburkali jer opozicija traži da na čelu izbornih lista ne bude uvek A. Vučić, jer je imao davnašnju želju da u svemu bude prvi i da o svemu sam odlučuje, školujući se 18 godina uz Šešelja kako je nekoliko puta sam naglašavao.
Na pitanje Šešelju o karakteristikama svojih pulena kratko je odgovorio: „Toma voli pare a Aca se školovao za organizovanje mitinga a to znači vladanje masom“.
Zato je i odbio Tominu ponudu da formira prvu Vladu već je dao to pravo novom koalicionom partneru SP-Dačiću, a za sebe je izmislio da bude prvi potpredsednik (PPV) pod motivacijom da mu je u prvom planu borba protiv korupcije i kriminala.
Na stolu je zatekao 26 koverata o spornim privatizacijama koje je donela Merkelova Tadiću pred nove izbore. Glavni zahtev te posete je bio poslednji pokušaj da Tadić prizna predaju KiM.
Da bi odmah zavladao PPV je okupio oko i uz sebe: miliciju, vojsku, BIA, i sve slične službe što je povećavalo njihovu i svoju vlast od mesne zajednice do svih državnih organa i republičke skupštine.
Ovakvom organizacijom kadrova PPV postaje popularan jer hapsi lopove, trgovce drogom a kao dokaz da se nikog ne plaši hapsi i vlasnika Delte g. Miškovića i njegovog sina Marka. Oni su u zatvoru proveli sedam meseci.
Miškovićev proces završen oslobađajućom presudom, uz mogućnost da mu država plati oko 36 miliona evra.
Za to vreme predsednik države T. Nikolić gotovo se izolovao od dnevne politike okupivši oko sebe stare drugare, uživajući u svojoj hacijendi u Bajčetini i putujući po svetu, stigavši ubrzo i do Olimpijade u Londonu sa suprugom.
Ona je osnovala u predsedništvu donatorsku kancelariju i bavila se humanitarnim radom.
Istovremeno rad Vlade se gotovo ne primećuje jer je obećanje u predizbornoj kampanji da imaju spremne projekte i kadrove bila obmana naroda kao i obećanje da će kad dođu na vlast raspisati konkurse za direktore javnih pereduzeća koja su bila izvor korupcije.
Kadrovi naročito prema Evropi – Briselu uzimani su iz DS, G17, a najveće iznenađenje je postavljanje Dinkića za ministra finansija, kome su u prethodnoj skupštini obećavali da kada dođu na vlast – da će ga odmah uhapsiti!
Nakon nepune dve godine videvši da se problemi gomilaju te da država stagnira A.V. je objavio da se mora posvetiti ekonomiji.
Zato je tražio od vrha partije da se održe vanredni izbori da se narodu objasne problemi, očekujući pobedu od preko 50% glasova kako bi kao novi predsednik Vlade imao i punu podršku naroda.
Masovnost na mitingu je iznenadila Novosađane koji su se pitali otkud u gradu toliko ljubitelja bivših radikala, ali je već sutradan bilo sve jasno jer su za miting organizovani autobusi sa registracijama od VR do SU.
Partijski rad na terenu je razrađen tako da su mesne zajednice pretvorene u mesta okupljanja SNS tako je gradonačelnik Miloš Vučević objasnio novinarima da je pored 49 mesnih zajednica u gradu zakupljeno još toliko stranačkih prostorija koje je finansirala stranka SNS.
Na ovaj način širili su svoj uticaj na terenu u odnosu na konkurenciju kao i svoj kadar na terenu koji je okupljao naročito pred izbore mlade članove.
Da bi se radilo čitave godine obično bi grupe mladih aktivista na prometnom trgu raširili svoje rekvizite a na pitanje šta rade odgovarali: „skupljamo potpise sigurnih glasača“ koji će se pratiti i pomagati do dana glasanja.
Pred dan izbora u mesnim zajednicama gradonačelnik je posebno okupljao goste iz Beograda, pa je tako dočekao i brata Andreja sa kontroverznim Veselinovićem, te su obišli to veče mesnu zajednicu „Bistricu“ što smo videli sutradan na snimku, kao i vest da su njih troje zaduženi za rad i na terenu AP Vojvodine te su neki postali i stanovnici Novog Sada.
To je dalo rezultate na sledećim izborima na kojima je SNS ubedljivo pobedio u svih 45 opština u Vojvodini kao i ostalih 175 opština u Srbiji.
O masovnosti osvajanja stranke govori činjenica: za sve vreme vladanja komunista, a bio je jednopartijski sistem, u celoj Jugi imali smo do 500 hiljada članova Saveza komunista. Danas u višepartijskom sistemu imamo 700 hiljada članova SNS-a.
Ovih meseci pred zakazane izbore krajem decembra predsednik države AV nam samo govori o postignutim rezultatima i stalnim povećanjima plata ali ne i o propustima koji su doveli našu državu u veoma delikatan međunarodni položaj. Srbija nema napisan niti usvojen dokument kojim se definiše strategija razvoja i spoljne politike koji bi se raspravljao i usvojio u Narodnoj skupštini.
Do današnjeg dana, kako sam na početku napisao, naprednjaci su enormno veličali članstvo SNS misleći da će Vučić tako lakše vladati situacijom na terenu. U svim javnim poslovima upravljanja postavljani su partijski kadrovi u vd stanju (62%) pa je MMF svake godine tražio u svojim izveštajima da se raspišu novi konkursi za direktore javnih firmi.
Predsednik često zamera poslaniku Mikiju Aleksiću i priča o navodnim o propustima u njegovom školovanju, pljački dok je bio funkcioner i da u svom selu nije pobedio na izborima.
Moram reći predsedniku da njegov miljenik Miloš Vučević nije mogao da upiše gimnaziju u Novom Sadu i ako mu je tata uz Maju kao gradonačelnicu bio predsednik skupštine grada.
Upisao je u gimnaziju u Bačkom Petrovcu.
A on je u svojoj Salajci takođe izgubio izbore, pa mu to nije falilo da ima trenutno tri najvažnije funkcije!?
Neka nam Bog bude od pomoći!
Autor je privrednik iz Novog Sada
Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.