Intelektualna svojina u Srbiji uređena je jednim delom nadnacionalnim načelima i pravnim pravilima sadržanim u Pariskoj konvenciji o zaštiti intelektualne svojine i skoro još dvadeset međunarodnih ugovora i sporazuma koje je ratifikovala ili kojima je pristupila Srbija.

To je izuzetno povoljna okolnost za svaku državu, jer se tako uključuje u usaglašeni sistem civilizacijskih dostignuća u ovoj oblasti prava. To je posebno od značaja za Srbiju, jer time dobija mogućnost da koristi iskustva razvijenih država u tumačenju tih preeminentnih načela i pravnih pravila i da izbegne uređenje odnosa u oblasti na način koji je birokratski, sitnosopstvenički i štetan za stvaraoce i privredu.

Prvi uslov da se urede odnosi u oblasti intelektualne svojine jeste da se ostvari demokratska participacija na koju se odavno ukazuje. Sistemska rešenja u toj oblasti i njihovu valjanu razradu mogu predložiti samo stručnjaci u oblasti i zainteresovane sredine stvaralaca i privrede.

Savremeno zakonsko uređenje mogu predložiti, kada su u pitanju pojedine kategorije prava intelektualne svojine, vertikalno organizovana tela po načelu demokratske participacije. Sve dok se to ne uradi, zakoni će biti uređeni većim ili manjim delom prema potrebama određenih interesnih grupa koje u sve većoj meri osvajaju političku i finansijsku vlast i vrše pritisak na pravosuđe.

Dok se ti uslovi ne ostvare, sporo će se u Srbiji odvijati harmonizacija prava sa svetskim standardima, kako materijalnog tako i formalnog. Donosićemo svake tri ili četiri godine izmene i dopune istih zakona koji će biti uvek korak napred i dva koraka nazad. Sistem birokratskog odlučivanja, kada se radi o upravnom postupku i dalje će jačati, u još većoj meri nalaziće opravdanja za svoje jačanje, diskreciona prava organa uprave biće sve brojnija i biće sve veći broj instrumenata vlasti koji omogućuju da birokratija postane sama sebi cilj i nedodirljiva, sve pogubnija vlast u odnosu na stvaraoce i privredu.

To je sada tendencija u Srbiji i ona ima pokriće i iza neosnovanih pozivanja na svetske standarde i komunitarne pravne discipline, na samohvali i sve većem muku zainteresovane javnosti koja ima dosta loših iskustava u odbrani svojih prava.

Autor je advokat iz Beograda

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari