U Novom Sadu nedavno je otvorena izložba jednog od najpoznatijih nacionalnih arhitekata, Dragiše Brašovana, kako kažu, našeg Gaudija ili Korbizjea.
Brašovanova porodica svu njegovu zaostavštinu, od skica do nameštaja, ipak je odlučila da zavešta Galeriji Matice srpske u Novom Sadu, a ne možda nekoj kulturnoj ustanovi u Beogradu gde je živeo, računajući, pretpostavljamo, da je svoja najznačajna dela ostavio u vojvođanskoj prestonici.
Sada se već postavlja ozbiljno pitanje da li Novi Sad zaslužuje da čuva zaostavšinu ovog meštra kada nije u stanju da sačuva najznačajnije objekte koje je izradio?
Kompleks Banske palate najvelelepnije je Brašovanovo zdanje koje je danas spomenik kulture u kojem se nalaze Vlada i Skupština Vojvodine i koje je ispalo kolateralna šteta u podebljavanju gradskog budžeta i burazerskih dogovora sa investitorima.
Hronologija nedela kreće od tužne činjenice da Novi Sad i njegova vlast nisu u stanju da izgrade podzemnu garažu, iako postoji javno preduzeće koje se isključivo bavi skupljanjem novca od hiljada i hiljada parking mesta, a jedina investicija im je da kupe kantu farbe i prošire parking zonu.
Tako se pojavio privatni investitor koji je počeo da kopa garažu i nismo se iznenadili, Banovina je ubrzo napukla.
Posle smo saznali da je zagletovana, da je „sve u redu“, a ko je odgovoran za ovaj skandal ostaće sa one strane poznatog.
Nakon ovog fijaska, pre mesec dana iznikao je i izlaz iz garaže, betonski mastodont koji zaklanja pogled na najvredniju zgradu u Novom Sadu, na mestu gde je po slovu zakona zabranjena gradnja.
Brašovan je ovaj objekat zamislio kao lađu koja plovi Dunavom, a koja sada izgleda kao da se nasukala na ove betonske skalamerije. Dok Društvo arhitekata poziva na razum i apeluje da se izlazi poruše, iz Gradske kuće čuje se samo uvredljivo ignorisanje.
Nije ovih dana lako ni Beograđanima. Podzemne garaže ovde su porušile Nemačke paviljone na mestu nekadašnjeg logora na Starom sajmištu, a uništen je i deo Konaka kneginje Ljubice na Kosančićevom vencu zbog izgradnje obližnjeg objekta. Rušenja su prijavili zabrinuti građani.
Dok se čeka sednica Saveta za kulturu da se raspravi valjda šta je ostalo od šuta, istraživanja pokazuju da je poslednje dve godine više od 60 značajnih objekata uništeno ili jako ugroženo, što u Srbiji, što u Beogradu.
Dva najveća srpska grada ubrzano ostaju bez svog istojiskog nasleđa, čitave četvrti pretvaraju se puke slamove nekvalitetne novogradnje, mesta oslođena bilo kakvog sadržaja, obične spavaone ispod koji se nalaze jedino pekare i kladionice.
Izložba Poklon-zbirka Dragiše Brašovana u Novom Sadu traje do 15. septembra.
Više informacija iz ovog grada čitajte na posebnom linku.
Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.