Danas, u 21. veku, pravna država se definiše na savremen način, ali, se osnovne ideje o pravnoj državi ne razlikuju od prapočetaka svake države, sve, razume se, i filozofsko-pravno i kao model u praksi. Pritom, države koje su davno vodile ratove imaju povoljniji položaj od država koje su zahvatali svi lokalni, regionalni i svetski ratovi, kao na primer što je Srbija.
Simbolično, može da se predstavi stvaranje pravne države kao „zidanje nekog zdanja“. A svako zidanje počinje od temelja. Početi od temelja, na starinski način bilo je moguće tako što bi se ojačao stari temelj i zidalo dalje. Prednosti u tome su što je tako lakše, a mana je što je urađeno kraćeg veka. Kolokvijalno se to zovu reforme.
Neophodno je početi od temelja na savremen način, znači, izgraditi potpuno nov temelj, ocenjujući svaki delić starog. Onaj delić starog temelja koji prođe ocenu može da postane delić i novog. Kolokvijalno, to znači ocenu „pređenog puta“: DFJ, FNRJ, SFRJ, SCG, i od 2006.g. Srbija, drugim rečima – reforme reformi, odnosno poboljšanje postojećeg!
Kada se tako nešto desi, sledi referendumsko izjašnjavanje državljana Srbije o Strategiji Ustavnopravnog poretka – ili Ustavotvorna Skupština, o savremenom temelju pravne države Srbije. Ovo je teško zamisliti, sve da je samo jedan od simbola strašnih podela, „večiti derbi“, nestao, na primer: 1948. oduzeta imovina vraćena, rehabilitovane sve nevine žrtve na svim stranama i još mnogo toga pride. Zamislimo, da je to čarobnim štapićem nekako moguća stvarnost, (pri čemu, znamo pouzdano, da takvi čarobni štapići ne postoje).
Državljane Srbije čeka potpisivanje „pravno obavezujućeg dokumenta“, koji proizilazi iz „Briselskih sporazuma“, što svako tumači kako hoće, ali, niko ne tumači da je to ispravan delić u „zemljanim radovima temelja“, savremene, pravne države Srbije.
Zidanje pravne države pošto je „regulisan“ temelj i to panjuridizacijom, (obuhvatanje svih oblasti života pravnim normama) i proliferacijom (u potpunosti doneta sva rešenja od Ustava, preko zakona, drugih propisa i opštih i pojedinačnih akata, do prakse primene), naizgled je kosmički daleko.
Zoran Bekvalac, dipl. pravnik, Sombor
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.