Ne pamtim da je u prošlosti Beograd pritislo veće zlo, ni da je gnev Beograđana bio veći od današnjeg. Zato sam pristupio pokretu Ne davimo Beograd koji je prošle godine prerastao u Zeleno-levi front.
Kao zagovornik što šireg okupljanja građana koji su protiv nasilja, ekološkog i demografskog urušavanja, socijalne nepravde, kriminala i korupcije, podržao sam koaliciju Srbija protiv nasilja.
U dilemi između bojkota i izlaska na predstojeće izbore opredelio sam se za borbu korak po korak, a ne za nadu da će vlast u Beogradu biti osvojena uz pomoć domaćeg i stranog pritiska.
Obradovalo me je što je takav stav preovladao u koaliciji Srbija protiv nasilja koja je prestala da postoji kada su je napustila tri člana.
Čast mi je što su me Zeleno-levi front i koalicija Biramo borbu – Biramo Beograd kandidovali za gradskog odbornika.
Ako budem izabran, posvetiću Beogradu svoje znanje, iskustvo i vrednoću.
Kao kopredsednik Seniorske organizacije Zeleno-levog fronta, predlagaću i pomagati ostvarenje mera za unapređenje uslova života starijih građana koji čine četvrtinu stanovništva Beograda.
Na angažovanje me upućuje i to što sam očuvanog zdravlja, što sam materijalno nezavisan i što su mi sva deca samostalna, pa smo manje izloženi pretnjama i pritiscima.
Osećam odgovornost za to što je reformska struja, kojoj sam pripadao u vreme Osme sednice, izgubila bitku sa nadirućim nacionalizmom i staljinizmom koji su razorili Jugoslaviju i posvađali Srbiju sa do tada bratskim narodima i velikim delom međunarodne zajednice.
Na osnovu iskustva, sopstvenog saznanja i susreta sa Beograđanima, predložiću da Gradska skupština hitno donese neodložne odluke i mere:
1) da se odmah izvrši kontrola ispravnosti svih vozila koja obavljaju javni prevoz građana;
2) da se, do temeljnog preispitivanja, suspenduje program privatizacije prigradskih linija;
3) da se trolejbuske linije 19, 21 i 22 vrate na trasu od Slavije do Studentskog trga;
4) da se, uz sprečavanje koruptivnih tenderskih malverzacija, ubrza postupak kupovine novih vozila javnog gradskog saobraćaja;
5) da se zabrani seča drveća osim po odobrenju posebnog tela odbornika, nadležnog gradskog sekretarijata i JP Gradsko zelenilo i to uz prethodno sadjenje deset stabala za svako posečeno;
6) da se, do donošenja novog Generalnog urbanističkog plana, privremeno zaustavi širenje Beograda na vodi i rušenje Beogradskog sajma, Generalštaba, Hotela Jugoslavija, Mosta učitelja Zarića i objekata koji će biti zaštićeni na osnovu predloga Zavoda za zaštitu spomenika kulture;
7) da se nadležnim organima podnese zahtev za objavljivanje dokumenata i podataka o izvršenim investicijama: prodaja PKB, Beograd na vodi, Aerodrom Beograd, spalionica otpada u Vinči, rekonstrukcija Slavije, Trga Republike i magistrale Dorćol – Žagubica i podizanje spomenika Stefanu Nemanji na Savskom trgu;
8) da se nadležnim organima podnese zahtev za objavljivanje studija izvodljivosti, predračuna i drugih dokumenata i podataka o započetim i najavljenim investicijama: Bulevar Patrijarha Pavla, Železnička stanica Prokop, tunel ispod Terazijskog grebena, međugradska autobuska stanica, Trg Nikole Pašića, beogradski metro i kompleks EXPO 2027 sa stadionom u Surčinu.
U širi program rada Gradske skupštine za 2024. i 2025. godinu trebalo bi da se uključe:
– izgradnja i rekonstrukcija dečjih vrtića i škola;
– doprinos završetku sanacije Infektivne klinike i izgradnji dečje bolnice Tiršova II;
– energetska sanacija stambenih i poslovnih objekata;
– gašenje individualnih kotlarnica;
– početak izgradnje kanalizacije u naseljima na levoj obali Dunava;
– ubrzanje izgradnje interceptora i ostalih objekata za prečišćavanje otpadnih voda koje se ispuštaju u Dunav;
– revizija ozakonjenja velikih objekata izgrađenih posle 2015. godine;
– pojednostavljenje i ubrzanje ozakonjenja malih objekata koji ispunjavaju propisane uslove;
– sanacija trotoara i kolovoza i unapređenje putne mreže u prigradskim opštinama;
– ubrzanje izgradnje javnih parkinga i montažnih objekata za parkiranje
– pripreme za proširenje tramvajske i trolejbuske mreže prema Bežaniji, Zemunu, Batajnici, Rospi Ćupriji, Kaludjerici i Vidikovcu;
– revizija trasa prve linije beogradskog metroa radi prilagođavanja pravcima kretanja korisnika;
– jačanje ljudskih i finansijskih kapaciteta centara za socijalni rad u cilju proširenja obuhvata korisnika (gerontodomaćice, pomoć licima sa posebnim potrebama);
– češći inspekcijski nadzor nad domovima za stara lica i lica sa posebnim potrebama
– osposobljavanje inspekcijskih službi za efikasniju kontrolu i sankcionisanje povreda propisa pre svega od strane bogatijih ljudi, bližih vladajućim strukturama;
– revizija zaposlenih u gradskim organima uprave i javnim komunalnim preduzećima.
Među najznačajnijim poslovima za vreme trajanja mandata odbornika izabranih 2. juna 2024. godine biće organizovanje rada i nadzor nad pripremanjem Generalnog urbanističkog plana Beograda do 2040. godine kojim bi trebalo da se obezbedi osnova za bolji Beograd i bolji život Beograđana.
Aktivnošću u Gradskoj skupštini želim da doprinesem zaustavljanju demografskog urušavanja Beograda i Srbije, a posebno odlasku mladih ljudi u inostranstvo. Kao sinovi i ćerke brojnih Beograđana, većina moje dece je otišla u inostranstvo.
Ne samo što su bili prinuđeni da odu, nego im se, ako nisu spremni na poslušnost, protivno slatkorečivoj propagandi, otežava povratak.
U to sam se uverio prateći konkurs za direktora EPS-a koji vlast mesecima ne može da okonča, jer ne zna kako bi objasnila odbijanje kandidata sa međunarodnim iskustvom i poslovnim vezama širom sveta čija mana je što ne obećava poslušnost.
A gubitak kontrole i poslušnosti mogao bi da ugrozi koruptivne i kriminalne radnje kojima se iz EPS-a izvlače ogromni novčani iznosi.
Ako budem izabran za odbornika, zalagaću se da se Gradska skupština, koliko je moguće, otvori prema građanima, da osluškuje njihove predloge i inicijative, da ih ugrađuje u svoj program rada i da građane redovno obaveštava o vođenim raspravama i donetim odlukama.
U tom segmentu je neophodna saradnja sa novinarima koje, uz uvažavanje kritike, odbornici treba da prihvate kao saradnike i svojevrsne kontrolore svoje delatnosti.
Radi približavanja odlučivanja Beograđanima, potrebna je promena Statuta grada kojom će se mnoge, tokom proteklih godina oduzete nadležnosti, vratiti gradskim opštinama.
U istom cilju podržaću predlog za formiranje novih gradskih opština u Batajnici, na levoj obali Dunava, u Kaluđerici i u prigradskom delu opštine Voždovac.
Dostupnije opštine će stanovnicima olakšati svakodnevni život i postepeno obezbeđivati bolji saobraćaj, bolju zdravstvenu zaštitu, nove dečje i školske ustanove.
Pored toga, Grad bi svojim merama trebalo da podrži nastojanje da se ožive mesne zajednice kao osnove za učešće Beograđana u javnom životu opštine i grada.
Iako većina organa i službi za suzbijanje korupcije i kriminala nisu u nadležnosti Beograda, odbornici Gradske skupštine mogu i dužni su da se bore protiv tog široko rasprostranjenog zla.
Prvi mogući doprinos je da sami odbornici ne učestvuju u koruptivnim i kriminalnim postupcima i da na korupciju i kriminal ne podstiču svoje rođake, prijatelje i poznanike.
Važan doprinos borbi protiv korupcije i kriminala predstavljaju javnost i pojačani nadzor nad zakonitošću rada gradskih organa uprave i javnih komunalnih preduzeća, a naročito koruptivnih i kriminalnih radnji gradonačelnika i članova Gradskog veća.
Da bi se ostvarili programski ciljevi izneti u ovom tekstu, potrebno je da u Skupštinu grada Beograda bude izabran što veći broj odbornika koji su spremni da postupaju u skladu sa interesima i zahtevima većine Beograđana, a što manje onih koji se za odborničku poziciju kandiduju iz ličnih interesa ili da bi glasali po nalogu svojih partija, nezavisno od interesa i zahteva građana.
Odbijajući da prihvatim sumnje i pozive na bojkot predstojećih izbora od strane vlasti i dela opozicije, pozivam svoje sugrađane da pasivnošću ne prepustimo Beograd još jednom četvorogodišnjem uništavanju. Što više građana bude izašlo na izbore, tim bliža i veća je pobeda u borbi za oslobođenje Beograda.
Zato:
Svi na izbore! Glasajmo za koaliciju Biramo borbu – biramo Beograd!
Beograd pripada Beograđanima!
O autoru
Radoje Stefanović, je član Zeleno-levog fronta, kandidat za odbornika Skupštine grada Beograda na listi koalicije Biramo borbu – Biramo Beograd. Od rođenja živi u Beogradu. Diplomirao je na Pravnom i Ekonomskom fakultetu. Bio je direktor Minela, a u timu Branka Pešića bio je gradski sekretar za privredu. Kao predsednik Izvršnog saveta bio je na čelu izvršne vlasti Beograda. Od Osme sednice bio je nestranačka ličnost. Sada je član Zeleno-levog fronta i kandidat za odbornika na listi opozicione koalicije Biramo borbu – Biramo Beograd.
Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.