Kada je predsednik Srbije i DS-a Boris Tadić u petak telefonom razgovarao sa zainteresovanim građanima Srbije, odnosi sa EU bili su jedna od glavnih tema. Javio se i Radovan sa Vračara, koji je, navodeći da s prijateljima često razgovara o politici i izborima, zamolio predsednika da mu objasni u čemu je razlika između vodećih stranaka na ovdašnjoj političkoj sceni.

Kada je predsednik Srbije i DS-a Boris Tadić u petak telefonom razgovarao sa zainteresovanim građanima Srbije, odnosi sa EU bili su jedna od glavnih tema. Javio se i Radovan sa Vračara, koji je, navodeći da s prijateljima često razgovara o politici i izborima, zamolio predsednika da mu objasni u čemu je razlika između vodećih stranaka na ovdašnjoj političkoj sceni. Radovan i njegovi prijatelji su, iz izjava i nastupa DS, DSS-NS, SRS, zaključili da između njih i nema velikih razlika. Naravno da se predsednik Tadić sa ovom konstatacijom, koja ga je „pogodila pravo u srce“, nije složio. Nećemo ovom prilikom pominjati kako je lider DS-a pokušao da ubedi Radovana po čemu se razlikuje njegova od ostalih partija, ali evidentno je da načelno razlike u odnosu prema EU nisu drastične. Načelno, niko nije za samoizolaciju i svi su za priključenje evrointegracijama.
Kad se, međutim, pokrene pitanje praktične realizacije procesa približavanja EU, onda razlike dođu do izražaja. Mada su svi i za Kosovo i za EU, jedni bi da nastave evrointegracije tek pošto se Brisel zakune da je Kosovo bilo, jeste i biće srpsko, a drugi bi da nastave evrointegracije jer bi se time, ubeđeni su, efikasnije borili za srpske nacionalne i državne interese, koji podrazumevaju i Kosovo. Moguće potpisivanje sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa EU najjasnije pokazuje razliku u odnosu prema EU. Dok su DS, G17 plus i LDP za njegovo potpisivanje, narodnjačka koalicija, radikali i socijalisti ne samo da su odlučno protiv već u tome vide izdaju.
Mada je sporazum o stabilizaciji i pridruživanju pre svega trgovinski ugovor kojim EU i Srbija otvaraju svoja tržišta, omogućavaju znatno liberalnije kretanje robe u oba smera, pristup fondovima EU, a pominje se i Rezolucija 1244, iz izjava narodnjaka, radikala i socijalista jasno je da će onaj ko se usudi da potpiše sporazum biti proglašen za modernog Vuka Brankovića. Pri tom gube oni iz vida da postoje mnogi ozbiljni istoričari koji tvrde da Vuk Branković nije bio izdajnik. Lider NS-a Velimir Ilić izjavio je tako da će narodnjačka koalicija biti prinuđena da zatraži opoziv predsednika Srbije Borisa Tadića, ako bude insistirao na potpisivanju sporazuma. Lider LDP-a Čedomir Jovanović, s druge strane, obećava Tadiću podršku ako istraje na potpisivanju sporazuma.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari