U tekstu „Zlatni parastos Ustavu iz 1974.“ Danas 28-29.09.2024. godine, dr Zoran R. Tomić, Profesor Upravnog prava, piše: „Tokom niza kasnijih godina, lomila su se naučna i stručna koplja oko pitanja da li je Ustav SFRJ iz 1974. (i amandmani koji su mu prethodili) razorio dotadašnju saveznu drćavu, ili su pak republičke države razorile taj Ustav i federalnu, normativnu zgradu“. Otuda i pitanje: Ko je razorio SFRJ?
Umesto odgovora treba navesti činjenice, i to:
Prvo: Izmenu Ustava od 1974. godine o izjednačavanju republika, razmatrala su dva kongresa SKJ. Predsedništvo SFRJ je 1988. godine dalo u javnu raspravu amandmane za izmenu ovog Ustava. Međutim, jedan amandman usvojen je bez javne rasprave, a njime je broj članova Predsedništva SFRJ smanjen sa devet na osam. Tada je prestalo članstvo predsedniku CK SKJ u Predsedništvu SFRJ. Pri glasanju u Predsedništvu SFRJ od četiri prema četiri (Srbija sa dve pokrajine i Crna Gora nasuprot Sloveniji, Hrvatskoj, BiH i Makedoniji) de fakto: vlast u SFRJ su preuzele republičke komunističke vođe, a JNA je ostala bez vrhovnog komandanta. Kako je blokada Predsedništva SFRJ delovala u praksi, manje-više svi znamo.
Drugo: CK SKJ je bez javne rasprave dostavio Deklaraciju SKJ 14. Vanrednom kongresu SKJ i 1990. godine, koja je usvojena u pojedinostima, ali ne i u celini, jer je došlo do raskola republičkih komunističkih vođa, odnosno do raspada SKJ.
Čini se da su reči koje su prelile čašu SFRJ bile:
– Umesto reči „članstvo SFRJ u EZ“, (sada EU) usvojene su reči „saradnja sa EZ“,
– U pismu stranke nastale iz SK Slovenije a namenjeno Odboru za pripremu novog Kongresa SKJ, navode se reči „preglasavanje republika“, što se nije smelo dogoditi, i tri glasa Srbije u Predsedništvu SFRJ.
Ovde treba dodati činjenice da je Deklaracija SKJ sadržala uvođenje višestranačja u SFRJ, i da je predloženo zato donošenje novog Ustava SFRJ.
U izveštaju CK SKJ 14. Vanrednom kongresu SKJ, koji je usvojen na ovom kongresu, stoji: prihvata se usaglašavanje Ustava Srbije sa Ustavom SFRJ. Tako je Srbija postala cela a ne iz tri dela, i odlaže se izmena Ustava Slovenije.
Treće: Republičke komunističke vođe su 1990. godine pogazile Ustav SFRJ i uvele višestranačje u republikama, ali ne i na saveznom nivou.
Četvrto: Republičke demokratske vođe su se na šestom sastanku u Kranju razišle na pitanjima: federacija, konfederacija, asimetrična federacija, ili referendum u SFRJ.
Peto: Milan Kučan, predsednik Slovenije, je svojevremeno izjavio da se nijedan od republičkih vođa ne može izuzeti od odgovornosti za događanja u SFRJ.
Iz navedenih činjenica može se konstatovati crvena nit, odnosno da su republičke vođe manipulisale građanima, i odlučivale umesto građana i u bitnim pitanjima sudbine građana i zemlje.
Ako je u stvaranju sveta u početku bila reč u Boga, onda je u razbijanju SFRJ bila reč u republičkim vođama.
Autor je diplomirani ekonomista, jedan od načelnika u stručnoj službi Predsedništva CK SKJ u vreme održavanja 14. Vanrednog kongresa SKJ
Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.