Gordana Logar Početak avgusta svake godine na memorijalnim skupovima, posebno na crkvenim parastosima gde se mogu videti gotovo svi u javnosti neizbežni velikodostojnici Srpske pravoslavne crkve, čuje se neka vrsta refrena koja na srpskoj strani prati preživele nesrećnike iz „Oluje“.

Gordana Logar Početak avgusta svake godine na memorijalnim skupovima, posebno na crkvenim parastosima gde se mogu videti gotovo svi u javnosti neizbežni velikodostojnici Srpske pravoslavne crkve, čuje se neka vrsta refrena koja na srpskoj strani prati preživele nesrećnike iz „Oluje“. Ovog puta, kao i u više navrata ranije, predsednik Boris Tadić je ponovio da svi odgovorni koji su počinili zločine moraju odgovarati pred licem pravde.
Istovremeno, spletom raznih događaja, i ove godine se moglo videti da, iako je sećanje bilo na Oluju podignutu u Hrvatskoj, u trouglu Srbija – Hrvatska – Bosna i Hercegovina nema kraja prebrojavanju žrtava, bilo da su pokojnici, nestali, izbegli, preživeli, jednom rečju na razne načine unesrećeni. Reklo bi se, po raznim ratnim iskustvima, uključujući čak i bombardovanje Srbije 1999, posledice su, ma koliko bile tragične, zapravo sasvim uobičajene. Ipak, da li i su uvek takve i, što je još značajnije, dokle će tako masovno, a ne samo pojedinačno i u porodicama, biti očigledne, obeležavane kao datumi poraza, ili čak pobede. Dokle će se prognani i prognanici nadigravati ko je više kriv, ko je kome šta uzeo, koliko je stanovništva zamenjeno pa sad spadaju u bolju varijantu „raseljenih“, jer srećno žive u novim sredinama. Kao primer za to su sremska mesta Platičevo i Kukujevci nadomak Šida, gde su 400 godina živeli samo Hrvati, a sada je sve srpsko, uključujući i nekada katoličku crkvu. Mada se u sve to posebno moraju uračunati oni koji se „nisu snašli“ i još žive po prihvatilištima i hrane se u sve manjem broju narodnih kuhinja, čineći veliku glavobolju državnim institucijama koje se brinu za izbeglice jer nisu došli ovamo ili tamo s velikim novcem, nisu imali političkih zaštitnika u pojedinim strankama s obe ili sve tri strane ratišta. Mada, ponekad, o „nesrećnim datumima“ pokazivanje njihove bede ne mora ni da bude lišeno koristi za one na vlasti: živi su dokaz kako su surovi bili oni drugi na suprotnoj liniji sukoba. U teškim vremenima, ali i u određenim političkim ideologijama, trendovima, namerama i režimskim ciljevima, zloupotreba nesrećnika sopstvenog naroda nije neuobičajena u svetu: od negovanja prihvatilišta bez vode i struje da bi se videla surovost protivnika, do smanjenja svih demokratskih prava da bi se suzbijao terorizam. Diktatori, autoritarci, uvek na strani svoje nacije s izrazitom „patriotskom notom“, znaju kako beda i nesreće mogu da budu korisne.
U tri „ratne zone“ se valjda napokon mora uračunati i područje Srbije i ne ostajati i posle oktobarskih događaja veran nekoj vrsti zvaničnog stava da Srbija nije bila u ratu, osim naravno bombardovanja koje je bilo neprijateljski napad, a odgovor i pobeda odbrana svoje zemlje. Na svoj način o ratnim posledicama svakako baš ovih dana svedoči i tužba jednog od udruženja izbeglica koji istovremeno za svoju nesrećnu sudbinu tuže ne samo državu Hrvatsku, već i Srbiju. Nije da se i dosad nije znalo ono što su oni obelodanili kao nešto što je prethodilo strašnoj hrvatskoj Oluji u samoproklamovanoj Krajini i što je praktično, prema svemu sudeći, od tadašnjih vlasti u Srbiji takođe omogućilo hrvatsku pobedu (!) nad, od stanovništva, već napuštenom srpskom teritorijom. Računa se da je ovamo odjednom stiglo 250 hiljada Srba na traktorima, ali nisu svi našli utočište u matici pa su se raseljavali gde su mogli, naročito su u svet odlazili oni koji su imali mogućnosti da se ne nasele udobno na Kosovu gde ih je zvanični Beograd ne prihvatajući slao.
S nesrećnim 4. avgustom za Srbe i srećnim 5. avgustom za Hrvate ove godine se poklopila i vest iz Sarajeva. Novi predstavnik međunarodne zajednice u BIH Miroslav Lajčak saopštio je da će postupiti po listi čak 17 hiljada osumnjičenih za vezu sa zločinima u Srebrenici. Listu su pre dve godine sastavili u Vladi Republike Srpske.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari