Fudbalski menadžer Falji Ramadani i njegov prvi saradnik Nikola Damjanac moraće u Španiji da se brane od optužbi za utaju poreza, pranje novca i fiktivne transfere. Interpol u svom izveštaju navodi da su kontrolom pojedinih klubova kroz kolaboracioniste iz uprava umešani čak i u organizovani kriminal, mada im špansko tužilaštvo još uvek uvek nije zvanično „prilepilo“ i taj epitet na optužnicu.
Menadžerski tandem postao je sumnjiv još pre četiri godine kada je na Palma de Majorci i drugim Balearskim ostrvima počeo da gradi i kupuje skupe nekretnine, jahte, automobile… Španci su obimnu istragu započeli 2017. godine, prvenstveno zbog sumnje u utaju poreza, ali su vremenom počeli da odmotavaju klupko koje ih je dovelo do takozvanih već pomenutih fiktivnih transfera i kontrole klubova u Srbiji, Španiji, Rumuniji i na Kipru.
Tako je španska javnost tek prošle nedelje saznala ono što je srpska znala već četiri godine, ali ovde od nadležnih tome niko nije pridavao značaj. Luka Jović je iz Crvene zvezde bio član Apolona nešto manje od nedelju dana, a potom je postao fudbaler Benfike bez da je video dres kiparskog kluba.
Sumnju da je transfer u Apolon samo fiktivno obavljen kako bi se u pet dana uzela dvostruka menadžerska provizija, ali i da bi se na veći iznos prodaje fudbalera platio manji porez koji omogućava kiparsko zakonodavstvo, dodatno je podgrejana time što Jović tog leta nije čak ni fizički kročio na tlo ostrvske države. Iako i Interpol i Španci u svojim izveštajima napominju da su fiktivnim transferima napravljene štete i poreskim sistemima drugih država (a u ovom slučaju verovatno i Srbiji), ovde se tim povodom još uvek niko nije oglasio, niti je barem zvanično vođena bilo kakva istraga u prethodne četiri godine.
Telekom, EPS, NIS samo su najpoznatija od mnogih javnih preduzeća koja finansiraju večite rivale.
Nedavno je na teatralno insistiranje predsednika Aleksandra Vučića Partizan saopštio da je od javnih para dobio oko šest miliona evra od početka ere SNS-a, dok je ministar finansija Siniša Mali objavio da je Zvezda dobila oko 12 miliona (ne računajući ugovor sa Gasprom njeftom koji se smatra inostranim sponzorstvom).
Nama kao građanima sada ostaje samo da se pitamo koliko je od tih (naših) para završilo u džepovima raznih Ramadanija za transfere koje su obavljali za večite. Na kraju, Ramadanija i Damjanca odao je previše vidan luksuzni život na Balearima, dok ovde (pre)veliki standard fudbalskih radnika u klubovima sa dugovima niko ni ne proverava. Mislite o tome.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.