MAĐAR TELEKOM: Još jedan bivši premijer iz našeg regiona mogao bi da bude optužen za korupciju. Baš kad treba u Skoplju je nedavno pukla još jedna bomba: bivši makedonski obaveštajac Slobodan Bogoevski pred Njujorškim okružnim sudom svedočio je o navodno 7,5 miliona mita koliko su 2006. godine, pri prodaji Makedonskih telekomunikacija, od Mađar telekoma dobila najmanje tri veoma poznata makedonska političara , od kojih je jedan bivši premijer, drugi sadašnji vicepremijer, a treći aktuelni i dosad nesporni lider makedonskih Albanaca.

Protiv tri direktora Mađar telekoma vodi se postupak pred Njujorškim sudom pod optužbom da su podmićivali političare u više zemalja, pa i u Makedoniji, kako bi sprečili da na tržišta za koja su zainteresovani udje konkurencija. Mađar telekom u vlasništvu je Dojče telekoma.

Svi optuženi su naravno optužbe demantovali i najavili tužbe, ali gledano iz Skoplja dve stvari padaju u oči. Iako je svedočenje Bogoevskog starijeg datuma, u Njujorku je , smatra se u Skoplju, namerno i ciljano objavljeno baš sada, usred više nego interesantne makedonske predizborne kombinatorike, kako bi palo na teret aktuelnom premijeru Nikoli Gruevskom. Kao dokaz njegovog uticaja na tužilaštvo i sud. Naime, mnogi novinski komentari, u podtekstu pozdravljajući ovu navodnu američku sudsku lukavost, težište stavljaju na činjenicu da Gruevski, iako u trenutku podmićivanja nije bi na vlasti niti je u podmićivanju učestvovao, nije kasnije ništa učinio da korumpirane makedonske političare privede pravdi?! Ova optužba implicira da je taj propust rezultat jedne od njegovih brojnih političkih trgovina! Tako da veći medijski teret pada na njega jer navodne lopove nije jurio nego na lopove same.

PATRIA: Ma koliko pažljivo pratili slučaj bivšeg slovenačkog premijer Janeza Janše, teško da sa sigurnošću možete reći koji je njegov sadašnji pravni status u odnosu na optužbu da je primio mito od finske firme Patria kako bi joj pogodovao u poslu opremanja slovenačke vojske vrednom 278 miliona evra. Janđa je bio osuđen na dve godine zatvora, pa je čak i dopao zatvora, odakle je , o vremena o običaji, uredno dolazio na sednice slovenačkog parlamenta u koji su ga uredno birači izabrali iako je već bio za korupciju osuđen. Ustavni sud Slovenije ovu je pravno-parlamentarnu komediju prekratio tako što je presudio da su u sudskom postupku , u kome je Janša osuđen, prekršena neka njegova ljudska prava. Pa će sad valjda sve Jovo nanovo. Za to vreme je grupa uglednih Slovenaca, u stvari neki dan, uputila otvoreno pismo sadašnjem premijeru Miru Ceraru i glavnom opozicionom lideru Janezu Janši na, za dobro Slovenije, naprave veliku koaliciju! Ne korupciju, dobro ste pročitali:KOALICIJU!

MOL: Još je jedan premijer iz ovog regiona, ali taj spektakularno osuđen zbog primanja mita od jedne velike kompanije iz Evropske unije, kojoj mi težimo, a on je svoju zemlju tamo i uveo. Zasluge za taj veliki prasak su mu, nema spora, velike. Bivši hrvatski premijer Ivo Sanader bio je osuđen na 8,5 godina zatvora pod optužbom da je od mađarske kompanije MOL primio mito od 10 miliona evra kako bi joj u madjarsko-hrvatskoj kompaniji INA obezbedio upravljačka prava koja nemaju pokrića u veličini njenog udela. Ova presuda je bila velika nada za sve borce protiv korupcije u regionu, navodno je dokazivala a niko nije nedodirljiv i da je pravda nekad spora, ali uvek dostižna. Ali , sa Ivom Sanaderom se, bar u ovom sudskom sporu a on ih ima još, odigralo nešto slično onome što se odigralo sa Janšom. Sanader, za razliku od Janše, ovog trenutka nema nikakvu političku podršku u Hrvatskoj, odnosno nema iza sebe stranku, niti bilo kakvu funkciju. Ustavni sud Hrvatske je presudu kojom se on osuđuje zbog primanja mita od MOL-a poništio i predmet vratio na ponovno postupanje jer su , zaključio je sud, i Sanaderova prava u postupku kršena.

E sad, sve sam ove slučajeve navela da dokažem kako postaje simptomatično da su potkupljivači, podmićivači regionalnih političara sve ogromne firme iz zemalja koje su već položile sve ispite za EU. Neke su joj bogami i osnivači. Te zemlje, koje kao što pouzdano znamo čvrsto stoje iz svojih firmi kad neki posao ovde kod nas žele da dobiju, utvrđuju kriterijume prema kojima cene koliko su ovdašnje političke strukture korumpirane i prave programe kako da ih od te bolesti izleče. Pošto se slučajevi poput navedenih množe, a teško je gotovo neverovatno pretpostaviti da države ne znaju šta im rade najveće firme, mislim da je krajnje vreme da se postavi pitanje: ko će lečiti lekare!

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari