Kombi partije i trosed pokreti 1

Nekada, kada bi se političari vređali u nekom televizijskom duelu rekli bi jedan drugom da je član „kombi stranke“. Tom analogijom danas bi jedni drugima mogli da kažu da su iz „trosed pokreta“. Ali kako stvari stoje biće uskoro i „hoklica pokret“!

Ali da uozbiljimo malo stvar, iako ovo nije daleko od istine. Postavlja se pitanje šta je dovelo do toga da danas u Srbiji nemamo ni jednu opozicionu stranku koja svojim članstvom, programom, infrastrukturom može da parira vlasti? Nekada je to bio DS od koga su ostali restlovi u vidu SSP-a i Narodne stranke.

Odgovor na to pitanje su, po mom skromnom mišljenju, sledeće dve stvari. Prva je osnivanje udruženja građana u vidu raznih pokreta, inicijativa, foruma, blokova, frontova, a druga je mogućnost preuzimanja i kupovine već postojećih stranaka i menjanja naziva istih od strane onih koji imaju novca. Da ne bude zabune, obe ove stvari su legalne, ali se postavlja pitanje legitimiteta!

Pa da krenem redom, od udruženja građana! Odnosno osnivanja udruženja građana u nemogućnosti osnivanja stranke, jer za osnivanje stranke je neophodno sakupiti 10.000 potpisa, dok udruženje građana mogu osnovati tri lica. Najbolji primer za to je Pokret Dosta je bilo, koji sebe često u javnosti i na društvenim mrežama predstavlja kao stranku, iako kada su 2017. godine pokušali da je osnuju, u tome nisu uspeli. Sakupiti 10.000 potpisa je krvav posao, a zahteva i finansijska sredstva, odnosno 360 dinara za overu svakog potpisa.

Jednostavnost i lakoća osnivanja UG dovela je do toga da danas imamo stotine udruženja čime je se politička scena potpuno usitnila i razjedinila. Svaki predsednik nekog UG misli da posle jednog gostovanja na nekoj televiziji ima značaj na političkoj sceni, iako se često iza tih pompeznih naziva, krije par desetina entuzijasta.

Udruženja uglavnom nastaju odvajanjem određenog broja članova neke stranke ili već postojećeg udruženja. Tako je raspadom Pokreta slobodnih građana nastalo udruženje Građanski demokratski forum i Pokret slobodna Srbija. Napuštanjem 14 poslanika DJB osovano je udruženje Građanska platforma i  Stranka moderne Srbije. Sukob Vuka Jeremića i Nikole Jovanovića doveo je do cepanja jednog krila Narodne stranke i osnivanja Centra za lokalnu upravu; dok je nesporazum kumova Đilasa i Mlađe Đorđevića doveo do osnivanja pokreta Oslobođenje.

Sve ovo govori o usitnjavanju opozicione scene, a suštinski se radi o jednom istom korpusu ljudi koji kruže od jednog do drugog udruženja. Možda najbolji primer za to je slučaj akademika Teodorovića koji je u zadnjih par godina prošao put od Saše Radulovića i DJB-a, preko Saše Jankovića i PSG-a i Samoodbrane, ako se uopšte još sećate tog udruženja, da bi danas bio član Skupštine slobodne Srbije. A do izbora za godinu dana, ovom analogijom, promeniće bar još jedno udruženje.

Prema zakonu, udruženja građana ne mogu da učestvuju na izborima, tako da aktuelna udruženja uglavnom završavaju kao Đilasov ili Jeremićev plen. Najbolji primer za to je Levica Srbije Borka Stefanovića, a kako se čini i PSG ide tim putem, pri čemu predsednici tih udruženja budu nagrađeni visokim mestom na listi.

Da pređem sada na drugi razlog koji je doveo do toga da opoziciona scena praktično ne postoji. To je mogućnost kupovine stranaka kojoj se mnogi dovijaju u nemogućnosti osnivanja sopstvene stranke.

Vodeće stranke opozicije, SSP Dragana Đilasa  i Narodna stranka Vuka Jeremića su danas zapravo, ono što je nekad nazivano, kombi stranke. To su stranke bez članstva, infrastrukture, bez stvarnih organa stranke, u kojima sve odluke donosi jedan čovek. Ni SSP ni Narodna stranka nisu sakupile 10.000 potpisa, već su promenom naziva već postojećih stranaka, i imenovanjem par potpredsednika, čija se aktivnost svodi na gostovanja po medijima napravili privid stranke.

Mediji su svakako važni u političkoj borbi, ali nisu dovoljni za pobedu. Nisu dovoljne ni stranke ni udruženja, već ljudi. Upravo je ljudski faktor taj koji su lideri opozicije prevideli. Broj pokreta i stranaka ne garantuje broj glasova! A glasovi se dobijaju na terenu!

Autor je producent

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari